"Да няма аларма" - така премиерът Сакскобургготски обясни промяната в българската политика по кризата в Македония. Заедно с външния министър Паси, военния Свинаров, вътрешния Петканов и шефовете на разузнаването, контраразузнаването и военното разузнаване - генералите Димо Гяуров, Атанас Атанасов и Ангел Кацаров, той отиде вчера при президента, за да обсъдят обстановката в Македония.
На въпрос дали на срещата са били обсъждани конкретни стъпки от страна на България премиерът отговори: "Конкретното беше, че си говорихме." 8-те разгледали някои "по-спешни и по-интересни развития", но в срещата нямало "нищо извънредно, нито драматично". За нея няма конкретен повод, свързан с обстановката в западната ни съседка, каза преди началото й и президентът Стоянов.
"Няма промяна в политиката към Македония, може би има известна поведенческа промяна", каза на излизане от "Дондуков" 2 външният министър Паси. Това означавало по-спокойно, по-умерено и без излишна драматизация поведение. Според Паси България не се отказвала от активната си позиция по кризата, само ролята й щяла да стане по-спокойна.
На срещата с посланиците ни в чужбина в сряда новият посланик в Македония Александър Йорданов се обяви за по-пасивна политика на България по кризата. На това се противопостави посланикът ни във Франция Марин Райков, който доскоро бе външен зам.-министър, отговорен за Балканите. Вчера той също беше на "Дондуков" 2.
България продължава да работи в тясно сътрудничество с НАТО, ЕС и международните институции, заяви още Паси. Според него обаче страната ни "не може да бъде посредник в конфликт, в който не е поканена да бъде посредник, и всяко самонатрапване за посредничество е контрапродуктивно".
|
|