:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,686,142
Активни 765
Страници 28,707
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Костадин Паскалев: Млад и енергичен човек трябва да поеме БСП

Би било политическо безумие да напусна правителството заради партиен пост, казва вицепремиерът, министър на регионалното развитие и член на соцпартията
Снимка:Радила Радилова
- Г-н Паскалев, имате ли обяснение защо Петър Стоянов загуби един почти сигурен втори мандат?

- Отношението към една личност далеч не означава, че хората подкрепят политиката, която се провежда от въпросните политически сили. Стоянов може да е симпатичен на много хора, но това не означава, че те отиват и гласуват за него. И второ - той прекалено много говореше. Това е негова грешка. На българина му омръзна да му говорят, той предпочита да види някакво конкретно действие, което има ефект. Всички бърборковци в момента в обещствения живот са осъдени постепенно на отмиране.

- Според някои наблюдатели Стоянов загуби и защото подкрепата на премиера за него не беше много ясна?

- Не мисля.



------------

Според мен има нещо много странно в поведението на ОДС. Те разговаряха с НДСВ, стигнаха до споразумение НДСВ да подкрепи кандидатурата на Стоянов, който беше издигнат като независим. Същевременно обаче, щъкайки из западно европейските страни, те обяснявха как НДСВ не е представител на десните структури на обществото, а представлявало едва ли не някакво монархо-комунистическо обединение. Това е абсурдно като поведение и предполагам, че затова беше такова и поведението на премиера.

----------------



- Такова, че за малко не гласува?

- Не знам защо медиите създадоха толкова напрежение за това дали ще гласува или не премиерът.

- Не ви ли смущава фактът, че един премиер прави изявления в деня на вота, че няма да гласува?

- Не става дума за това. Казал го е, воден от чисто морални съображения, което не беше разбрано от обществото. Знаех, че премиерът има издадено удостоверине за гласуване в Горубляне много по-рано от това, защото замествах премиера в този период от време и знаех кога пристига. Знаех и за създадения проблем с гласуването на Иван Станчов. Премиерът се притесняваше от скандал по повод гласуване от типа на гласуването на Станчов. И точно заради това по този начин реагира при пристигането си.

- Изнедахте ли се, когато разбрахте, че Георги Първанов е следващият президент?

- Определено казано - да. Първоначалното очакване беше, че Георги Първанов ще бъде на втора позиция след първия тур. Но това, което стана ясно показа, че българският народ взема самостоятелно своето решение, а не се влияе от онова, което мислят социолозите или политолозите за неговото мислене.

- Или от мнението на премиера Симеон Сакскобурготски, който застана зад Петър Стоянов?

- Бих казал, че двата избора са доста последователни.

- Тоест?

- Това означава, че българският народ първо е свалил доверието си от голяма част от политическия елит, който беше свикнал в рамките на десетина години да върши определени действия, които не бяха в полза на държавата. Хората потърсиха нов избор и този избор беше настоящият премиер.

- А сега се оказа, че не послушаха премиера и в крайна сметка Стоянов не спечели?

- Сега, с избора си на президент, гражданите показаха, че очакват да имат един социален и морален коректив на всяко едно действие, което се осъществява в общстевено-политическия живот.

- Това означава ли, че хората са започнали да свалят доверието си от премиера?

- Съвсем нормално и естествено е изключително високите очаквания да намалят доверието към настоящото управление на страната. Не би могло и да бъде по друг начин.

- Това не идва ли от свръхобещанията?

- Не бих могъл да кажа, че това е основната причина, но откровено казано смятам, че голяма част от министрите бяха безкрайно изненадани от фактическото състояние на нещата, което завариха в отделните министерства.

- Какво завариха?

- Нещата бяха много по-зле, отколкото можеше да се очаква.

- Вие лично бяхте ли изненадан?

- Откровено казано не бях изненадан. Имам добри отношения с бившия министър Евгени Чачев, с който сме коментирали доста от проблемите.



-------------

Така че не съм изненадан от това, което заварих в министерството на регионалното развитие, не съм изнедадан от тоталното забавяне на европейските инвестиционни проекти, от липсата на достатъчно прозрачност в организацията, от липсата на възможност прекият административен ръководител на едно министерство да има поглед върху цялата система на работа. Т.е. това е една система, която е изграждана с цел именно загубата на прозрачност и осъществяване на определени действия, които в крайна сметка облагодетелстват някого, но не и народа.

-------------



- Само лошото наследство ли е причина за това, че правителството буксува на едно място?

- Не само това, това е един елемент.

- И кои са другите причини?

- Биха могли да бъдат намерени в две основни направелния. Първата причина е липсата на достатъчно организационен и координационен опит при осъществяване на дейносттите.

- Т.е. все още не сте успели да станете екип?

- Бих казал, че имаме перфектни човешки отношения в Министерския съвет. Няма никакви напрежения между отделните министри. Коментирал съм няколко пъти, че имам противоречия с министъра на транспорта Пламен Петров. В петък сутринта успяхме заедно да подпишем едно споразумение с Европейската комисия за финансиране на проекта Дунав-2.

- Това, че няма напрежения не означава, че сте екип...

- Проблемът е в добрите координационни действия, които все още не са овладяни. Но смятам, че това е нормално и естествено за всяко правителство. За мен беше много смешно, когато и от ляво, и от дясно имаше коментари, че правителството не представя своята управленска програма. Един бегъл анализ показва, че правителството е представило упарвленската си програма точно в това време, в което и правителствата на Жан Виденов и Иван Костов са представили своите програми.

Втората причина е свързана с това, че досега управлявалите се опитват да създават определен негативен имидж на новото управление на държавата на Запад.

- Западът не ви вярва?

- Не, че няма доверие, но целенасочено български политици от до юни управлявалата политическа сила създават негативен образ на държавата чрез посланическия апарат и чрез конкретните действия на бивши министри и настоящи народни представители. А това естествено създава проблеми.

- Добре, вие самият как се чувствате като член на кабинета и на БСП, която твърди, че е в опозиция?

- Имам свои разбирания, които са мои лични убеждения и не смятам, че трябва да се отказвам от тях.



-----------

Нямам никакви притеснения, свързани нито с участието ми в правителството, нито конкретно със сектора, с който се занимавам. Едно е ясно - държавният бюджет няма достатъчно средства за осъществяване на инфраструктурни проекти, умело трябва да се управляват предприсъединителните инструменти, трябва да се работи по изграждане на капацитет за усвояване на структурните фондове, трябва да се привлича частният капитал за реализацията на инфраструктурата - там, където държавата реално не може да се справи. Т.е. има здрава логика и прагматизъм, който ясно сочи какво трябва да се прави.

-------------



- Само не разбрах добре ли се чувствате в това правителство?

- Да, добре се чувствам, спокойно ми е.

- А като член на БСП как виждате бъдещето на партията, след като нейният лидер бе избран за президент?

- Първо, смятам, че Георги Първанов съвсем закономерно стана президент. И аз го поздравявам за това.

- Радвате ли се?

- Да, определено се радвам, защото в рамките на последните 5 години, откакто е председател на БСП, Георги Първанов израсна неимоверно много. Вижда се, че е един държавник, който е уравновесен и по никакъв начин не е склонен на радикални действия в една или друга посока.

- А какво ще стане с БСП без Първанов?

- Виждам бъдещето на БСП като една партия, която ще се опита наистина да смъкне от образа си онова разбиране на младите хора, че тя е неприемлива стара баба, която няма перспектива.

- Как по-точно ще стане това?

- Като в управлението на БСП - и в Изпълнителното бюро, и във Висшия съвет, и на председателското място застанат дейни, активни, енергични, млади хора, които са в състояние да се справят с проблемите.

- И кой трябва да е наследникът на Първанов?

- Това ще реши БСП. Аз си имам свое конкретно разбиране. А разбиранията си винаги изразявам чрез гласуване, а не чрез говорене.

- Говорите за млади хора? Кого имате предвид?

- Какво значи млад човек?

- Аз не съм член на БСП, а вие сте и сигурно по-добре от мен знаете кои са младите там.

- Пак повтарям - говоря за енергични млади хора. БСП трябва подмладява състава си от една страна и от друга да се гарантира приемствеността. Винаги трябва да се търси такъв баланс, който да гарантира подобно действие.

- И ако един млад човек без опит оглави БСП, старите няма ли да го смачкат?

- Има такава опасност, но това няма да стане ако зад него застанат хора със сериозен политически опит.

- Вашето име също беше спрягано за лидер на БСП?

- Това е абсурдно.

- Защо?



-------------

- След като съм поел един път ангажимента да участвам и работя в това правителство, ще бъде политическо безумие да подам оставка като вицепремиер и да се кандидатирам за председател на БСП. В това няма никаква здрава логика и последователност в действията, а аз съм свикнал да съм последователен.

------------



- Георги Първанов разговарял ли е с вас за бъдещия лидер на БСП?

- Естествено.

- И какво стана - отказахте му?

- Не че съм му отказал, ние просто говорехме за това, което трябва да се случи в БСП.

- И?

- И аз потвърдих това, което казах на вас.

- Значи все пак ви е предложено да помислите за лидерството в БСП?

- Не е точно така. Коментирахме ситуацията в БСП с оглед на провеждането на сесия на 44-ия конгрес на партията. Споделям изцяло разбирането, че трябва преди встъпването в длъжност на Първанов да бъде избран нов председател на социалистическата партия. Коментирахме и възможностите това да стане по-възможно най-елегантния начин, така че да се гарантира приемственост на политиката, която беше въведена и утвърдена с управлението на екипа на Първанов.

- Има ли такъв човек в БСП, който може да осъществи тази приемственост?

- Определено има такива хора.

- Кои са те?

- Много са.

- Вие ще отидете ли на конгреса?

- Да.

- И какво ще кажете на съпартийците си?

- Няма да се изказвам. Само ще гласувам.

- За кого?

- Първо трябва да видя кои са кандидатите.

- Не знаете ли кои са?

- Е, не ги знам. Гледах едно предаване съвсем наскоро по телевизията, в което имаше 5 личности, които бяха интеврюирани, но това не означава, че те ще са кандидати. Твърдеше се, че и Младен Червеняков е кандидат, но той фактически не е. И това го разбрах от разговор с него.

ВИЗИТКА

Вицепремиерът и министър на регионалното развитие и благоустройството Костадин Паскалев е роден през 1961 г. в благоевградското село Кърналово. Има висше висше математическо образование. От 1995 г. до юли т.г. беше кмет на Благоевград. През 1997 г. е избран за председател на Националното сдружение на общините. Член на БСП. Водач на благоевградската листа на Коалиция за България на последните парламентарни избори. След като бе избран за депутат, той напусна парламента и предпочете да остане кмет. Женен, с едно дете.
 
Костадин Паскалев често бе забелязван в компанията на все още лидера на БСП и нов президент Георги Първанов.
1016
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД