:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,691,869
Активни 896
Страници 2,799
За един ден 1,302,066
10 страници мотиви за отказа да се регистрира НД

Съдът отряза Симеон II заради 9 нарушения на закона

Движението трябвало да се казва партия, разкриха магистратите
СНИМКА: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Шефката на фирменото отделение на столичния градски съд Таня Райковска отказа регистрация на Националното движение "Симеон II" вчера. Това напълно изключва участието на царя със собствена формация в парламентарните избори. Решението може да се обжалва пред Върховния касационен съд в 7-дневен срок, считано от днес.

Прокуратурата нямаше никакви възражения срещу регистрацията на царското движение, а от 6-те гледани в петък дела съдът не се произнесе само по вписването на тези НДС II и ЕКИП на Бисеров.

Адвокатите на ексмонарха разбраха за решението на съдия Райковска към 10 ч. вчера и отказаха коментар. В раздадено на медиите съобщение от административния секретар на градския съд Миланова се обяснява, че в документите на НД "Симеон II" има "девет съществени нарушения на Закона за политическите партии и на Закона за юридическите лица с нестопанска цел". Съдът приел, че



е налице "ненадлежно учредяване на политическа партия"



и затова оставил без уважение заявлението на НД за регистрация. Законът за партиите дава основните изисквания за участието в избори, а за неуредените въпроси се прилага този за юридическите лица.

В 10 стр. мотиви съдия Райковска обяснява, че има много нередности в книжата, приложени към заявлението от "молителя Симеон Борисов Сакс-Кобургготски" от 10 април. Липсвали собственоръчни декларации от учредителите, че са български граждани и имат избирателни права. Само този недостатък стигал за отказване на регистрация, твърди съдийката.

Настояването на НД, включително и чрез медиите, за бързо и незабавно разглеждане и произнасяне по делото пък не позволявало насрочването на ново съдебно заседание, на което да се представят нови декларации на учредителите. Учредителният акт нямал дата, а



списъкът на учредителите не бил прошнурован и пронумерован,



открива още съдия Райковска. От акта не можел да се направи и извод, че приетият устав изхожда от "лице с наименование Симеон II", както пишело в заглавието на списъка на учредителите. Не било ясно и дали наистина е приет представеният пред съда устав на движението, понеже той не бил описан в учредителния акт.

Нарушено било и изискването на новия Закон за политическите партии политическа дейност да се осъществява само от организации с думата "партия" в името, твърди съдийката. Този извод се налагал от "историческото тълкуване на действащия Закон за политическите партии", приет в края на март. Защото от закона отпаднали текстовете, според които политическа дейност може да се осъществява и от "организации и/или движения".

В устава на националното движение не било предвидено и свикване на върховния орган от 1/3 от членовете на сдружението, както предвижда Законът за юридическите лица с нестопанска цел. Пак в нарушение на този закон се въвеждал "времеви ценз" от минимум 1 г. регистрация за членовете на сдружението, за да получат право на глас. А по закон това право се получавало от момента на приемането на членовете.



Законът е погазен и в приетия начин на управление на НД,



смята съдия Райковска. Според устава на движението Лидерът му е и Управителен орган, а по закон управителният орган трябва да е колективен. Освен това Лидерът сам определял Секретаря на НД, който пък провеждал избори за Лидер.

Действащото законодателство наистина е твърде лаконично по отношение на политическите партии, признава на финала Райковска. Но законът трябвало да се прилага такъв, какъвто е по максимата DURA LEX, SED LEX, заключава тя. Райковска не е взела отношение по поисканите от НД на 13 април указания по евентуални пропуски, понеже това на практика щяло да е консултация. А изискването за съдийска безпристрастност изключвало даването на консултации на страните по делото. Становището на прокуратурата пък не обвързвало съда.
657
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД