Никола Николов е роден на 19 юли 1959 г. в гр. Левски. Женен, с две деца. Завършил е математическата гимназия в Разград и ВМЕИ в София. Бил е научен сътрудник в Института по приложна минералогия в Разград, а през 1992-1995 г. е директор на стъкларския завод "Диамант". Наследник на стара и богата фамилия в Разград.
Депутат в 38-ото НС, където е шеф на икономическата комисия, и в 39-ото НС. Член на НИС на СДС.
- Г-н Николов, в нова ситуация ли се намира СДС след последния Национален съвет на партията?
- Да, това е точно така. Видя се, че има силна воля и енергия в партията - да се казва истината, да се анализират сериозно резултатите от изборите и да се държи като сериозна политическа сила. Личните нападки, личните отношения, бяха забравени в името на честния диалог, който единствено може да доведе до консолидация на партията. Защото битието на една опозиция е да е консолидирана. Бяха направени важни изводи и най-сериозното е, че и в доклада на председателя, и в изказванията видяхме, че вече е ясна визията за бъдещето на партията.
- Каза ли се истината - за управлението, за причините довели до загубата на парламентарните избори?
- Според мен е много важно, че анализът не беше разрушителен. Защото има опасност при толкова силна загуба, при силното самочувствие, и при положителния резултат от управлението резултатът от изборите да бъде обясняван с неразбиране на свършеното от СДС. Затова аз лично считам, че трябва да се разграничат много ясно успешното управление и политическите грешки, които сме направили. И на тази основа, според мен, анализът не бе разрушителен за партията, а съзидателен. Както виждате и външните наблюдатели като вас в медиите, оценяват този Национален съвет като повратна точка в развитието на СДС.
Вероятно някои са си мислели, че СДС може да се превърне в малка дясна партия - спътник на друга, управляваща партия. Видя се, че волята и енергията, която има СДС, е за основен политически играч.
- Как гледате на дискусията в партията за необходимостта от нови политически лица, които да влязат в ръководството?
- Новите идеи, новите практики, новата технология на живота в партията неминуемо ще доведат до влизането и на нови лица. Разбира се, като казваме "нови лица", трябва да разбираме и хора с ново поведение. Те няма да дойдат отвън. Просто този тип поведение, който сега е необходим на партията, ще излезе напред.
Всеки лидер на СДС, намирайки своето полезно място за партията, ще може да реализира своите възможности и качества - има парламентарна група и парламентарен дебат, има партиен дебат, партийно строителство, има необходимост от аналитичен център. Така че всеки ще намери своето място и пак ще може да бъде полезен за партията си.
- Говори се за колективна оставка на ръководството. Пред националната конференция ли трябва да стане факт оставката или преди това?
- Мисля, че председателят на партията ясно заяви, че на националната конференция ще бъде подадена оставка. Не може партията да бъде обезглавявана преди това - би било доста безотговорно, ако бъдат подадени оставки преди избори.
- Лично вие ще се кандидатирате ли за член на НИС на предстоящата отчетно-изборна конференция?
- Нека да видим дали има необходимост от това и тогава ще преценя.
- Трябва ли да се говори за нови идейни послания в СДС. Май християндемокрацията не бе разбрана много добре както от обществото, така и от редовите ви членове?
- Да. Аз лично считам, че имаме нужда от нова кауза. СДС загуби своята кауза по време на управлението си. Всички знаят каква бе каузата ни - да бъдем морален коректив в политическия живот на страната. Така беше от 1989 до 1997 г. Но по естествен път, бидейки във властта, натоварвайки се с отговорностите за реализиране на непопулярна, тежка, лесно атакуема реформа, губиш това си битие в тази кауза. Ние намерихме своите политически устои в принципите и ценностите, които декларирахме в нашата харта, но аз наистина считам,че тя не бе разбрана не само от обществото, но дори и от членовете на партията. Стори им се, че е нещо изкуствено, затова и поведението не бе винаги еднакво с това, което сме декларирали в тази харта. Това, разбира се, не я прави безполезна. От друга страна аз настоявах, че ние трябва да направим нова програма и нов устав, който да дава механизмите на действие на тази програма. Новата програма трябва да опредмети новата кауза. Тя може да бъде уплътнена в тезата за справедливостта в социалното пазарно стопанство. Вече видяхме, че в основата на предизборната кампания на президента ще бъде тъкмо това. Считам, че темата за справедливостта във всичките й измерения, включително и в икономическото, е много важна за българското общество. Защото няма икономически растеж без чувство за справедливост. Няма икономически растеж без чувство на подем и ентусиазъм. Това може да го лансира политически и идейно само една дясна партия. Сиреч - не толкова европейска народна партия, колкото българска дясна партия трябва да бъде битието на СДС. Без това да влиза в противоречие, защото идейната основа е ясна - Европейската народна партия. Това са ценности, това са принципи, това е дори международна подкрепа. Но за да разберат хората тук в България нашата кауза, трябва да я опредметим в програма, която да превръща и да подчертава характера на СДС като българска дясна партия.
- В какво състояние се намира партията? Чу се, че на 2-ма нови членове има 30 души, които напускат организацията. Така ли е?
- Безспорно стресът от изборите, загубата на самочувствие, се отразява. Аз лично считам, че в краткосрочен план ние може да намерим енергия и да възстановим самочувствието на партията, а оттам и на организационното й състояние. Когато направим новата програма, новия устав, когато лансираме пред обществото новата кауза, ще започнем да възстановяваме и доверието към СДС. Така ще подготвим завръщането на СДС като основен политически играч на политическата сцена. Разбира се, аз виждам, че доста се размиват политическите механизми в страната, политическата традиция почва да се губи, но съм убеден, че съвременното общество се движи от противоборството между различните идеи.
- Има ли страх от реваншизъм в партията?
- Не.
- Но лидера на партията предупреди за подебен реваншизъм?
- Казвам моето мнение. Няма кой да търси реванш - това би било разрушително.
- Тези искания за поголовни оставки не говорят ли точно за реваншизъм?
- Не. Както се вижда - няма спор, че трябва да се подаде оставката на целия НИС на предстоящата национална конференция.
- Смятате ли, че диалогът в партията ви върви нормално, при положение, че бившия ви лидер и премиер на страната досега не е изказал своята позиция за причините, довели до загубата на парламентарните избори?
- Не, той не мълчи. Активно участваше в анализа, който бе представен на Националния съвет миналия вторник. Струва ми се, че ние все повече и повече намираме верния тон. А верният тон е да разграничим успешното управление от политическите грешки.
- Защо се стигна до ситуацията, при която СДС няма собствен кандидат-президент. Поддържате независим кандидат, пък било той и Петър Стоянов.
- Защото Петър Стоянов след пълен мандат и след успешна политика, не може да бъде партиен кандидат. Това би неглижирало цялото му поведение и битие като президент. Ние съвсем ясно заставаме зад него. Считаме приемствеността, гаранцията за републиканското устройството на държавата се носят именно от него.
|
|