Слава богу, че резултатите от първия тур на президентските избори долу-горе са ясни - Първанов и Стоянов отиват на балотаж, като няма значение кой е първи и кой втори - резултатът им е далеч под 50%, а третият - Бонев, изостава много зад тях. Представете си обаче какво щеше да се случи, ако нещата бяха на кантар, ако първият кандидат-президент гравитираше около 50%, а вторият и третият бяха рамо до рамо. Пълното объркване около броенето на бюлетините вероятно щеше да хвърли страната в неподозиран хаос. Днес София щеше да бъде блокирана, два митинга щяха да се надвикват по площадите, а разноцветни фенове щяха да атакуват бившия Партиен дом, където се е свряла ЦИК.
Сега драмата около преброителите и ЦИК прилича по-скоро на трагикомедия. Пред сградата на комисията има една дузина полицаи, но важното е, че протестиращи няма. Най-много някой премръзнал в изборната нощ член на ЦИК да налети да бие Красимир Стоянов - шеф на детронираната фирма-преброител Обединение "Избори".
С две думи -
гафът около броенето на изборите е огромен, но не фатален
В интерес на истината хаосът бе очакван, макар че през нито една от предишните изборни кампании такова чудо не се е случвало. Напротив, едно от основните достижения на демокрацията ни бе, че броенето на бюлетините в България винаги е свършвало бързо и качествено.
Гафът бе заложен още от самото начало - броенето бе поверено на фирма, която досега не е отчитала национален вот. Едно е да смяташ гласовете за кандидат-кметовете в една област, друго е да обединяваш данните от 12 000 секции. Тази фирма създаде проблеми и през 1995 г., когато броеше на местните избори. Тогава резултатите бяха готови след драматично закъснение.
Преброителите също доста се "постараха" за хаоса
- те дадоха на РИК-овете два пъти по-малко компютри от обещаните 343, а като капак - по-голямата част от тези компютри изобщо не тръгнаха или пък блокираха след няколко часа работа. Е, как да се отчете вотът? Със същия успех и вие можехте да участвате в преброяването на изборите. И да приберете 228 хиляди лева за начало.
Сега бивши и настоящи членове на ЦИК се замерват с обвинения кой лансирал издънилата се фирма, защо били елиминирани останалите кандидати за преброители и т. н. Всичко това в момента са дълбоки подробности. Важното е да се свърши работата чисто и бързо - без фалшификации.
За съжаление в целия този хаос, който се създаде около преброителите, се роди и реалната опасност
да се объркат изборните резултати от първия тур
Не да се фалшифицират, а леко да се объркат.
В момента секционните протоколи се въвеждат и обобщават в София. Шефовете на секционните комисии обаче ги няма - те вече са получили отчетна бележка и са се прибрали вкъщи. А те са единствените, които могат да контролират верни ли са данните, които се вкарват в компютрите.
Сега някакви хора се опитват да наваксат закъснението и бързо-бързо да въведат хиляди протоколи. А това може да доведе до стотици грешки. Не е задължително да е нарочно. Дори и в нормални ситуации има доста случаи, при които бюлетините за един кандидат се пишат на друг. Това не обърква сметките, тъй като при тях най-важното е броят на гласувалите да е равен на броя на бюлетините. В бързината рискът от подобни грешки е още по-голям. И кой знае какви официални резултати ще ни сервира утре ЦИК...
Ако и на втори тур вкарването на секционните протоколи продължава да става в София, тогава нито социолозите, нито политолозите, нито партийните централи, нито Господ може да гарантира, че обявените крайни резултати са 100 на сто истински. Ей това вече е лошо!
Може ли драмата с броенето да повлияе върху втория тур на изборите? Тя вече влияе.
Двамата кандидати на практика нямат време за агитация
По закон кампанията може да бъде продължена едва след като станат ясни официалните резултати от първия тур. Това означава, че Първанов и Стоянов ще ни убеждават от сряда по обед до петък вечер. През това време двамата кандидати трябва да участват в диспут с времетраене 1 час по БНТ и БНР, а вече са си обещали и среща в "Шоуто на Слави" по bTV. В последния ден на предизборната кампания - петък, двамата трябва да направят и заключителни обращения.
За това ще им стигне времето. За друго - не. Може би пък това е за добро. Колкото и странно да е - липсата на диспути може да вдигне избирателната активност. Нали видяхте как се отразиха диспутите миналата седмица!?
|
|