Кой каквото ще да разправя, на тези избори ще има какво да се види. Буквално. И както му е присъщо на високия рейтинг и умопомрачителните проценти, царят надмина всички, като пусна напред тежката гвардия с най-хубавите гледки.
ТВ-звездите Диляна Грозданова, Милена Милотинова, Юлияна Дончева и Екатерина Генова ще донесат радост за окото на избирателя, свикнал да гледа строгия профил на Екатерина Михайлова. Я си представете на кого ще се спре габровския електорат, който трябва да избира измежду Татяна Дончева, Евдокия Манева и русата трошачка на мъжки сърца Грозданова. Няма нужда от залагания, нали?
Успехът на новите приближени на царя е безспорен, а покрай тях вероятно в парламента ще успее да влезе някой и друг юрист или икономист с не толкова привлекателна външност. Но колкото по-съблазнително изглеждат кандидат-депутатите на царя, толкова по-натрапчиво става впечатлението, че Негово величество по-лесно ще спретне една телевизия вместо парламентарна група. Вервайте!
Хората говорят, че залутани в правните баталии, баш царските хора не сколасали да помислят кого ще правят народен представител. В последните дни преди регистрирането на листите настъпило трескаво телефонозвънене. Всеки малко по-известен българин получил оферта да стане кандидат-депутат. Няколко журналисти и оперната певица Александрина Пендачанска били сред малкото, които отказали. Други журналисти обаче се съгласили.
Особен афинитет царското движение явно има към тв водещите
При подредбата на листите сякаш е бил използван щатният списък от "Личен състав" на БНТ, но някой по-остарял екземпляр. Електоратът на НД "Симеон II" може само да съжалява, че Радина Червенова се е отказала да влезе в тв-гвардията на Н.В. Дори ненадминатият чар на Волен Сидеров не може да замени хубостта й на който и да е предизборен плакат. Друго би било в София-област срещу Анастасия Мозер да се пусне Червенова. Борбата ще бъде с предизвестен край.
Списъкът на звездите на "Цар Шишман" 30 се допълва от Явор Милушев, светския хроникьор агент Тенев и мага Астор. Идеологическите възгледи на последния претърпяха зашеметяваща метаморфоза през последните седмици и се трансформираха от социалдемократически при Александър Томов към дясномонархически при Симеон II.
Венец е актьорът Коста Цонев, който, както говорят злите езици, помолил сина си - тв-водещия Димитър Цонев, да не настоява да влиза в листите, защото трябвало да има само по един представител на фамилия. Един вид - млад е още, може да чака.
Истина е, че в опита си да разчупят скованите и скучни партийни лица, всички политици започнаха трескаво предизборно търсене на спортисти, актьори и въобще шоумени. Весела Лечева и Тереза Маринова хал хабер си нямат нито от уставите на БСП и СДС, нито от законотворчество. Стефан Данаилов е по-друга работа. Все пак негова е заслугата, че червените избиратели на възраст не получиха инфаркт, когато чуха, че БСП се е засилила към НАТО.
Симеон II обаче толкова е наблегнал на шоуто, че съвсем е забравил, че
в парламента по презумция се прави политика
Сред компанията от артистични имена съвсем малка част от избраниците на Симеон II представляват технократите, тези, които биха били наистина полезни в Народното събрание или в изпълнителната власт.
Трудно е да си представи човек как групата на царя, която е много възможно да грабне мнозинство, ще кове Закона за генно модифицираните организми или ще разсъждава върху Конвенцията за континенталния шелф. Не дай си Боже, да се наложи да се променят текстовете за приватизацията или за съдебната власт. Виж, комисията по култура и медии към Народното събрание ще цъфне и върже, а вероятно БНТ няма да се отърве от мераклии за генерални директори.
Покрай забавленията около кампанията не е лошо да си спомним образа на Юлия Берберян в 38-ото Народно събрание. Горко ни, ако обещанията на царя за светло бъдеще се материализират в един парламент от берберянки.
Всъщност пъстротата, която ни очаква,
наподобява Великото Народно събрание,
където Кирил Маричков, Тодор Колев и Петър Слабаков се опитваха да строят нова България. В сегашната ситуация така силно отекват спомени от тогавашната, че е чак съмнително дали в суматохата, която вече се предвкусва, артистичната група няма да поиска свикването на ВНС.
Повечето артистични водачи на царските листи вече обясниха, че се водят от следните подбуди: пълно доверие в Симеон II и в новия морал, за който той ратува и чиито предвестници те ще станат. Много от тях признаха, че въобще не са се виждали с царя, преди да подпишат заявленията си за кандидатиране, но май това не е било пречка да приемат предложенията му.
Безграничната им вяра лесно може да се видоизмени в призив за монархия, а пътят към нея минава през ВНС. Още повече, че само такива популярни лица като телевизионни водещи и актьори могат евентуално да убедят скептичния българин, че трябва да се промени формата на държавно управление.
В полза на такава хипотеза самият цар отказа да се включи в листите и да се закълне в републиканската ни конституция. Той отказа да коментира темата за монархия, но само в този момент, а не завинаги.
Каквото и да се случи, сигурно е поне, че няма да е скучно. Настъпи време политиката да се превърне от професия в хоби.
Между другото, търси се водещ на централна емисия в БНТ, непартиец, дължината на краката нямат значение.
|
|