"Разрешава ли се на кметствата по места да правят заверки на документи, представени от гражданите като: пълномощни, заверка на подпис, заверка на препис и дата. Кой закон урежда как става това?"
Пита Т.Вуков, кмет на с.Герман, Столична община
Нотариалната заверка на документи е уредена основно в два нормативни акта - Гражданския процесуален кодекс (ГПК) и Закона за нотариусите и нотариалната дейност (ЗННД).
Според общите правила за нотариалните производства в ГПК и ЗННД, нотариусът е лице, на което държавата възлага извършване на предвидените в закона нотариални действия. Той извършва лично нотариалните и другите предвидени от закона действия. Нотариусът упражнява дейността си като свободна професия. В специален регистър на Нотариалната камара се вписват поименно самите нотариуси, както и помощник-нотариусите и стажант-нотариусите, които подпомагат неговата работа. Районът на действие на нотариуса съвпада с района на съответния районен съд.
Нотариусът е компетентен да извършва:
* правни сделки с нотариални актове - това са договорите за прехвърляне на собственост или учредяване на ограничено вещно право на собственост върху недвижим имот. Към тази група се отнасят и вписванията, отбелязванията или заличаванията относно недвижими имоти, които нотариусът прави пред съдиите по вписванията, в чиито район се намират имотът. Извършване на подлежащи на вписване сделки става само в канцеларията на нотариуса и то през работно време.
* удостоверяване право на собственост върху недвижими имоти, т.нар. констативен нотариален акт; удостоверяване датата, съдържанието или подписите на частни документи, както и верността на преписи и извлечения от документи и книжа.
* нотариални покани, протести, удостоверения за явяване или неявяване на лица пред нотариуса за извършване на действия пред него, изготвяне на нотариално завещание и приемане за пазене на саморъчно завещание. Другите нотариални действия (най-често пълномощни и декларации), както и завещанията, могат да се извършват от всеки нотариус без оглед на връзката между района на неговото действие и нотариалната заверка (удостоверяване).
Само ако му е възложено от страните и нотариусът е приел, той може във връзка с нотариалните производства да изготвя и да проверява проекти за документи, да дава устни и писмени консултации, да посредничи за изясняване волята на страните, да прави справки, да набавя документи, книжа и други, както и да бъде изпълнител на завещание или управител на имущество. При изпълнение на служебните си задължения нотариусът не може да взема страна; длъжен e да пази професионалната тайна за обстоятелства, станали му известни във връзка с работата, като не може да ги ползва за своe или чуждо облагодетелстване. Когато нотариусът отсъства или не е в състояние да изпълнява функциите си и няма кой да го замества в района, той е длъжен да уведоми съдията по вписванията, който поема заместването му през това време за извършване на неотложни нотариални действия.
А сега да видим какви нотариални функции могат да изпълняват лицата, които не са нотариуси.
По принцип лице, което не е нотариус, може да изпълнява нотариални дейности само доколкото това е предвидено в ЗННД. Когато в района няма нотариус, нотариалните действия се извършват от съдията по вписванията при районния съд. Когато има нотариус, съдията по вписванията извършва нотариалните действия само по наличните в архива на съда документи и книжа, както и нотариалните действия при заместване на нотариус.
Българските дипломатически и консулски представителства в чужбина могат да удостоверяват датата, съдържанието и подписите на частни документи, които не подлежат на вписване, верността на преписи и извлечения от документи, представени от български граждани, и да съставят нотариални завещания на български граждани.
В определени случаи заверки може да прави и кметът на кметството. Когато в населеното място няма нотариус и районен съд, кметът на населеното място, което не е общински център, а ако е общински център - кметът, заместник-кметът и секретарят на общината:
- удостоверяват датата и подписите на частни документи, които не подлежат на вписване (например-декларации, пълномощни, молби, заявления и др.);
- верността на преписи и извлечения от документи и книжа, (заверени преписи от удостоверения за раждане, сключен граждански брак и акт за смърт, извлечения от землячни регистри и др.).
Територията на Столичната община съвпада напълно със съдебния район на Софийския районен съд - с действащи съдии по вписванията към него и над 100 юристи, регистрирани като частни нотариуси. Софийският районен съд обслужва гр.София с 24 района (сред тях са и град Нови Искър и град Банкя). Законът е категоричен - само при едновременната липса на нотариус и районен съд в населеното място, кметът има посочените по-горе правомощия. И това не важи за кмета на село Герман.
|
|