-----------------------------------
Новият земеделски министър Мехмед Дикме идва от кметския пост на община Ардино. Роден е на 27 февруари 1966 г. в с. Бял извор, община Ардино. Учил е в Техникума по тютюна в Пещера. Завършва Висшия институт по хранително-вкусова промишленост в Пловдив. От 1995 г. е кмет на Ардино. Един от двамата министри на ДПС в новия кабинет.
Женен е, има син на 10 години.
------------------------------------
- Г-н министър, обещахте да започнете работата си с проверки на държавния резерв и зърнените запаси в страната. Какви са опасенията ви за зърнения баланс и ще последват ли санкции, ако засечете нарушения при изкупуването и търговията със зърно?
- Планирал съм обиколки из Северна България, но това не са проверки в смисъла, който влагате. Принцип в работата ми е да бъда винаги близо до проблемите на хората. Затова още в петък, събота и неделя предвиждам обиколка на основните производителни райони в Добруджа.
Имам уговорени срещи в Добрич, защото тази година там проблемите са особено големи. Заради сушата и невъзможността да се напоява тази година добивите на хлебно зърно паднаха до критични стойности. В Добрич прибраха 235 кг от декар. Основният проблем е в липсата на напоителни системи. Затова ще искам сериозни разговори със зърнопроизводителите.
Ще разговарям и с директора на Държавния резерв Димитър Георгиев. Интересувам се какви количества зърно ще бъдат изкупени от новата реколта и какви са запасите до момента. Просто трябва да сме сигурни, че хлябът ще бъде осигурен.
- Ще стане ли въпрос за покупката на зърно, което не е влязло в "Държавен резерв"? Знаете, изтече такава информация в пресата.
- Не трябва да се обсъжда нещо, което не е доказано. Аз съм човек, който държи на думата си, и говоря, когато нещо е факт. Ще се проверяват сигнали, за които има уличаващи документи. Трябва да има нетърпимост към корупцията. В този смисъл се обръщам с апел към медиите - да бъдат част от нашия екип в борбата с корупцията в министерството на земеделието. Ние ще проверяваме всяка информация, която ни бъде подадена от вас.
- Какви са последните данни за хода на жътвата и поддържате ли прогнозата, че може да се изнесат 1 милион тона?
- Зърненият баланс на страната е от основно значение, затова поисках бързи справки за прибраното зърно и качеството на реколтата. Резултатите досега са успокояващи.
------------------------------------
По последни данни около 76,3% от площите, засети с хлебна пшеница, са ожънати. Прибрани са 2,631 млн. т зърно. Знаете, че за изхранване до следваща реколта са нужни около 1,7-1,8 млн., така че няма основания за опасения. Големите спекулации и думи, които се изприказваха за износа, също са неверни. Днес ми дадоха последните справки от агенция "Митници". За тази година са изнесени 54-55 хиляди тона пшеница, но само от стара реколта. От новото зърно засега зад граница е изтъргуван само ечемик - около 34-35 хиляди тона.
-----------------------------------------------
Искам да успокоя хората и по отношение на слуховете за поскъпването на хляба. От анализите, които получих за пазара на брашното, виждам, че няма промяна в цените. Долната граница на тип 500, от което основно се прави хлябът, е спаднала с около 20 лв. за тон. Не виждам защо хлебопроизводителите настояват за новите цени. Разбира се, аз ще проведа срещи с браншовиците, за да се запозная с техните проблеми.
- Производителите искат мерки срещу сивия сектор в икономиката. В този смисъл какви конкретни действия предвиждате?
- Много е рано, за да ви кажа нещо конкретно. След като направя своята обиколка из страната и на място се запозная с проблемите, ще говорим.
- Обявихте за свой приоритет и популяризацията на финансовите фондове, така че инвестициите по-лесно да достигат до производителите. Рекламата около САПАРД беше твърде гръмогласна. Вие как ще действате?
- Не забравяйте, че днес е първият ми работен ден. След като навляза и се запозная с всички документи, ще предприемем нужното. Въпросът е всички фондове да бъдат по-близо до земеделските производители. Защото сега инвестициите в отрасъла са нищожни. А целта ни е да възродим земеделието в България.
------------------------------
Фермерите не трябва да са притиснати в ъгъла и да работят земята само затова защото няма какво друго да работят. В момента мнозина биха се отказали от земеделието, ако имаха друго препитание. Въпросът е да създадем условия, при които земеделието да им носи големи приходи.
------------------------------------------
- Знаете, че големият проблем за финансирането на земеделските производители е липсата на обезпечение при теглене на заеми. Хората не могат да кандидатстват дори и по САПАРД, защото нямат предварителното финансиране от банките. Ще имате ли подкрепата на колегите си от финансовото министерство, за да се отворят банките към отрасъла?
- По отношение на кредитирането разчитам много на министъра на финансите. Имам вяра в неговите намерения за финансиране, в това число и за отпускане на облекчени кредити в земеделието. Ние сме убедени, че ще бъде направено необходимото, за да могат земеделските стопани да ползват определени преференции в кредитирането.
- Обсъждали ли сте тази тема?
- Още е твърде рано да обсъждаме. Но знаете, че подобни намерения са записани в програмата на НДСВ.
- Казахте, че искате да върнете хранителната промишленост към министерството. Това свързано ли е със стратегията ви за намиране на нови пазари на земеделска продукция?
- През последните години се скъса органическата връзка между земеделието и хранително-вкусовата промишленост. Много държа този подотрасъл да бъде част от аграрния сектор, защото те не трябва да са откъснати. Когато са под контрола на едно ведомство, тази връзка ще се възстанови и ние ще можем да стимулираме не само износа на селскостопански стоки, но и на преработена земеделска продукция. Европейският пазар не е толкова недостижим за българските стоки, аз съм уверен в това.
- Ще проверявате ли търговете и конкурсите, които са проведени в министерството на земеделието в края на мандата на предишното правителство? Има сигнали от участници в търгове за нарушения в областта на дърводобива, информационната система за кадастъра и т. н.
- Аз и екипът, който ще назнача, задължително ще проверяваме всеки получен сигнал. Колкото до търговете, които провежда министерството, част от тях опират и до слабости в закона за обществените поръчки. Липсата на контрол след възлагането на поръчката е причина за много нередности. Освен това министерството на земеделието има и много второстепенни разпоредители - като агенциите например. Поръчки, които се дават от министерството, някак си се контролират от него. Но тези, които се възлагат от второстепенните разпоредители, като че ли убягват от контрола на министъра и заместниците. В този смисъл контролът ще бъде много завишен.
- Много се говори за пазара на земята. Ще успеете ли да се справите с проблемите, наследени от неправилно земеразделяне, и как ще става комасацията?
---------------------------------
- Най-големият проблем е в парцелирането на земята. На много места собствеността на хората беше раздробена. Затова те не могат и да я обработват. Един от нашите ангажименти е именно окрупняване на земите. Механизмите за това са различни. Ще продължим да заменяме терени от държавния фонд с частна собственост. За да облекчим процеса, вероятно ще се наложи и промяна в закона за комасацията.
-----------------------------------
- А с приложението на компенсаторните бонове какво ще предприемете? Сега те почти не се използват.
- Хората не са запознати с приложението им и не знаят как да ги използват. Бих искал по-сериозно да се запозная с този въпрос и тогава ще ви отговоря.
- Казахте, че ще обявите новия си екип след 2 седмици. Не е ли дълъг този срок и ще останат ли специалисти от стария екип?
- По-добре е да се удължи срокът за назначаване на заместниците ми, но пък да се създаде истински екип от професионалисти. Знам, че ще ми е трудно да работя сам, имайки предвид, че четиримата заместници на предишния министър подадоха оставка заедно с него. Но са нужни малко воля и търпение, докато всичко се изясни.
|
|