В средата на седмицата НАСА показа за първи път модел на бъдещия хиперзвуков самолет Х-43А, който ще бъде най-бързото транспортно средство на планетата за граждански цели, предадоха световните агенции. Първият безпилотен модел на самолета ще бъде изпробван в средата на май, като ще прелети само трийсетина километра с тягата на своите двигатели и след 10 секунди ще се разбие в Тихия океан.
Американската аерокосмическа агенция НАСА твърди, че самолетът ще може да надвишава 10 пъти скоростта на звука, която е около 1200 км/ч. (1 мах). Теоретически той ще може да обиколи Земята над Екватора за 4 часа, а полетът от Америка до Европа ще трае по-малко от час.
След първото изпитание ще бъдат направени два други пробни полета с интервал между тях 6 месеца, като и трите машини ще бъдат оставени да си лежат на дъното на океана. Ако тестовете бъдат успешни, те ще счупят досегашния рекорд от 6,7 маха (8000 км/ч), поставен през октомври 1967 г. от самолета Х-15.
"Дишащи" двигатели
За разлика от реактивните двигатели на Х-15, моторите на Х-43А ще "дишат" атмосферен въздух. Новият самолет ще използва за гориво водород, но за да се получи изгаряне, ще засмуква кислород от въздуха. Конвенционалните ракети си носят както водород, така и кислород във втечнено състояние.
Проектът на стойност 185 милиона долара засега е напълно експериментален и конструкторите са далеч от задачата за пускане в търговска експлоатация на новия самолет. Прототипите на машината, която е с формата на сърф, са дълги едва 4 метра. Истинският самолет ще бъде дълъг 66 метра. Очаква се първият му пилотиран полет да бъде чак през 2025 г.
Привържениците на въздушно-реактивната тяга смятат, че тя ще бъде използвана след време и при космическите полети, докато космолетите минават през атмосферата на Земята. Възможно е Х-43А, или както му казват Хипер-Х, да не бъде допуснат за пътнически полети, защото високото натоварване при ускорението няма да е поносимо от всеки организъм. Освен това машината ще се нагрява от триенето в атмосферата и ще бъде трудно маневрена при свръхвисоката си скорост.
В момента най-бързият самолет с "дишащ" двигател е СР-71 "Блекбърд", който с малко надминава 3 маха скорост. Хиперзвуковата скорост се постига при надвишаване на 5 маха.
Мечта от 4 десетилетия
Американското правителство от 4 десетилетия се изкушава от мисълта за хиперзвуковите полети, чиято рожба беше и неуспешният опит, започнал по времето на президента Роналд Рейгън за построяване на "Национален аеро-космически самолет", за който бяха похарчени 2,4 милиарда долара. Той трябваше да прави без кацане половин обиколка на Земята за няколко часа.
По-вероятно е хиперзвуковият самолет да проправи нов път в космонавтиката. Тъй като няма да има нужда от кислородни резервоари, той ще бъде двойно по-лек от съпоставимите с неговата подемна сила съвременни ракети-носители.
За да работи двигателят му обаче, въздухът ще трябва да преминава през него със свръхзвукова скорост. При тестовете това ще се постигне с помощта на друг самолет. Бомбардировач Б-52 ще издигне прототипа на Х-43А на около 8000 м и ще го пусне. Тогава ще се запали реактивен двигател, който ще издигне модела на около 30 000 м и ще го ускори до работната му скорост. След това тя ще се отдели и тогава Хипер-Х ще полети със своя тяга.
|
|