:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,692,528
Активни 883
Страници 3,458
За един ден 1,302,066

ПОЛИТИЦИТЕ

Димитър Абаджиев, зам.-председател на СДС:



Надявахме се, че движението ще бъде регистрирано, и чакахме да чуем програмата на Симеон II. След съдебното решение е очевидно, че движението не може да се яви под тази форма на изборите.

Въпреки че съдът се произнесе в безпрецедентни срокове, все пак отказът за регистрация се основава на съществени пропуски. Недоумявам защо са допуснати. Ако е имало сериозни намерения за участие, би трябвало по-рано да се предприемат действия за регистрацията на движението. Това можеше да стане и по стария закон за партиите. Допуснати са елементарни, фрапиращи пропуски. Няма логика. Това говори и за несериозно отношение даже към нагласите на онези, които биха подкрепили Симеон II на изборите.

И все пак законът си е закон. Той се прилага по един и същ начин. Затова би било спекулация с демократичната система, ако се твърди, че трябва да има реакция на отказа за регистрация.



Борислав Китов, БЗНС-Народен съюз:



Станахме за смях пред света! Румъния, Гърция и Австрия не позволяват на техните монарси да припарят до пределите им. Сега Симеон има 2 алтернативи за Симеон - да се откаже от предизборната надпревара или да продължи в партньорство с някоя от другите партии. Ако царят спре дотук, значи късното му явяване на политическата сцена е било тенденциозно и идва да покаже, че той не желае реално да участва в изборите. Но Симеон може и да продължи - с Демократичния алианс на Ренета Инджова, Федерация "Царство България", КЕП на Христо Бисеров, партията на Венцеслав Димитров, Гражданската партия за България на Богомил Бонев и ВМРО на Каракачанов, като последният вариант е най-възможен. Съдът е отказал регистрация вероятно заради устава на движението. Той копира точно устава на Военния съюз "Звено" на Кимон Георгиев от 1934 г., в който също не се предвижда централно управително тяло, а само едноличен лидер и Контролен съвет.



Георги Божинов, зам.-шеф на БСП:



Отказът от регистрация на движението на Симеон II ще се отрази на обществено-политическия живот у нас. Ние сме за едно честно състезание и предпочитаме не с процедури да се подменя политиката, а избирателите да решат кой ще управлява страната.

Около Симеон II имаше много големи очаквания. Друг е въпросът с какво са подплатени тези очаквания. БСП е за това всички участници в избирателния процес да бъдат поставени при еднакви условия и никой да не се надява на своята изключителност.

СДС явно видя сериозна опасност за своята власт в появата на движението на Симеон II. Ние не искаме и не обвиняваме съда. Смятаме, че той е намерил достатъчно основания за своето решение. Обвиняваме СДС за хаоса, който се създаде с приемането на избирателния закон и този за партиите и с възможността да има неравнопоставеност на участниците в изборите. Президентът също е виновен, че не каза ясно своята позиция за избирателния закон. Той не зае достойна позиция, а се превърна в придатък на СДС.





Емел Етем, зам.-шеф на ДПС:



Съдебното решение говори за страха, който изпитва СДС от участието на Симеон II на изборите, защото той ще вземе гласове от десния електорат. Решението показва и доколко недемократична е съдебната система, щом е подвластна на политическите сили и точно преди изборите политизира обстановката. СДС се опитва и чрез съдебната система да си разчисти пътя към следващото управление.



Красимир Каракачанов, лидер на ВМРО:



Сега Национално движение "Симеон II" трябва да вземе много трудно решение - дали да се откаже от явяване на изборите, или да намери формула, по която все пак да се яви. Смятам, че Н. В. ще прояви максимална мъдрост, за да не бъдат разочаровани хилядите му привърженици.

Каквото и решение да бе взел съдът, той щеше да бъде атакуван. Ако беше регистрирал движението, щеше да бъде упрекнат, че е претупал работата за 13 дни, при положение че досега в България няма партия, която да е била регистрирана за по-малко от няколко месеца. Сега сигурно съдът ще бъде обвинен, че действа под политически натиск.

ВМРО не може да си позволи да атакува българския съд - най-малкото защото не сме запознати с мотивите за решението.



Движение "Гергьовден", във факс до медиите:



Движение "Гергьовден" съжалява, че в изборите ще участват 2 партии по-малко - движението на Симеон II с лидер Симеон Сакс-Кобугготски и партията на Христо Бисеров ЕКИП. Така политическото състезание ще загуби, ще загубят и избирателите. Партия "Ку-ку", чиито учредители създадоха Движение "Гергьовден", не беше допусната от съда да участва в изборите през 1994 г. Ние знаем какво е да те дисквалифицират от състезанието и не бихме желали това да се случва с нито една политическа организация. И все пак се надяваме, че на предстоящия изборен турнир движението на Симеон II ще намери начин да участва, защото предпочитаме да се състезаваме срещу "Реал-Мадрид", а не срещу "Партизанин-Червен бряг".

Разбираме и деликатното положение на съда. Както във футболните мачове, независимо от резултата винаги съдията е виновен, че е свирил за другия отбор. И при сегашното решение, и в случай че съдът беше регистрирал движението на Симеон II, той пак щеше да бъде обвинен, че е взел политическото решение.

Отказът за "експресна регистрация" е достоен отговор на арогантността на Симеон II и неговия екип към независимата съдебна власт в желанието им да получат привилегии при регистрацията. Ние смятаме, че демокрацията е процедура, която е еднаква за всички и трябва да се спазва от всички. В този смисъл приветстваме достойното и професионалното поведение на съда, който показва, че за него законите са над всичко.



Политическо движение "Социалдемократи":



След отказа за регистрация на движението на Симеон II се видя окончателно, че СДС превръща най-святата процедура на демокрацията - свободните избори - във фарс. Тези, които крещяха срещу чл. 1 на комунистическата конституция, днес се опитват да го върнат наново. Тези, които говореха за "подмяна на вота на избирателите", днес се мъчат да подменят същия този вот.

Това показва само едно - СДС се страхува да се изправи пред съда на избирателите. СДС се страхува от демократичното възмездие, което ще получи в честни избори. Това ще се върне като бумеранг върху тях! Защото СДС можеше да изгуби изборите почтено. Сега управляващите ще се изправят пред омерзението на хората, с които се подиграват. Защото наистина е време за нов морал в политиката.
577
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД