:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,695,528
Активни 519
Страници 6,458
За един ден 1,302,066
Обвинителите на сделките били некомпетентни и пристрастни

Токът от "Мариците" падна до 2,9 и 4,3 цента

Костов: Това е началото на енергийната ни независимост
Снимка: Борислав Николов
Изкупната цена на тока от ТЕЦ-овете "Марица-изток 1 и 3" стигна съответно до 4,3 и 2,9 цента за киловатчас и договорите ще бъдат подписани при тези стойности. Това е станало в последния момент, преди кабинетът да одобри вчера подписването. До миналата седмица преговорите се водеха все още на цени 4,68 и 3,12 цента за киловатчас. Двата ТЕЦ-а са основните производители на ток у нас след АЕЦ "Козлодуй".

Вчера премиерът нарече исторически сделките, според които щатската AES (American Energy System) ще строи два блока по 300 мегавата на площадката на ТЕЦ "Марица-изток 1", а смесено дружество между НЕК и американската Entergy ще рехабилитира съществуващите четири блока в ТЕЦ "Марица-изток 3". И двете щатски фирми настояваха срещу вложенията от над $ 1,4 млрд. да получат твърди гаранции, че НЕК ще им купува тока с 15-годишни договори при фиксирана цена.

Договорите ще бъдат подписани около 11 юни. На третия месец от подписването им и след това на третата година цените и другите условия могат да се предоговарят. Според експерти това може да се използва както за повишаването на изкупната цена, така и за нейното намаляване.

"Това е най-голямата чуждестранна инвестиция в България изобщо и тя е знакова за международната общност. Ако тези сделки не се сключат, България за дълго ще отпадне от полезрението на големите чуждестранни инвеститори", заяви вчера премиерът. Според него проектите поставят началото на българската енергийна независимост, защото централите ще продължат да използват местните лигнитни въглища въпреки замяната на старата техника съветско производство. Серните емисии във въздуха ще намалеят с 94%.

"В крайна сметка това променя статуквото, води до повишаване на националната сигурност и е важен геополитически фактор за влизането ни в ЕС и НАТО", каза Костов.

Всички, които намирали кусури на сделките, го правели или от некомпетентност, или от пристрастие към конкурентни проекти, каза Костов. Кандидат-депутатите на царското движение, които поискаха подписването да се отложи за след изборите, бяха наречени от него "непредставителна извадка от движението".

Скандалът с вицепремиера Петър Жотев, който откри 21 несъвършенства на договорите и до последно се изказваше против тях, бе охарактеризирано от Костов като нещо нормално. "И аз бях скептик, когато бях в САЩ. Добре, че имаше опоненти, за да доведем преговорите до успешен край. При такива исторически сделки всички страсти са оправдани", заяви Костов и публично забрани на енергийния шеф Иван Шиляшки да дава подробности за условията на договорите.

Срещу фиксирането на цената на тока за такъв голям период от време досега освен опозицията се изказаха и от Световната банка и от Международния валутен фонд. Основните доводи срещу това са, че не е възможно да се направят реални икономически прогнози. Ако при бъдещата либерализация на европейския и нашия електроенергиен пазар цените паднат, двата проекта ще се окажат икономически неизгодни с много тежки последици за страната.

Според премиера рисковете за България от проектите са сведени от минимум. Спорът кои политически рискове да се застраховат бил решен така, че България чрез НЕК да поеме само разходите за застраховка за политическите рискове преди приемането й в Европейския съюз, а инвеститорът - за след това. Няма да се застраховат и рискове от рода на "национализация на централите", защото според Костов "не е възможно България да национализира американска инвестиция".





БЛАГОДАРНОСТИ:

"Всички, които работихме за осъществяването на проекта за рехабилитация и модернизация на ТЕЦ "Марица-изток 3" сме изключително доволни от днешното решение на Министерския съвет. То възнаграждава четиригодишните усилия на българските специалисти от НЕК, ДАЕЕР, експертите от работните групи по проекта и екипа на "Ентерджи", които вложиха своя професионализъм", се казва в официалното съобщение на "Ентерджи", разпространено няколко часа след решението на Министерския съвет.

През септември ще се навършат четири години от началото на преговорите за "Марица-изток 1", а през януари догодина същата годишнина ще навърши проектът на "Ентерджи". На практика търгът за "Марица-изток 1" бе спечелен от регистрирана в Ирландия офшорка, която после направи смесено дружество с AES и все още държи 12% от фирмата. "Ентерджи" искаха още от самото начало в договорите да се предвиди клауза, че ще могат да изнасят ток за съседна Турция и все още не е ясно дали това е отпаднало от окончателния вариант.
958
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД