Снежана Благова е хубава енергична дама, от типа "жена без възраст". Вдъхва респект и жизнерадост, облечена е стилно, само дето бялата й блузка и сакото й са изцапани с кал. Някои хора гледат кучета, други - котки, трети - папагали, а Снежана си отглежда червеи. От няколко години тя се занимава с ферма за червени калифорнийски червеи в село Крумово, на 5 км от Пловдив. Заради нестандартния бизнес тя зарязала преуспяващата си практика на логопед. Идеята дал съпругът й - лекар по професия, още преди десетина години. През 1998 г. той присъствал на семинар в София, където един македонски професор изнесъл лекция как да се стартира бизнес с червеи и производството на биотор. Македонецът сам имал ферма на 600 декара край Скопие. След това Снежана и съпругът й се разровили в Интернет и се оказало, че производството на червеи е световна индустрия.
В САЩ например отглеждането на червеи и добиването на биотор се изучавало от децата в часовете по трудово обучение. За храна се използвали биоотпадъци.
Преди изборите Муравей Радев се заяде с царските хора. Те обещаха на жителите на с. Куклен да им доставят специални червеи, които да прочистят отровената им от Оловно-цинковия комбинат земя. "Това е кощунство. И ако те не доставят "царските" червеи, сам ще поведа хората от Куклен към парламента, за да си ги получат."
От което се разбра, че финансистът нищо не разбира от биотехнологии и не е чувал за фермата на Благови в с. Крумово, Пловдивско.
Снежана Благова и съпругът й започнали с минимални средства - внесли от Македония 10 "легла" за червеи, всяко по 200 лв. По-късно направили и втора такава ферма в с. Паници, Добричко. Там решили да опитат да ги отглеждат на закрито - така се печелели 4 размножавания повече. "Когато са навън, през зимата вегетацията им спира и се свиват ниско долу на кълбета", обяснява Снежана.
Отвън фермата е накипрена, като самата стопанка. Навсякъде има розови храсти, цветя, овощни дръвчета, лозя...Встрани са леглата с червеите - на пръв поглед приличат на малки оранжерии. Самото легло е направено от надупчен найлон, пълен с тор, а отгоре е завито с рогозки от тръстика, които Снежана сама плете. "Червеите трябва да живеят на тъмно,
защото светлината ги плаши,
а ултравиолетовите лъчи ги убиват", казва фермерката. Червеният калифорнийски червей (Vermicea Kalifornia Rubra) се храни с всякакъв биотор - говежди, овчи, птичи, конски, заешки. В Китай е бил направен опит и с човешки екскременти, който се е оказал успешен.
Наскоро Снежана експериментирала и заложила няколко семейства червеи в утайката от колектора на пречиствателната станция в Пловдив. Знае се, че храносмилателната система на червеите извлича и задържа тежките метали и в преобразувания хумус тях вече ги няма. Утайката от пречистването на питейната вода обаче е силно токсична. През първите три седмици животинките отказали да се хранят. После се адаптирали, но пък мутирали до неузнаваемост - изгубили наситения си коралово-червен цвят, станали по-бледи и по-дебели. Вече са дали първо поколение.
Снежана е убедена, че това е успешна технология за пречистване на почвата от тежките метали и нитратите.
В Пловдивско има много райони като Куклен например,
където почвата е силно замърсена от големите индустриални гиганти.
Само по себе си отглеждането на червени калифорнийски червеи е биотехнология за производство на екологично чист хумус чрез хранене с органични отпадъци. Уникалността на технологията е в това, че е безотпадна - получава се екопродукт. Червеите се хранят с тора, а техните екскременти всъщност са хумус. Отделеният биотор съдържа всички необходими за растенията макро- и микроелементи във високи концентрации, а също така и биологично активни вещества.
Във всеки грам сухо вещество се внасят по
1 500 000 000 броя полезни микроорганизми.
Хумусът предпазва почвата от развитието на гъбни и бактериални болести. Увеличава рохкавостта й, намалява плътността й и предотвратява образуването на почвена кора. Пръстта задържа по-добре влагата. Според лабораторните анализи биоторът съкращава значително периода на зреене - ако е 20 дни, се намалява до 10. Добивите се повишават с 30-40%. "Имам лозе, което наторих с хумус и сега корените са по 60 см вече, а лозите са засадени преди една година. Принудих се да откъсна малките гроздчета, защото растенията са съвсем млади и няма да могат да изхранят гроздето", разказва Снежана.
Полученият хумус може да се съхранява неограничено време, без да загуби качествата си.
Основната клиентела на Снежана Благова са собствениците на оранжерии в региона и по Черноморието, "Паркове и градини", тютюнопроизводители, бизнесмени, които имат къщи с големи дворове.
Един кубик биотор се продава за 300 лв.
Преди това обаче хумусът трябва да се изсуши на слънце. После трябва няколко пъти да се пресее, за да се отстранят камъчетата, стъклата и семената от други растения и треви и за да стане зърнест като амониева селитра. Биоторът се използва за наторяване на цветя - контейнерно и на открити лехи, овошки, зеленчуци - в оранжерии и на открито, храсти, лозя, паркови и горски дървета. Подходящ е за подобряване на слаби, изтощени и каменисти почви, за възстановяване и подобряване на почвеното плодородие. Също и за листно наторяване - с воден разтвор в съотношение 1:10. Биоторът превъзхожда всички подобни продукти - торф, торфени компости, оборски тор и др. Когато червеите станат повече, те могат да послужат за силна протеинова храна при угояване на птици и риби. Изяждането на 1,2 килограма червеи дава прираст от 1 кг живо тегло.
Самият червей се отглежда лесно
Той не боледува от никакви болести. Най-добрата температура за развитие е 20-25 градуса при влажност 65-70%. На всеки 45 дни червеите трябва да се преобръщат с вила със затъпени върхове, за да се внесе достатъчно въздух. Червеят може да изяде на ден храна, която превъзхожда един път и половина собственото му тегло. За едно легло от 1 кв.м за една година е необходим половин тон оборски тор. Червеите се хранят на всеки две седмици с пресен тор, а на два-три дни се поливат с маркуч. За получаването на хумуса са необходими от 6 до 9 месеца. Червеите достигат полова зрялост за 90 дни и снасят яйцата си. От едно яйце се излюпват от 5 до 30 малки. След излюпването си малките червейчета много приличат на детски глисти, после добиват характерния коралово-червен цвят.
"За една година от едно легло получаваме 8 нови, затова на всеки 3-4 месеца ги разделяме и правим нови легла", обяснява Снежана.
Тя вече е обучила първите си последователи - дала е на 10 души ноу-хау за създаване на ферми за червен калифорнийски червей.
|
|