61 685 500 от жителите на страните в Европейския съюз живеят под прага на бедността, което е 17% от населението в ЕС. Това съобщиха от Европейската мрежа срещу бедността, която обединява неправителствени организации от всички членки, на конференция в София. Критерият обаче е доста завишен - за праг на бедността се считат 60% от средната работна заплата в съответната страна.
Най-бедни по критериите на ЕС са Португалия и островите Сицилия и Сардиния. При тях с доход под средната работна заплата живеят над 20% от хората, като прагът на бедността се равнява на 450-500 лв. Най-добре са Холандия, Дания, Люксембруг и Финландия. При тях за бедни се водят само 11%-12% от жителите, като прагът варира между 551 и 932 евро (1074 и 1817 лв.).
У нас все още няма официален праг на бедността, припомниха участниците в конференцията от България. Според КТ "Подкрепа" той е 120 лв. А по изчисления на Института за социални и синдикални изследвания на КНСБ за физическото оцеляване на един човек у нас са нужни около 98 лв., а за нормален живот, без лукс - около 258 лв. Парадоксът при нас е, че има много работещи хора, които са бедни, за разлика от страните в ЕС, коментира Румяна Кралева от КНСБ.
От Европейската мрежа срещу бедността ни съветват още отсега да започнем да съставяме национален план за борба с нищетата, а не да чакаме присъединяването към ЕС.
|
|