Фигури като Любомир Павлов (шефа на Общинска банка - б. р.), свързани с ОХДЦ, и висши лица от съдебната система като Георги Марков се "намесваха" в изработването на царските листи "по крайно неприемлив начин". Това обвини в интервю в завчерашния брой на "Сега" ексдепутатът Димитър Луджев. Той се оплака, че липсвала обещаната прозрачност при подреждането на кандидат-депутатите от Националното движение "Симеон II", а "гражданските структури" - като Луджевото ГОДО - били елиминирани. Потърсихме за коментар набедения за "кукловод" на царските листи констутиционен съдия Георги Марков.
- Г-н Марков, наистина ли дърпате конците при подредбата на листите на Национално движение "Симеон II" наред със Стоян Ганев и Любомир Павлов? В това ви обвини в интервю ексдепутатът от ОНС и основател на ГОДО Димитър Луджев...
- Не съм чел интервюто във вестника ви, защото съм в Будапеща от 13 май. Тук сме заедно с нашия председател на КС Христо Данов на официално посещение - участваме в конференция на председателите на конституционните съдилища от Източна Европа, Германия и Австрия. Днес (вчера - б. р.) е последният ден от визитата ни, тъй че очевидно дори и теоретично да съм искал, не бих могъл да участвам в реденето на листите на царската коалиция. Те, доколкото разбирам, са били подредени в последния момент.
Все пак не бива да забравяте, че като конституционен съдия съм далеч от политиката. Нямам право на политическа дейност, защото конституцията не ми позволява това.
- Не е тайна обаче, че сте симпатизант на Симеон II. Вашите симпатии към царя станаха публично достояние благодарение и на особеното мнение, което застъпихте в КС, когато там се решаваше казусът може ли ексмонархът да се кандидатира за български президент. Освен това бяхте в основата и на връщането на царските имоти, което стана с решение на КС...
- Не само аз имах особено мнение по "царския казус", внесен в КС от група депутати от 38-ия парламент. Още четирима мои колеги съдии - Димитър Гочев, Васил Гоцев, Неделчо Беронов и Людмил Нейков, се противопоставиха на буквалното тълкуване на текста в конституцията ни, че кандидатите за президент на България трябва задължително да са живели по 183 дни годишно в страната. Убеден съм, че в днешна обединяваща се Европа не бива да закрепостяваме българите по домовете им, за да участват в политическия живот.
А връщането на имотите на царя стана с единодушно решение на Конституционния съд. И това е мое верую - и като гражданин, и като съдия. Не случайно като депутат бях един от авторите - заедно с Александър Джеров и Васил Гоцев - на трите реституционни закона от 1991 г. Защо да не върнем имотите на Симеон II, ако са отнети противоконституционно?
Огромните ми лични симпатии към царя не са свързани с изборите, които предстоят. Самият факт, че си стоя в КС, е показателен. Аз съм бил символ на сините митинги и не мога да участвам в други политически формации. Не съм от хората, които припкат от партия в партия.
- Ако имахте право на политическа дейност и от вас зависеха царските листи, какви хора бихте предложили за кандидат-депутати?
- Не бих могъл да предлагам други освен седесари и левскари. Такива хора трябва да има повече.
|
|