на път към морето с натоварен велосипед върху багажника
на колата. Ако обаче тепърва ще ставате любител на колоезденето, проучете внимателно фирмените оферти и потърсете съвет от хора с малко повече опит. На пазара има сравнително богат избор - както в ценово отношение, така и като капацитет. В големите търговски вериги например нещо сравнително добро може да се намери за около 200 лв. Велосипед "Tiger" например излиза 192 лв. Той е с 21 скорости, които са фиксирани, и превключватели Grip shifters. Моделът е с Y-рамка, двуцветно боядисване. Спирачната система, джантите, предният и заден калник са на Vuelta.
На практика в родните магазини от известно време насам се предлагат основно модели тип "байк". Старите колела са тотална отживелица и останалите единични бройки събират прах в склада, казват търговците. Те са категорични, че се котират главно 2 основни марки - "Спринт"-Пловдив и "Крос"-Монтана. По принцип возилата се водят български, но частите за тях са изцяло от внос. Доставките на различните части се правят главно от Италия, Тайван и Китай. Всеки се е специализирал в дадена област. Тайванците например са лидери в производството на байковите рамки. Сглобяването се прави у нас, защото крайната цена е по-ниска, не се броят баснословно високи мита, а и могат да влизат по-солидни партиди, казват търговците. Друга нашенска марка е "Драг". Цените на различните фирмени модели тръгват от 160 лв. и стигат до 345 лв.
Иначе по-разпространените модели на "Спринт" и "Крос" варират между 160 и 450 лв. Нещо сравнително добро може да се намери в диапазона от 280 до 390 лв. Най-високи нива от около
450 лв. гонят моделите, които са изцяло с алуминиева рамка
Колко ще похарчите, зависи в голяма степен и от скоростите. По-тънко ще минете, ако заложите на 18 скорости. Доста по-висока сума ще броите, при положение че искате 24 скорости.
Хубавото на байковете са фиксираните скорости, каквито старите модели велосипеди нямаха. Джантите вече са алуминиеви, а не стоманени, а това прави возилото по-леко. По-различен тип е и спирачната система. Ако обаче сте сред почитателите на изцяло чуждоземските марки, трябва да предвидите повече средства. Сравнително евтините вносни модели се котират между 600 и 700 лв.
Най-разпространени са американските возила на фирмите "Скот" и "Джайънт". От "Джайнът" обаче може да се купи и нещо за 355-650 лв., в зависимост от магазина и модела. При всички положения вносните изделия излизат поне със 150 до 200 лв. по-скъпо от аналогичните модели, които се сглобяват у нас. Стоката на "Пежо" например може да се намери между 345 и 1220 лв.
По-добрите и качествени разработки обаче при всички положения излизат над хилядарка. За нещо сравнително добро и качествено трябва да заделите между 1500 и 2000 лева. Два пъти повече могат да похарчат върлите почитатели на байка.
Нещо маниашко и почти бутиково се купува за над 4500 лв.
Това са едни от най-скъпите модели и в столицата има едва 2-3 бройки, категорични са търговците. Според тях е възможно да се похарчат още купища пари, особено ако държите на различните екстри към байка.
Значително високи остават и цените на бегачите. Най-често те се правят по индивидуална поръчка и могат да достигнат феноменални суми. Минималната миза за пистов бегач е поне 800 лв. Най-добри са италианските модели на "Бианки". Иначе бегач може да си поръчате и в "Спринт", но и те работят по лиценз на италианците. Преди да си похарчите парите обаче, задължително се консултирайте с търговците в специализираните магазини. Те могат да ви дадат някой друг ценен съвет и да ви предложат оптималната цена. Това важи особено ако ще купувате на детето първото колело.
Екстрите за малчугани от 6 до 10 години са с 6 скорости
и 20-цолова гума. Цените на по-хубавите модели варират най-често между 160 и 165 лева. Около 200 лв. трябва да предвидите за децата, които попадат във възрастовата група между 8 и 14 години. Моделите са с 24-цолови гуми и 18 скорости на Shimano.
Не е проблем да минете и доста по-тънко. При всички положения обаче трябва да се откажете от каквото и да е качество и марка. В най-добрия случай ще си спестите 60 до 70 лв., при това ако вземете нещо на старо. Проблемът е, че ремонтите на возилото могат да се окажат ежедневие. И в крайна сметка евтиното ще ви излезе по-скъпо, особено ако сте си набавили колелото от нелегитимен търговец. В стационарните обекти по принцип избягват да взимат велосипеди на старо. Причината е, че возилата се крадат доста често. Затова собствениците не рискуват да попадат в нелепото положение някой клиент да влезе в магазина им и да си познае колелото. Велосипедите трябва да се пазят от стопаните доста по-внимателно, казват още продавачите.
Шифърът или ключалката ви спасяват от апашите, но за кратко
Обикновено за по-надеждни се смятат заключалките от стоманено въже с ключ. Крадците обаче и тях могат да преодолеят вече без проблем. Затова аксесоарът е функционален само когато става въпрос за 10-20 минути. Иначе предпазващата придобивка излиза сравнително тънко. Отделните видове се предлагат по 5, 8 или 10 лв. и са с различна дължина на въжето. Преди да купите заключалката, набавете си калници. Те могат да са пластмасови или метални. Обикновено се предпочитат първите. Цените им варират от 8 до 15 лева. Фарът е задължителен атрибут, особено ако възнамерявате да карате колелото и в по-късните часове на денонощието. Най-евтините варианти излизат 12 лв. В последно време обаче се предпочитат халогенните екстри, с батерии, които са малко по-скъпи. Цената може да е както 15 лв., така и 40 лв. Едни от най-марковите модели са на немската "Сигма" и на японската "Кет ай". Други 15 лева трябва да заделите пък за заден стоп. Светлинката може да се набави и за 9 лв., ако не сте особено претенциозни. Ако заложите на евтиния вариант, само за тези аксесоари са ви необходими 40 лева. На практика може да похарчите още доста средства, за да дооборудвате любимото возило с най-различни джаджи. Особено актуален в последно време аксесоар е компютърният километраж. Миниатюрната машинка може да се намери почти във всеки специализиран магазин, където се продават колела и части за тях. Така ще си отчитате колко километра сте навъртяли. Най-масовите модели, които са около 6-7 основни вида, се търгуват между 17 и 35 лв. След това остава само да стегнете раницата и да се отправите на преход до Витоша.
КАРЕ: Неотложните аксесоари
стока | цена от-до |
калници | 8-10 лв. |
заключалка от стоманено въже | 5-10 лв. |
преден фар | 12-40 лв. |
заден стоп | 9-15 лв. |
компютърен километраж | 17-35 лв. |
ръкавици | 8-24 лв. |
велокаски | 67-107 лв. |