:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,664,398
Активни 414
Страници 6,963
За един ден 1,302,066
Отличници

Петролните и фармацевтичните компании са най-преуспяващи през 2000 г.

500-те гиганта в класацията на "Форчън" вдигнаха печалбите си с 20%
Снимка: Ройтерс
Това е разказ за големите числа, които обикновеният ум не побира. Толкова големи, че смазват при сравнение със скромния живот на българина и неговата държавица, изнемогваща под външен дълг от 10 млрд. долара. Най-малката от 500-те фирми в годишната класация на сп. "Форчън" ("Содексо Алайънс") е имала през 2000 г. приходи колкото целия дълг на България. А най-голямата ("Ексън Мобил") е можела да го покрие само с половингодишната си чиста печалба, като общите й приходи през 2000 г. са били колкото дълга на 21 Българии.



На сигурен пристан -



това е най-краткото определение, което Джереми Кан от сп. "Форчън" дава на състоянието на най-големите световни корпорации при прехода им в новия век. Въпреки пукането на технологичните мехури и влошаването на икономическите условия на ключови пазари през втората половина на миналата година титаните от световния списък на "Форчън" са продължили да се носят от инерцията на бързия растеж през 1999 г.и началото на 2000 г., констатира авторът. Общият приход на 500-те е нараснал с 10,8%, а печалбите са скочили с 20,4%.



Високите цени на суровия петрол доведоха до среден растеж



на приходите на петролните рафинерии с 39%, а печалбите им нараснаха със 124% - недостижим скок за който и да е друг отрасъл. Световният отличник е "Ексън Мобил", който се придвижи с две места нагоре в сравнение с миналогодишната класация и сложи край на продължилото 4 години неизменно лидерство на "Дженерал Мотърс". Американският автомобилен гигант се срина до унизителното за него 3-то място, след като бе изпреварен и от американската търговска верига "Уол-Март Сторс", заела второто място в класацията. "Ексън Мобил" отне венеца на славата и на "Дженерал Електрик" (N 8 в общата класация) по размер на чистата печалба, като постигна 124% растеж и печалба от 17,7 млрд. долара през 2000 г.



След петрола е фармацевтиката



В класацията по отрасли на второ място е фармацевтичната промишленост, която отбеляза миналата година 17% растеж на приходите. Според "Форчън" обаче тази тлъста печалба носи голям риск от сътресения. "Отрасълът е под силен натиск, защото големите компании изкарват малко нови лекарства на пазара, изтича срокът на много патенти и условията за нов растеж не са благоприятни", смята Барбара Райън, която е консултант по фармацевтиката в нюйоркския клон на Дойче банк.

Затова може би продължава окрупняването на компаниите, които обединяват силите си, за да издържат на очакваните предизвикателства, предполага "Форчън". Най-голямата сделка през миналата година в бранша бе покупката за 76 млрд. долара на "Смит Клайн Бийчам" (преди на 356-то място) от "Глаксо Уелкъм" (на 349-то място през 1999 г.). Консолидираната компания с новото си име "Глаксо Смит Клайн" се нареди на 159-то място през 2000 г.

"Пфайзер" (N 138) приключи миналата година сливането си с "Уорнър-Ламбърт" чрез трансакция за 116 млрд. долара, а "Фармация" (N 273) купи "Монсанто" за 31 млрд. долара.

В световната икономика се наблюдава засилваща се мания за сливане на компании, като 2000 г. би рекорда на 1999 г. както по брой на сливанията, така и по размер на окрупнявания капитал. През годината е имало 38 292 трансакции за общата сума от 3,5 трилиона долара, пресметна канадската проучвателна фирма "Томсон Файнаншъл". Половината сделки са сключени в САЩ.



Нещастието за едни е щастие за други



Но не винаги по-голямото е по-добро, констатира "Форчън". Концернът "Даймлер Крайслер" (N 5), който също е рожба на трансгранично сливане, трябваше да положи много усилия, за да се задържи начело в европейската класация. И други големи автомобилостроители имаха проблеми през годината, като печалбите на "Дженерал Мотърс" намаляха с 26%, а на "Форд" (N 4) - с 52%. Спадът настъпи, въпреки че общо в света продажбите отбелязаха рекорд през първата половина на 2000 г.

Неприятностите на големите компании не засегнаха техните по-малки европейски събратя, които продължиха да се радват на бърз растеж на печалбите. "Фолксваген" (N 21) увеличи печалбите си с над 100%. С 63% нараснаха приходите на "Фиат" (N 47) и с 56% на "Пежо" (N 86).

Като цяло 2000 бе година на смесените чувства, продължава "Форчън". Над 140 компании от класацията на големите отбелязаха спад на печалбите в сравнение с 1999 г., а над 50 имаха чисти загуби. Сред пострадалите бяха фирми, които в предишната класация пърхаха от щастие - например италианската "Оливети". "В електронната индустрия растежът на продажбите не само се забави, но в края на годината имаше и спад", отбеляза Джефри Епългейт, главен нюйоркски стратег на "Лемън Брадърс". Това бе потвърждение на прогнозите, че е настъпил краят на технологичния бум в САЩ.

Но докато телекомуникационните и компютърните компании се бореха с трудности през второто полугодие, най-закъсалият бизнес през цялата година бе корабният. Спад имаше също в пощенските, куриерските и транспортните услуги, като секторът намали приходите си средно с 24%. На този мрачен фон е поразителен растежът на куриерската компания "Юнайтед Парсъл Сървис" - UPS (N 135), която увеличи печалбите си с 232%, главно чрез концентриране на усилията си извън САЩ.



Японското чудо повяхва



Япония не бе сред най-щастливите държави миналата година. Въпреки че нейният брутен вътрешен продукт нарасна с 1,7% - двойно повече от 1999 г., - потребителското търсене бе в застой. Никой не й предрича резки успехи. "Япония съумя да се представи по-зле и от най-песимистичните очаквания", заявил пред "Форчън" Даниъл Габей, икономист в "Джей Пи Морган" в Лондон.

Някои усетиха неблагоприятната тенденция и съумяха да се измъкнат. "Канон" (N 171) напипа нарасналото търсене на лазерни принтери и дигитални фотоапарати и почти удвои печалбите си през миналата година, като те възлязоха на 1,2 млрд. долара при общи приходи от 25 млрд. долара. Забележителна бе годината и за "Тойота Мотор" (N 10), чиито печалби нараснаха с 5%, а приходите - със 17%, благодарение на нарасналото търсене в Америка на нейните джипове и спортни модели.



Китай едрее, Русия изостава



През последните години Китай твърдо нареди свои компании сред най-големите в света. В тазгодишната класация има 12 китайски имена сред 500-те световни гиганта - с две повече отколкото през 1999 г. Те се изявяват в различни отрасли - от банковото дело до телекомуникациите. Новопристигналите са "Чайна Мобайл" (N 336), държавна телефонна компания с продажби за 15 млрд. долара, и "Чайна Нешънъл Петролеум" (N 83), също държавна компания с приходи от петролния бизнес за 42 млрд. долара. Тя е най-големият работодател сред 500-те в списъка, като за нея се трудят 1 292 558 души.

Русия, петата по население държава в света, има само две компании в голямата класация - "Газпром" (N 280) и "ЛУКойл" (N 361). За сравнение, Швеция, която има малко по-голямо население от България, класира 5 фирми сред най-големите.



Европа в застой, а САЩ - пак начело



Отслабеното евро насърчи износа на европейските компании, но засегна приходите им в доларово изражение. Затова Европа нареди сред 500-те 156 компании, докато през 1999 г. бяха 163.

Трудна бе конюнктурата и в САЩ, но Америка запази лидерството си със 185 компании сред големите - 6 повече, отколкото през 1999 г. Средните приходи на тези компании са нараснали с 14% и се равняват на близо 30 млрд. долара годишно, а средната им печалба си е останала като в предишната година - 1,7 млрд. долара. Но вече се събират черни облаци. Докато през 2000 г. растежът на БВП в САЩ бе 5%, тази година ще е само 1,1%, прогнозира пред "Форчън" икономистът Джоузеф Куинлън от компанията "Морган Стенли". Но тенденцията на забавяне е световна. Докато растежът в света през 2000 г. бе 4,1%, тази година той ще се радва и на 2%.

"Форчън" прави



класация и на големите губещи.



Лидер сред световните "каръци" е телекомуникационната компания "Водафон" (N 212) с чисти загуби през 2000 г. от 14,4 млрд. долара. След нея е "Нортъл Нетуъркс" със загуби за 3,4 млрд. долара. Сред 25-те най-големи губещи има три японски автомобилостроители - "Мицубиши", "Мазда" и "Исузу", които са на на минус от 1,4 до 0,6 млрд. долара.
 
Работници от завод на Деу в Сеул изгориха на 2 юни в Сеул американското знаме, вбесени от намерението на Дженерал Мотърс да изкупи тяхната банкрутирала компания. Американците се надяват да си върнат лидерското място в света с придобиването на корейския автомобилостроител, но корейските работници се страхуват, че ще ги изкупят на безценица.
1055
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД