:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 87
Страници 18,309
За един ден 1,302,066
Шарено гласуване - ту ДПС и БСП заедно, ту сини и червени се подкрепят

Бурни юридически препирни в парламента

Оставката на кабинета "Костов" приета от 162-ма депутати, СДС напусна залата
Бурни дебати, прекъсвани често от принудителни почивки, белязаха първия истински работен ден на 39-ото НС. Рано сутринта НДСВ вкара за гласуване оставката на кабинета "Костов". От БСП скочиха, обяснявайки, че гласуване на оставката не трябва да има, защото може да се стигне до абсурдната хипотеза, при която тя да бъде отхвърлена и правителството на Костов да продължи да функционира. Тази теза се поддържаше от Любен Корнезов и Татяна Дончева от ПГДЛ, както и от Лютфи Местан от ДПС. Царските хора все пак настояха да има гласуване. "НС трябва да приеме оставката, за да обективизира волята си", каза шефът на НС Герджиков.

162-ма депутати освободиха Костов и министрите му, а един се въздържа. От ПГ на СДС двама гласуваха "за" приемането на оставката - един от тях бе експремиерът Иван Костов. Погрешка се въздържа Иван Иванов от ПГ на СДС. Останалите сини депутати не участваха във вота.

Сравнително лесно депутатите подкрепиха създаването на временна комисия, която до 20 юли ще изготви новия парламентарен правилник. Начело ще е Георги Петканов от НДСВ. В нея влизат 20 депутати - 10 от жълтите, по 4 от СДС и БСП, двама от ДПС.

Шефът на царската група Пламен Панайотов и Янаки Стоилов от БСП поискаха промени в имената на постоянните парламентарни комисии. Димитър Абаджиев и ред сини депутати обясниха, че това не бива да се прави, още повече че пленарна зала вече бе решила да се изготви нов правилник за работата на НС, в който подробно се регламентира дейността на комисиите. БСП и СДС бяха на едно мнение по този въпрос, 97 сини и червени гласуваха заедно "против" преждевременното създаване на комисии.

След нова принудителна почивка, в която разноцветните депутати се съвещаваха, НС прие серия от поправки в стария правилник на НС. Създадени бяха 20 постоянни парламентарни комисии. Имената на 4 от предложените от НДСВ комисии бяха леко коригирани. Запазват се комисиите по земеделието и горите и по европейската интеграция, ще има комисия по външна политика, отбрана и сигурност, както и комисия по въпросите на гражданското общество.

Бившият премиер Иван Костов, който бе пазен от бодигард, изправен пред вратата на пленарната зала, напусна парламента, след като НС освободи правителството му. В началото на заседанието той недоволстваше, че пултът му за гласуване не е в ред. "Защо не работи? Няма ли кой да го оправи?", възмущаваше се Костов. Освен него поне още 10-15 депутати се оплакаха, че електронната система за гласуване не работи правилно. ДПС протестира, че вече втори ден на таблото не се изписва името на тяхната ПГ.

--------------------

Критика

Тези от НДСВ нищо не са разбрали за ситуацията в Македония, заяви премиерът Костов. Повод за репликата му бе изказване на Соломон Паси от парламентарната трибуна, че е щастлив от обявеното в Македония примирие.
1246
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД