:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,687,614
Активни 788
Страници 30,179
За един ден 1,302,066
След близо пет години издирване

Арестуваха Павел Тренев, основния играч в "Орионгейт"

Човекът, обвинен за изчезналите от ЦКБ милиони на Чорни, хванат в София с дълга коса и брада
Основният играч в разразилия се през 1996 г. "Орионгейт" Павел Тренев бе арестуван в София след почти 5 г. издирване. Той е бил задържан в петък около 17.00 ч. при съвместна операция на специализираното следствие и на сектор "Издирване" на СДВР. Според други източници той бил хванат някъде в Североизточна България и после докаран в столицата. При задържането Тренев е бил с дълга коса и брада. Веднага след като е арестуван, е откаран в спецследствието, където му е било повдигнато обвинение по чл. 203 от НК за длъжностно присвояване. Според магистратите Тренев трябва да отговоря за изчезването и присвояването на 6 млн. долара на Майкъл Чорни, които той превежда в ЦКБ през 1995 г. чрез две свои фирми.

Павел Тренев е обвиняем заедно с Димитър Димитров-Шашмата, който също бе издирван месеци наред. Хванаха го във Венеция и го върнаха у нас. Димитров е привлечен по делото като подбудител и помагач.

Според обвинението от април до май 1995 г. двамата, използвайки ЦКБ, получили два превода в нюйоркския клон на банката. Те успели да заблудят представителите на "Блонд инвестмънт корпорейшън" Майкъл Чорни и Джоузеф Карам, които превели 3 милиона щатски долара на 28 април 1995 г. и отново 3 милиона на 3 май същата година. За усвояване на източените пари е съставен договор със СД "Макет", собственост на Павел Тренев.

Името на Павел Тренев нашумя още в края на 1996 г., когато в София започна да се разпространява нелегално видеокасета със записани негови признания за това какво е направил с получените от ЦКБ 6 млн. Тогавашната опозиция - СДС, използва разкритията за атаката срещу правителството на Виденов чрез скандала за групировката "Орион". СДС обвиняваше, че социалистите са използвали източените милиони за създаването на банката на "Орион" - Българска земеделска и промишлена банка (БЗПБ). По онова време Виденов определи Тренев като дребен международен мошеник. Той показа в НС документ за парите, на който от името на ЦКБ се е подписал самият Тренев. Синият лидер Иван Костов обаче размаха друг документ - че в сметка на БЗПБ в клон на ПЧБ са преведени 200 000 000 стари лева.

Преди месеци БТА съобщи, че според разследване на НСБОП през юли 1996 г. Антон Малевский организирал "посещение" на Тренев и Шашмата при Чорни в Израел. Шашмата бил пребит и насилствено изведен от България в Гърция от бригада мутри, а оттам го поели хора на Малевский. По случая имало сигнал в полицията от брата на Димитър Димитров. На 20 юли 1996 г. същите хора върнали Тренев от Израел и го предали на служители на ЦСБОП на българо-гръцката граница заедно с касета, съдържаща обясненията му по аферата. Той бил държан пет дни в оперативна квартира, след което по неизвестни причини освободен. По онова време самите антимафиоти твърдяха, че са го оставили "на една пейка в Южния парк". Дълго време след това следите на Тренев се губеха. Твърдеше се, че е убит. После пък, че снове между Варна и Бургас и работи за фирма, занимаваща се с петролни продукти, агентиране на кораби и финансови операции. Според спецполицаи за годините, в които е издирван, не е напускал страната и е работел с фалшива самоличност. Това било възможно заради покровителство на влиятелни фактори в политиката и спецслужбите. Изчаквал се е удобен момент да се оповести, че е арестуван, твърдят запознати.

Междувременно Майкъл Чорни заведе дело срещу ЦКБ за парите си. След като спечели на първите инстанции, той и банката подписаха споразумение да му бъдат върнати 5 млн. долара в следващите няколко години. Споразумението бе сключено, след като бе одобрено от финансовото министерство. Миналото лято Чорни бе изгонен от България.
2454
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД