:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,670,876
Активни 590
Страници 13,441
За един ден 1,302,066

ВМРО и "Гергьовден" - петият елемент в 39-ото НС

Бъдещето на новата коалиция е, ако изгради умерен националистически център
Четири политически субекта - царската коалиция, ОДС, БСП и партньорите й в "Коалиция за България" и ДПС са почти сигурни участници в 39-ото НС.

Петият елемент в следващата парламентарна схема може да бъде единствено коалицията между ВМРО и "Гергьовден".

Спойката между двете партии беше неизбежна като изгрева и залеза. Те се харесаха още след местните избори през 1999 г. и повече от две години си хвърляха влюбени погледи и си пишеха обяснителни писма. Накрая работата придоби по-сериозни размери - почнаха да си уреждат срещи в удобни капанчета... Още на 18 декември м. г., когато "Гергьовден" организира купон, на който започна да събира дарения за предизборната си кампания, Любен Дилов-син посрещна Красимир Каракачанов с възклицанието: "Ето го нашия коалиционен партньор!"

Те не бързаха да обявят съюза си пред оторизираното лице - ЦИК, защото до последно партньорите се колебаеха



дали са дорасли за този брак



Ръководните органи и на ВМРО, и на "Гергьовден" все решаваха, че партиите трябва да се явят на изборите самостоятелно. В същото време Краси Каракачанов летя до Мадрид, за да направи оферта на Симеон II, а Любен Дилов-син бе спряган като участник в един куп разнообразни политически бракове.

Едва когато Симеон преметна всички участници в мадридската среща и не пожела да направи коалиция с тях, слънцето над коалицията ВМРО-"Гергьовден" взе да свети с неподправена светлина.

Въпреки че "Гергьовден" - за разлика от ВМРО - не се вписа във всеобщата еуфория около царя, двете партии имат прекалено много общи черти, че да не направят коалиция.

Общото между тях е усиленият им стремеж към младия електорат. Още с реактивирането си в началото на 90-те години ВМРО заложи предимно на работа с младежта - затова днес Каракачанов е единственият политически лидер, който може да събере моментално няколко хиляди млади юнаци с байраци. От 1999 г. насам "Гергьовден" създаде впечатление, че работи именно сред същата възрастова категория избиратели.

Бъдещите гергьовденци бяха най-близо до хората на ВМРО по време на бунтовете през зимата на 1997 г. Освен това ВМРО и "Гергьовден" имат сходно разбиране за патриотизъм. Досега и двете партии са имали изключително вярно на собствената си линия поведение. Позициите им винаги са били открити и ясни.

Най-общото между тях обаче е, че и двете партии висят втора година около двата процента подкрепа, което автоматично ги изключва от списъка на партиите, минали 4-процентната бариера.



Появата на царя изяде още от тяхната популярност



Ако бяха решили да участват самостоятелно на изборите, те щяха да умрат геройски. Заедно обаче имат добър шанс да прескочат бариерата. Защо това е така?

През последните години българският избирател масово се преориентира към алтернативни партии. Още на местните избори 1 млн. българи се отказаха да гласуват за СДС. Те не се преориентираха към БСП. През последните месеци алтернативата бе видяна в образа на Симеон II.

В хода на кампанията вероятно част избирателите ще трябва да търсят алтернатива и на Симеон, защото царската коалиция ще бъде подложена на кръстосан обстрел от големите партии - СДС и БСП. Тогава ще изгрее звездата на ВМРО и "Гергьовден".

И тяхната коалиция също ще бъде принудена да отбива атаки, разбира се. Те вече започнаха - неназовани източници заприказваха, че сред войводите имало ченгета. Преди няколко месеца пък Едвин Сугарев обясни: "Връзката между ВМРО и "Гергьовден" са парите на "Мултигруп", но това е недоказуемо."



Ако новата коалиция влезе в парламента,



тя би объркала доста готови схеми за съставяне на ново правителство. Засега и ВМРО, и "Гергьовден" заявяват, че след изборите у нас ще управлява пак дясно или десноцентристко правителство. Въпреки че "добронамерени" източници ката ден осведомяват, че субектите в новата коалиция скрито играят за Иван Костов и са получили финансови инжекции от СДС, по всяка вероятност след изборите Каракачанов и Дилов ще заложат само на игра в центъра, т. е. ще се включат в преговорите за съставяне на правителство между царя и ДПС.

ВМРО и гергьовците биха се сринали моментално, ако след изборите цъфнат на "Раковски" 134 поради няколко прости причини. Каракачанов систематично се разграничаваше от СДС през цялата 2000 г. Не върви някак си сега да се обърне назад и да се затича към Костов. Той можеше да направи това още през март и април, когато сините предлагаха 4-5 твърди депутатски места на ВМРО. Но Каракачанов не прие. "Гергьовден" също направи доста, за да се разграничи от синята лавина. Кой зовеше СДС да разпусне парламента? "Гергьовден".

Бъдещето на новата коалиция е във формирането на умерен националистически център в българския политически пейзаж.



Тази политическа ниша е свободна,



тя би донесла много гласове на нейния носител. Ако новата коалиция не тръгне в тази посока, сигурно ще бъде претопена от силните в 39-ото НС.
845
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД