България е втора по износ на лавандулово масло след лидера Франция, каза за "Сега" шефът на Държавна лаборатория "Българска роза" Николай Ненов. Доскоро фирмите ни изнасяха за Франция, откъдето родното масло се разпращаше по всички краища на света, но с френски етикети.
От няколко години освен за Франция изнасяме в САЩ, Австрия, Германия, Холандия, Канада и Далечния изток. По качество родният продукт измества конкурентите и годишният експорт вече е 20-25 тона. За разлика от скъпото розово масло, чиито пазари са разпределени, търсенето на лавандула расте, оттам и шансовете на българските износители. Маслото се използва най-вече в мъжката парфюмерия.
За тази година международните цени на лавандуловото масло ще бъдат между $ 50 и $ 60 за килограм. Това са и предварителните оферти, получени в офисите на българските фирми. Според качеството на растението 1 кг масло може да се получи от 60 до 220 кг лавандулов цвят. Затова изкупните цени не са на килограм цвят, а на килограм получено масло, поясниха експерти.
В същото време при изкупуването на розата се появиха прекупвачи, които необосновано качват цените, алармират преработватели. В някои райони те купуват суровината по 1-1,10 лв. за килограм. По себестойност цената не трябва да превишава 93-95 ст. За да се предпазят от нелоялната конкуренция и от изнудването на стопаните, големите частни розоварни вече започват да отглеждат собствени насаждения.
|
|