:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,679,667
Активни 715
Страници 22,232
За един ден 1,302,066
Казано, недоизказано

Гаврош в двореца

Гледам "царската драма" на Симеон II, гледам тълпите, които викат "осанна" и "разпни го" и без да искам, споменът ме пренася в друго време, когато първата българска република изгони монархията, за да докаже "равенството между главите". Тогава за първи път прочетох мисълта на Паганел, че "един крал е полезен само със смъртта си". Бях абитуриент, надъхан от идеите на две велики революции, и никой не беше в състояние да ме убеди, че малолетният монарх и неговото аристократично обкръжение са необходими някому.

Референдумът бе минал, статуята на републиката бе издигната срещу двореца и две влакови композиции извозваха царското имущество барабар с техни царски височества към турската граница, където полковник Донован им предлагаше почести и котлова храна. Осиротял, дворецът немееше сред София, запечатан с червен восък и караулни прегради.

Миналото на трима царе тънеше в сянка, сякаш никога не е било, разтърсвано от лозунгите и песните на едно ново време. В тези исторически дни бяха създадени няколко граждански бригади, чиято цел бе вътрешната охрана на двореца. Всичко, заварено в него - от мебелировката до гипсовите орнаменти, символи и амурчета, - трябваше да остане непокътнато, обявено със специална заповед за собственост на народа. Група ученици попаднахме в една от бригадите и получихме неочакваната поръка не само да пазим, но и да почистваме завареното богатство. Пред нас се изправи един чичко, който по-късно ни се представи като Орлин Василев, и твърде подробно ни обясни, че всичко в тази "царска къща" е история, свързана с драмата на България. "Пазете я като очите си - каза той, - защото утре народната власт може да я превърне в най-красивата българска гимназия." После ни раздадоха по един пистолет без пълнител, ей така на, за авторитет, и ни забраниха да ходим по паркетите с обувки.

Ученическата дружина прекара в двореца цели две нощи. Никой не склопи очи, защото онова, което видяхме по стаите и коридорите, ни хвърли в трескаво вълнение. И досега си спомням като в приказка голямото парадно огледало на главното стълбище, в което се оглеждахме на групи, сякаш образите ни се къпеха в сребро. След време започнахме да отваряме огромните дъбови врати, да палим полилеите и аплиците, да слушаме като захласнати звъна на всевъзможни часовници и разбира се, да опитваме със смях меките седалки на фотьойлите. Уж беше тихо, много тихо, а някакъв мек кадифен шум ни заливаше отвсякъде, пропит с непознати ухания. Чорапите ни се плъзгаха по пода, изработен от всевъзможни орнаменти, и често се спирахме пред статуи и статуетки, чиито имена не знаехме, но класическата им голота ни смущаваше.

Вече бяхме юноши и един сдържан, но неприличен смях се носеше из коридорите. На някои от лакираните бюра намирахме военни карти, притиснати от артилерийски лупи и пергели, а на други откривахме непопълнени заповеди за награди, за смъртни наказания и грамоти с емблемата на Райха. Но за чест на младите ни ръце нищо не покътнахме, защото вече знаехме, че историята е неприкосновена. Накрая един шегобиец откри някакъв огромен клозет с позлатени чучури и меки седалки, което отприщи за момент детското ни любопитство, и един след друг пуснахме по една вода за "слава" на величествата.

Бях забравил всичко това и дори не съм го разказал на внуците си, но връщането на Симеон Втори в България и последвалата политическа истерия оживи отново спомена ми. За съжаление дворецът не стана гимназия, но изведнъж се оказа, че в България все още има хора, които биха искали да влязат в него като царедворци.

Отначало това ме разсмя, но като гледам разни физиономии и слушам овациите по улица "Шишман", усещам, че миналото иска да се върне. И си мисля колко низко може да падне тълпата. Колко напразни са усилията на прогреса, когато мъката е объркала духовете и е смачкала елементарното им историческо достойнство.

Не знам как се чувства Симеон Втори, но много от тези, които го акламират сега, преди години можеха да подпалят двореца барабар с него. Но слава богу, по онова време имаше не само здрава власт, но и умни деца, чието съзнание стоеше над паниката и страстите. Те наистина имаха чувството за обществен дълг и национално приличие. Те не искаха да рушат миналото, както направиха сините тълпи след 10 ноември, а да го преродят и да го натоварят с нови социални задачи. За съжаление други грешки им попречиха да сторят това.

Историята с двореца през 1946 година е просто един детайл. В нея има нещо колкото наивно, толкова и сантиментално. Но ученическата група, която го охранява цели две нощи, не е измислица.

Подобно на Лувъра, на Тюйлери и на Зимния народът се оказа по-благороден от онези, които наказваше. Той превърна дворците в музеи и с това спаси честта на бурята. Гаврош не е само дете. Той е символ и на доброто. Един малък, но разумен почитател на красивото, който може да препикае една царска тоалетна, но никога няма да взриви историята.
890
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД