:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,687,548
Активни 780
Страници 30,113
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Проф. Андрей Пантев: Ако се провали Симеон, ще дойде друг цар - с тояга

Същите хора, които доскоро твърдяха, че от Костов само Стамболов е по-велик, сега го псуват. Това аз наричам "третото преливане", казва известният историк
Снимка: Борислав Николов
Визитка:

Роден е през 1939 г. в с. Раковица край Монтана. Завършва история в СУ "Св. Климент Охридски". Специализира в Англия през 1967 г. и в САЩ през 1979 г. Доктор на историческите науки. Професор по нова и обща история в СУ от 1975 г. Преподава балканска история в САЩ 1982-1984 г. Автор на повече от 20 книги. Един от учредителите на гражданските обединения "Св. Георги Софийски", ГОДО и "Клуб 100". Избран за депутат от гражданската квота на Коалиция за България.



- Каква е равносметката, която лично вие правите след изборите?

- Равносметката е, че измъчените хора, отчаяните хора могат по съвсем ирационален начин да решат курса на една държава. И аз продължавам да твърдя, че емоцията е реален фактор в политиката и в историята.

- Какво конкретно смятате, че повлия на хората?

- Отчаянието, безизходицата, разочарованието. Фигурата на царя и липсата на друг водач. Вроденият инстинкт за "външен спасител". И най-вече онова енигматично поведение на царя, което мнозина наричаха непохватно, а то се оказа много по-ефектно от хиляди словесни водопади, декларации и политоложки термини.

- Искате да кажете мълчанието.

- Мълчанието, което може да се приеме, че е от мъдрост, макар че би могло да бъде генерирано и от нещо друго.

- Смятате ли, че ако царят имаше друго поведение, хората нямаше да го възприемат така?

- Ако се беше разглаголствал, първо, нямаше да изглежда толкова царствен. Второ, нямаше да я има тази подсъзнателна идея, че той има нещо, което тепърва ще показва. И трето, щеше да стане лесна плячка - поради своите езикови ограничения специално по български. Иначе вие знаете, че Симеон е полиглот като баща си. Това между другото е фамилна черта на Кобургите.

- Преди 1 година царят като че ли нямаше да направи в политиката това, което направи сега. Какво се случи?

- Първо, той дискретно, но решително се разграничи от монархията и предаде монархистите. Това беше атавизъм, който ми напомня и за дядо му, и за баща му. Показа се като един - не бих казал "играч", защото е грозна дума, а като реализатор на възможното. Колкото и да изглежда морално неоправдано, той скъса - поне засега, поне за показ, поне за предизборна агитация - не само с монархизма, а и с историческото наследство на дядо му и баща му. Може и да е искрен в това си намерение.

И тук е парадоксът. Значи, от една страна, той използва исторически дивиденти - легенда, традиция, спомен, че бабата е била придворна дама и че дядото е бил юнкер. От друга страна, той нито веднъж не пусна в обращение позитивите на монархията, за да не срещне много по-страшния реактивен импулс на негативите. И ето че Симеон се оказа балансьор. Кой знае къде и кой го е научил, но така излезе.

- Дали царят има силна интуиция, или направи изключително професионална предизборна кампания?

- Смятам, че интуицията много му помогна и това е също вродена черта. В крайна сметка баща му се помни много повече как е карал автомобили, влакове и самолети, отколкото, че е възстановил част от българска Добруджа, нали? И второ, когато има нещо необяснимо като внезапен взрив на симпатии и одобрение, значи има и нещо обяснимо, което ние не знаем...

- Да не би да има някакъв сценарий за днешните събития?

- Ние винаги сме склонни да търсим някакъв сценарий, често пъти със задкулисно-криминално-тарикатски мотиви. Но в крайна сметка, ако пътувате из страната в последно време, ще видите, че предимно селска България се беше настроила неистово към него с чисто ирационален рефлекс. И как ще подредите един червен селянин според сценарий, идващ от една велика европейска държава, или от задокеански внушения, или от руските степи?

- Но е възможно съчетание от тези неща? Например ако Великите сили са търсили вариант да лансират някой, който ще бъде популярен в България след СДС...

- Това е в областта на догадките. Допускам, че са търсили някакъв заместител на досегашния режим, който се провали зрелищно и скандално. Защото вижте, тези хора от СДС непрекъснато говореха, че само те разбират от европеизъм, от модернизация, от демократизация, от пазарна икономика. Изведнъж идва екип, който не е учил политология в Катедрата по научен комунизъм, който не е учил икономика в "Карл Маркс" и казва: "Ами чакайте, ние сме по европейци от вас, ние разбираме тези неща, тъй като сме ги учили, но от латиница и в действие! Ние сме се реализирали в естествена селекция." И това оръжие, което използваха хората от СДС, се обърна срещу тях. Те не можеха да си поръчат на чужд език чаша вода, нали така? Това беше своеобразен бумеранг. И ето че настъпи часът новопокръстените и новородените демократи да си отидат поне като самочувствие.

- Искате да кажете, че имиджът на тези млади хора, които дойдоха от Запад, също повлия благотворно на НДСВ?

- Разбира се.

- Удобен ли е царят за Русия?

- Царят е удобен за всеки имперски и исторически монархически държавен строй, за Холандия, да речем. От друга страна, ние гигантизираме влиянието на Русия не само върху България, но и на Балканите. Защото тя все още трябва да си възвърне статута на велика черноморска сила от времето на Екатерина II. Русия най-напред трябва да възстанови своето континентално влияние в рамките на бившия Съветски съюз и след това да се захване с балканските дела. И все пак аз твърдя, че традиционно Сърбия е предпочитана от Русия. Имам усещането обаче, че ако има американски и руски вариант за устройство на Балканите, и в двата случая България ще е губещата.

- Чух коментар, че ако СДС имаха малко по-балансирана позиция спрямо Русия, може би нямаше да загубят така катастрофално властта.

- Има и такъв момент. Но не забравяйте, че Коалиция за България, по-точно БСП, също не беше много любвеобилна спрямо Русия. Аз не смятам, че БСП е проруска партия, както тенденциозно я класират. Има усещане, че сега България възпроизвежда поведението си след Освобождението. Само че тогава ние имахме Стамболов, който защитаваше независимостта на България не срещу зависимост от противника. А ние правим точно обратното. През последните 15 години единственото, което казваме, е "да"!

Ние се движим по инерция. Извинявайте, руско влияние в България съществува само след 1944 г. И ако случайно Белгия беше попаднала в съветския блок, и там щеше да има руско влияние. След 1883 г. не е имало почти никакво руско влияние в България. В двете войни бяхме на различни страни. В Добруджа се биха български и руски войници. Силата на Стамболов бе, че отстрани руското влияние, но не допусна друго. Ние затова го наричаме велик.

Ние изглеждаме забележителни единствено със своето спокойствие. Като чуя "стабилитет", тръпки ме побиват! България е била най-стабилна по време на турското робство. Но този стабилитет много лесно може да бъде взривен. Аз съм бил по времето на олимпиадата в Сараево и знам колко прекрасно съжителство на култури, етноси и религии съществуваше там. И не мога да повярвам, че сега се изколват не само мюсюлмани и християни, а хървати православни и хървати мюсюлмани!

- Каква политика ще води царят в това отношение?

- Предполагам, че царят ще води национална политика за стабилизиране на името си, на престижа си и евентуално в перспектива - на монархията. Политика на запазване териториалния интегритет на страната, който, колкото и да се правим на интересни, не е застрашен от войни, а от вътрешна корозия. Това, което стана в Босна, предизвика събитията в Косово. Това, което стана в Косово, предизвика събитията в Македония. По-нататък?

- Следваме ние.

- Вие чели ли сте проекта на новата македонска конституция? Това ще си бъде ачик федерална държава! Което се е случило на една балканска държава, рано или късно се случва на всички останали!

- Тоест нас ни чака същото?

- Може би не с кръвопролития, но с този демографски срив, с тази дебългаризация, на която страшно много пречела кирилицата, с това изтъкване на европейски стандарти като единствено условие за нашата идентичност, допускам, че това може да стане. Но факт е, че Симеон по един начин ще разговаря със Солана, а по друг начин ще разговарят другите наши политици. Царят е достатъчно изискан, за да не употребява патриотарски терминологии и разни умопомрачителни тези - като например, че имаме 7 империи преди Аспарух и че сме дали писменост на всички, и че без нас светът още би бил в пещерите. Но вероятно той ще живее с лична благодарност към един народ, който го прие въпреки раните, нанесени от дядо му и баща му. Няма защо да крием това.

- Но не трябва ли да забравим миналото, свързано с Фердинанд и Борис III?

- Никое минало не трябва да се забравя. Стига то да не генерира омраза и да не води до съвременни решения. Всяко ново решение е своеобразно скъсване с историята. Това се отнася и до отношението ни към турците. Ние трябва да кажем: "Да, сътрудничество, братство!" Но не можем да кажем, че черепчетата на убитите в Батак дечица са от маслиново клонче и от милувка. Династията на Кобургите е пряко отговорна за това, че днес поставяме въпроса "България граничи със себе си". Но ако си беше отишъл през 1912 г. от България, един такъв безспорен грешник като Фердинанд щеше да бъде с положителен баланс, защото по негово време се създаде държавата. Разбирате ли? И двете неща са верни! Ние трябва да престанем да се замеряме с костите на дядовците си.

- Ще стане ли България монархия?

- Не. Няма да надделее такова чувство. Монархическата идея не интересува никого. В самата Англия монархията е под силна корозия. Но вижте как царят дойде на власт само за 2 седмици и половина! Както има една английска поговорка - "2 седмици са дълъг период в политиката". Но ако сега той се провали, ще дойде един друг цар - с тояга. Защото Хитлер идва по парламентарен път на власт. За Хитлер са казвали: "Той е последната ни надежда!" Казвали са го берлинските работници. Този трети вариант за съвременното умопомрачение е за урок.

- Защо хората не чуха посланията на Коалиция за България?

- Защото БСП се намира в процес на облагородяване и скъсване с миналото. Тя не можа да постигне желания резултат, защото бедните се обърнаха към царя. А БСП прекалено малко говореше срещу бедността. В стремежа си да се разграничи и пред избирателите, и пред света от дамгосващия етикет за връзка с болшевизма, БСП намали своето темпо.

- Вярно ли е, че сред привържениците на НДСВ има бивши комунисти?

- О, това е банална тема! Да видите сега в университета как плюят Костов. Същите хора, които доскоро твърдяха, че от Костов само Стамболов е по-велик, сега го псуват! Това е отблъскващо. Но то не би било толкова отблъскващо, ако не бе опасно. Аз го наричам "третото преливане".

- Ако не бе дошъл царят, кой щеше да спечели?

- Без съмнение Коалиция за България. Защото хората ги беше страх от войнстващата администрация и всичките пинизи и машинации на управляващите, но въпреки това идваха на нашите срещи...

- Трябва ли да се иска оставка на Георги Първанов сега?

- Според мен не. Откъде сте научили тази практика, че винаги когато една партия загуби избори, ръководството трябва да си подаде оставката? Гладстон и Дизраели са били по 15 години вождове на партиите си, независимо дали губят или печелят изборите.

При СДС е друго, там настъпи срив. За мен беше изненада, че те взеха толкова много проценти при този глад! А гладният човек става свиреп, жесток и проводник на насилие. Затова самозабравилите се трябва да бъдат отрезвени. Бандитизмът трябва да бъде ако не наказан, то порицан.

- Вярвате, че ще има възмездие ли?

- Трябва да има. Не в отмъстителния смисъл, но за да се започне на чисто. Няма некорумпирани управляващи. Но тук нещата бяха ужасяващи като пропорция. Стамболов да не мислите, че е бил безкористен? Напротив. Но той 10 пъти повече направи за България в сравнение с това, което направи за рода си. Най-напред кажи какво си дал на това общество и тогава няма да гледаме какво си взел за себе си...
1342
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД