:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,420,711
Активни 119
Страници 23,608
За един ден 1,302,066
Царски човек клинчи в ефир, набеждава "Сега" в некоректност

НДСВ увърта за депутатските заплати

Заместникът на Пламен Панайотов - Владимир Дончев, адвокатства неубедително на шефа си
Снимка: Велислав Николов
"Нашата парламентарна група гласува "против" (увеличаването на депутатските заплати - б. р.) и това може да се види от разпечатката и от съответната стенограма, която аз държа в ръцете си", заяви пред БНР зам.-шефът на ПГ на НДСВ Владимир Дончев.

"Сега" разкри вчера, че шефът на царските депутати Панайотов хем предложи НС да не си вдигат заплатите, хем после, след като предложението му не мина, гласува за увеличение на възнаграждението с 10%. Това показва разпечатката на гласуванията на въпросните текстове от парламентарния правилник. От тях е видно още, че идеята на Панайотов не бе приета, защото 5-има от НДСВ не я подкрепиха, а 12-имата от коалиционния партньор ДПС гласуваха против.

Владимир Дончев обаче, без да му мигне окото, обяви пред БНР вчера, че "Сега" излъгал за вота на Панайотов. "Държа в ръцете си разпечатката. Това не отговаря на истината", отвърна той на въпрос относно публикацията във вестника. "Неговото предложение (на Панайотов - б. р.), което беше направено лично от него, беше подкрепено с неговия личен глас, т. е. предложението за приемане на една по-ниска база за заплатите. Парламентарната практика приема, че когато един конкретен подтекст към основния текст не се приеме и се отхвърли, тогава като цяло тестът се гласува, тъй че това е напълно коректно поведение от страна на ръководителя на парламентарната група. Има специфика, която трудно може да бъде проследена", обясни съвършено невнятно Дончев, опитвайки се да изадвокатства на началника си.

Разпечатката, за която говори г-н Дончев, и с която "Сега" разполага още от оня ден, документира ясно, че с 92 гласа "за", 82 "против" и 13 "въздържал се" не бе прието искането на Панайотов депутатските заплати да се определят спрямо средното за страната възнаграждение - като досега. Първоначално НДСВ искаше база за депутатската заплата да е средната в обществения сектор, която е с 10% по-висока, но после размисли. По време на обсъжданията завчера царският пълномощник Панайотов обяви, че общественото мнение не одобрява вдигането на депутатските пари. Призивът му не бе възприет.

"Сега" никога не е твърдял, че Панайотов е гласувал против собственото си предложение, както се опита да извърти Дончев пред БНР вчера. Вестникът просто цитира разпечатката от вота, която показва, че след като предложението на Панайотов не е било прието, той и още 66 депутати от НДСВ са подкрепили текста, според който депутатските заплати се определят спрямо средното възнаграждение в обществения сектор и така де факто се повишават. От въпросната разпечатка впрочем се вижда още, че и самият Владимир Дончев е гласувал най-напред "за" намаление на заплатите, а след това е подкрепил тяхното увеличение.
520
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД