154,5 млн. швейцарски франка (около 207 млн. лв.) са изнесени от България към швейцарски банки през 2000 г., съобщи "Труд", като се позова на секретен доклад на базираната във Великобритания организация "Суис мъни" ("Швейцарски пари"). 245 млн. франка са натрупани в "българските" сметки в края на миналата година, което е 3 пъти повече в сравнение с 1999-а. Така родината ни се нарежда на 4-о място по темповете, с които нарастват депозитите на чужди граждани в швейцарски банки. Според авторите на доклада това са парите на корумпираните нашенци.
- Г-н Хърсев, смятате ли, че е възможно от България за 1 година да бъдат изнесени над 200 млн. лв. в Швейцария, както се твърди в доклад на "Суис мъни"?
- Това е износът на пари от България само към Швейцария, а тя съвсем не е държавата, която заема първо място сред получателките на български задгранични спестявания. На първо място сред тези държави е Австрия и това е констатация далеч отпреди 10 ноември 1989 г. След Австрия има няколко държави, които заемат сериозно място в географията на българските вложения - САЩ, Англия, Кипър, и едва след тях се нарежда Швейцария. Ако само за Швейцария се констатира този прираст на натрупване на български капитали, оценявам общия размер на прираста на изнесени средства на около $ 500-600 млн. Като се има предвид, че спестяванията на населението в банките са около 4 млрд. лв., това е близо 1/4 от общите резултати на българския бизнес. Това е без парите, които е изнесла държавата.
А общият размер на изнесените средства никой не може да назове. Говори се в граници от няколко десетки милиона до милиарди долари.
- Как е възможно да се изнесат толкова пари?
- О, начините са изключително разнообразни. Според мен основният е плащане за стокови доставки, които така и никога не са влезли в България. Но начини много...
- Т. е. вие смятате, че са използвани легални начини, а не пренос с куфарчета.
- Всичко е възможно.
- Дали става дума за парите, изнесени от корумпираните?
- Не е задължително да са само парите на корумпираните. Според мен в тази сума са и парите на корумпиращите. Това е клиентелисткият кръг, който при смяна на властта изнася парите си, за да ги спаси. Това не са парите, спечелени само за 1 година. Тези пари са се въртели, инвестирали, рекетирали са, чрез тях са печелени държавни търгове и изгодни доставки. В момента, в който се отчита опасност, т. е. със смяната на властта се създава несигурност и неизвестност, този вид пари напускат държавата. Не всички пари, а съществена част от наличността. Но аз съм категоричен, че това не са парите, спечелени за 1 година.
- Смятате ли, че е реалистично отреденото от "Суис мъни" четвърто място на България по прираст на изнесените капитали?
- Трябва да е ясно, че става дума за класация по прираст на спестяванията в швейцарски банки, а не по обем на наличностите. Ние сме много малки в това отношение.
Смятам, че от този доклад не бива да се правят някакви много драматични изводи. Просто това е съвсем нормален ход на нещата - сменят се властите, сменя се антуражът, парите на предишните се изнасят.
|
|