ВИЗИТКА Филип Боков е роден през 1948 г. Завършил е международни отношения. В момента е национален координатор на Политическо движение "Социалдемократи" и представител на Новата левица в Партията на европейските социалисти. Член на БСП и на соцръководството. Напуска соцпартията в началото на 1997 г. заедно с Ивайло Калфин, Николай Камов, Елена Поптодорова и Росен Карадимов. Член на Евролевицата от създаването й до юни миналата година.
- Г-н Боков, налага ли се левицата да промени стратегията си за предизборната кампания заради появата на царя?
- Налага се. И то именно заради появата на движението "Симеон Втори", което претендира да бъде общобългарско, макар че още не е ясно точно какво ще предложи. Затова Коалиция за България трябва да определи доста по-ясно левия си образ.
- Как ще стане това?
- В оставащите около 30 дни до изборите трябва да се акцентира повече върху социалните аспекти, които коалицията е записала в предизборната си платформа. Трябва не да залагаме на общи послания от рода на "ще откриваме нови работни места" и т. н., а да обясняваме как това ще стане.
- Казахте, че коалицията трябва да заложи на левия си облик. Така няма ли опасност да се отиде в крайно ляво?
- Мисля, че няма такава опасност. В последните години бяха положени огромни усилия лявото да бъде представяно като мръсна дума, включително и по вина на самата левица. Европа в момента е лява, без да е крайно лява. Общо взето, посланията, които ние подготвихме, и това, което представихме като предизборна платформа, се споделят от Партията на европейските социалисти. Това е партия, чиито членове управляват в 10 от 15-те страни-членки на Европейския съюз. Така че модерното ляво в Европа е доста по-модерно от дясното. В България правителствената пропаганда се опитва да ни внушава, че десницата в Европа задава тона, но това не е така. Не искаме да бъдем крайна левица, а модерна европейска левица.
- Центърът в политическото пространство като че ли вече е зает?
- Това, че Симеон Втори завладя центъра, е проблем на нашата кампания и общо взето, спира преминаването на много от разочарованите към нашата коалиция.
- За това обаче и левицата си е виновна. Ако бяхте направили така, че разочарованите да повярват на вас, те нямаше да отидат при царя?
- Така е. Смятам, че доста късно беше създадена Новата левица. Тя можеше да бъде създадена още дори преди 2 години. По съображения, които са разбираеми и известни, това не стана. И жалко, че не стана. Жалко е и че и сега левицата все още не е напълно обединена. Проектът "Нова левица", който стартира в началото на тази година, си постави именно тази цел - да създаде една сериозна, голяма и влиятелна социалдемократическа партия, която да обедини всички леви. И левицата по-рано можеше да представи вижданията си за бъдещето.
------------
Мисля си, че един от проблемите на сегашните избори е, че хората не припознават в нито една от партиите ясно виждане за това накъде ще се развива страната. До 1997 г. беше, общо взето, ясно - Жан Виденов не прави реформи и приватизация. И беше така. Дойдоха и обещанията: "Когато дойдем ние, ще направим реформите, приватизацията и нещата ще тръгнат добре." 4 години по-късно виждаме, че това не е достатъчно. Че реформите и приватизацията могат да се правят и по един, и по друг начин. И в тази ситуация левицата можеше много по-рано да изработи някаква обща визия за бъдещето. Избори се печелят с две послания: едното - за промяна на положението, ако то се смята за нетърпимо, и второто - за предлагане на посока, по която да се движи страната.
----------------
Парадоксът на ситуацията сега е, че движението на Симеон II не предлага посока и път, а неясно подобряване на нещата. И хората са склонни да го приемат, защото са отвратени от живота си през последните 11 години.
- И защото на преден план излязоха отново личните амбиции. Хората не виждат алтернативата, която предлага левицата, а една неистова борба за листите.
- Според мен това, което се случи, беше абсурдно. Следя от 11 години политическия живот и никога не съм виждал такава битка за листи. Това ме учуди, защото в стремежа да се реализират някакви лични амбиции потъна най-важното - политиката, и то печелившата, която, ако успее, може да донесе на всеки реализация на неговите лични желания. Вместо това се подходи много егоистично и се загуби време в решаването на тези въпроси. А листите не са най-важните. Важни са, дотолкова доколкото на избори лицата определят до голяма степен физиономията на една или друга политическа сила.
- И сега ще ви стигне ли времето да се занимавате с политиката?
- Това ще покажат изборите. Сега трябва да се направи едно сериозно усилие това, което сме замислили и предлагаме, да стигне до повече хора. В тази посока работи девизът, който избра коалицията - "Отвори очи". Той е удачен, защото през последните години се оказва така, че хората избират с немного широко отворени очи. Хората сега трябва много да внимават, с широко отворени очи да гласуват, за да не се повтори след 2, 3 или 4 години това, което става сега - тоталното разочарование от управляващите. Тъй като както тогава, така и сега все някой трябва да ни управлява. Друг цар няма, няма да има и е рисковано тогава да се появи някой нов популист, който съвсем да забърка нещата.
----------------
- Означава ли, че смятате Симеон Втори за популист?
- Има доста голям елемент на популизъм в това, което той казва. И това не е оценка за неговата личност. Ако Симеон Втори не иска да бъде възприеман като популист, той трябва ясно и точно да каже как точно ще се решат проблемите на страната.
------------------
- Каква е вероятността след изборите левицата да участва в управлението заедно с движението на Симеон Втори?
- За коалиции по време на самата кампания е рано да се говори. Ние сме декларирали, че управлението трябва да бъде коалиционно, и то още преди появата на Симеон. Ще работим за коалиционно правителство, а с кого точно ще го правим, ще зависи от това кой какви резултати ще покаже на изборите.
- Значи не изключвате варианта НДС II + Коалиция за България?
- Не изключвам никакъв вариант.
- Включително СДС?
- Вижте, СДС също има своето място в България. Разбира се, тази клика, която ограби страната, трябва да си отиде и според мен това ще стане. Това ще го свършат самите членове на СДС.
- Кой е врагът за левицата в тази кампания?
- Разглеждаме останалите партии като опоненти и конкуренти и в този смисъл никой не представлява изключение. Това се отнася и за СДС, и за движението на Симеон Втори, и за коалицията на Евролевицата.
- Все пак как по време на кампанията левицата ще се държи с царското движение и със СДС?
- Ще предлагаме своите идеи, ще оспорваме техните. Това ще е същината на предизборната кампания. Ще има 15-20 телевизионни дебата по различните проблеми. Да се надяваме, че в тази конкурентна борба ще съумеем да убедим хората.
- Извън дебатите какви техники ще приложите?
- Всички стандартни, които се използват на избори. Готвим билбордове, реклами във вестниците и т. н.
- А нестандартни?
- Ами това ни е проблем. Трябва да измислим нещо нестандартно.
- Например?
- Имам няколко идеи, които няма да ви ги кажа сега. Общо взето, не бива да допускаме кампанията да върви равно. Ще се опитаме точно това да избегнем.
- Освен "Отвори очи" какви други послания трябва да чуят хората?
- Другият основен лозунг е свързан с промяната - "Време за промяна". Промяна сега, за теб и за децата ти, за да могат да живеят тук, а не да бягат в чужбина. Един от лозунгите, с които СДС дойде на власт, бе, че децата ни трябва да живеят тук, а всички младежи само това обсъждат - къде да емигрират. Трябва да се опитаме да накараме младите хора да повярват, че имат бъдеще в България.
------------------
- За да стане това, младите трябва да видят кои ще са лицата, които ще правят промяната, т. е. кои ще са хората, които вие предлагате за министри. Освен това вече бе обещано от левицата.
- Задължително трябва да покажем на хората тези лица. За това ни посъветваха и специалисти от чужбина, с които водихме разговори. Има такъв ангажимент и се надявам, че ръководителите на коалицията ще го осъществят. Страхувам се само да не стане като с листите, т. е. да има много кандидати. Показването на тези хора крие известен риск, тъй като те ще бъдат психологически малтретирани.
---------------------
- Защо мислите така?
- Защото кампанията не се очертава да бъде спокойна. Ще се използват всякакви удари под пояса. Рискът е голям, но който се страхува от мечки, не ходи в гората. Дали сега ще атакуват или след три месеца, когато има правителство, няма никакво значение.
- Какво друго ви посъветваха от чужбина?
- Неща, които знаем, но не спазваме. Първо, че посланията трябва да бъдат конкретни, т. е. не бива да има такива общи фрази - ние ще оправим здравеопазването. Трябва не само да се констатира проблемът, но и да се предложи решение. Трябва да съумеем конкретно да посочим пътищата за решаването на тези проблеми, които най-силно вълнуват хората. А това са проблемите, свързани с работата, доходите и осигуряването на растежа. И второ, да покажем нови лица. Частично този проблем е решен в нашите листи, но не успяхме достатъчно добре да го експлоатираме пропагандно. Това са все известни хора, които не дължат общественото си признание на това, че са били членове на партия.
- Разчитате ли на помощ от партньорите си от ПЕС?
- Зависи какво разбираме от помощ. Не очакваме да ни дадат ключа от квартирата, където държат парите. Известна помощ очакваме и при отпечатването на някои материали. Главното, което ни интересува, е политическата помощ, която вече получихме. Успяхме да легитимираме Новата левица в чужбина даже доста по-успешно, отколкото в България.
Никой не може да каже, че Новата левица е непозната и не се подкрепя. Тя е призната, нейните становище се слушат. Сега на 18-19 май предстои среща на ПЕС, посветена на стабилността и сигурността на Балканите и предизвикателствата пред европейската социалдемокрация. На нея Новата левица ще внесе позиция за Македония, като ще настоява тя да бъде приета като позиция на ПЕС. Т. е. ние имаме каналите да въздействаме върху решенията на нашите партньори от ПЕС.
-----------------
- Всъщност как гледат европейските ви партньори на това, което се случва в България?
- Забелязах като реакция едно доста голямо недоумение и въпрос защо това се случва. Симеон Втори е извън европейските политически кръгове. Той няма зад себе си такива влиятелни и силни структури каквито са европейската социалдемокрация и европейската християндемокрация. Според мен дори резултатите за Симеон II да са много добри, той няма да може да разчита на сериозна политическа подкрепа в Западна Европа.
--------------------
- Това до какво ще доведе?
- Трудно е да се предвиди. Симеон сигурно ще направи усилия да си завоюва такава подкрепа, но за да може, той трябва идейно да се определи, защото европейското пространство е така структурирано. Много от важните въпроси, които остават в ЕС, се подготвят и решават в партийните форуми на ПЕС и Европейската народна партия. А Симеон II ще бъде поставен извън контекста на тази политическа действителност. Така че това е един сериозен проблем пред България. Не знам какви са точно неговите връзки, но връзките само в бизнесредите и само в аристократичните кръгове не са достатъчни.
|
|