:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,790,328
Активни 822
Страници 17,202
За един ден 1,302,066
Интервю

Михаил Мирчев: Симеон II изтегля властта еднолично в ръцете си

Той не иска НДСВ да стане партия - възприема я като заплаха за истинските си цели. БСП не е готова за властта и задачата на новия й лидер е да промени това. Отцепниците от СДС рискуват да не направят достатъчно мощни партии, прогнозира социологът
Снимка: Александър Михайлов
ВИЗИТКА

Доц. Михаил Мирчев е роден през 1954 г. Завършил е философия и социология в СУ "Св. Климент Охридски". 14 години е работил в Института за младежта. От 1993 г. е собственик на агенцията за проучвания и анализи "АССА-М", която се занимава с политически, социологически и маркетингови изследвания. Заклет спортист, волейболист. Баща на две деца.



- Г-н Мирчев, след като Георги Първанов вече не е лидер на БСП, каква е вероятността със соцпартията да се случи това, което се случва със СДС в момента?

- Няма такава опасност. За някои звучи парадоксално, други го възприемат като закономерно, но сега, при общата дестабилизация на всички партийни структури, единствената мощна и монолитна партийна структура, която се запази и вероятно няма да се разцепи, е БСП.

- Защо смятате така?

--------------------

- Поради едно вътрешно и едно външно обстоятелство. БСП в своята столетна история се е научила, че суперценността е съхраняването на единството. Опитът показва, че онези, които се отцепват с амбицията на направят паралелна партия, не успяват. Скорошният пример е БЕЛ на Александър Томов. Такива лидери нямат шанса да формират равно по мощ и значимост политическо образувание със съответния електорат, структури, идеологическа идентичност. Това е големият риск днес и пред отцепващите се от СДС. Богомил Бонев, Стефан Софиянски, вероятно Евгений Бакърджиев, преди време Цонев и Бисеров са все лидери, които се отделят с голяма амбиция и със самоилюзия, че ще могат да формират равна по сила партия, а практиката ги опровергава.

-------------------------

БСП това го знае - преминавала е през всякакъв вид катаклизми. Това е вътрешното условие.

- А външното?

- То е, че натискът отвън върху и срещу БСП продължава и той няма да отслабне.

- Откъде отвън?

- БСП е лявата партия, която продължава да бъде припознавана като наследник на предишната комунистическа партия. Такива призраци непрекъснато ще се възпроизвеждат. Когато се говори за Нова левица и Коалиция за България, т. е. за обединяване на всички политически субекти в лявото пространство, де факто това е натиск върху БСП. Защото в такава конфигурация голямата лява партия би била приравнена неравностойно към свои малки и немощни партньори или както се казва на жаргон - на нейния гръб други политици влизат в парламента, правят кариери и се упражняват в критичност срещу БСП, която всъщност ги легитимира политически. От всичко това БСП е добро за останалите и зло за себе си.

- Но Георги Първанов заяви, че не бива да има и мисъл за ревизия на двата проекта - Нова левица и Коалиция за България?

- Не бива. Нека правилно да бъда разбран - по тази линия усилията трябва да продължат, но по различен от досегашния начин.

-------------------

Това, което се случи изненадващо с Първанов в качеството му на лидер на БСП, е легитимирането на БСП като лява сила с впечатляваща перспектива. След като Първанов стана президент чрез всенароден вот, никой вече не може да казва, че БСП е отмираща и топяща се поради естествената смъртност на електората си. Такива неща биха звучали несериозно. БСП е легитимирана като голямата, устойчива и перспективна политическа сила. Затова нека продължават усилията по проекта Нова левица и Коалиция за България, но следва да е ясно кое е ядрото. Ядрото е БСП, силата идва от нея.

--------------------

- Значи не приемате идеята за организационно-политическото обединение на партиите от Нова левица?

- Не приемам да става обединяване чрез обезличаване. Обединение - да, но да е ясно кой кой е в него.

- Казахте, че БСП се е научила да цени единството. Новият лидер на партията може ли да го съхрани и олицетвори?

- Ще видим. Това засега е гатанка. За традиционните партийни структури Сергей Станишев до голяма степен е външен и непознат човек, който тепърва ще проявява качества си. Едно е ясно обаче - той ще внесе в БСП, в лявото пространство и в политическия живот като цяло принципно нови неща. Първите му интервюта, след като беше избран за лидер, са много показателни.

- По-точно?

- Той внася нов тип интелектуалност в политическия елит. Досега интелектуалността беше разглеждана подозрително като интелигентщина, много примитивизъм има сред нашия политически елит. Станишев е алтернатива на това. И в този смисъл той е ново поколение, с нов заряд, който вече е факт в нашата политика.

- Точно затова няма ли да е трудно да бъде припознат като лидер от своите?

- Ще му бъде трудно, защото става дума за рефлекси. Но той вече е лидер. Нататък проблемът е колко устойчив и колко дълго ще бъде лидер. Шансът, който получи, е уникален. През последните 12 години той е вторият човек с такъв шанс. Първият беше Жан Виденов. Но Виденов не успя да се възползва и загуби играта. Надявам се Станишев да успее да се пребори и да оплоди шанса си в продуктивна политическа дейност, да стабилизира БСП - защото не е тайна, че тя продължава да има огромни проблеми, да й даде нов хоризонт. Затова БСП има нужда от мощен, но не силов, а гъвкав и интелигентен лидер.

--------------------

Освен това той внася в политиката и необходимата доза аристократизъм. Тъй като Станишев е второ поколение висш партиен лидер. Това, че баща му е бил партиен лидер, и то на най-високо равнище, му дава опитност, култура, манталитет, което не го прави парвенюто политик. А това е огромен негов ресурс. Той би могъл да бъде стимул за възстановяване на равновесието между поколенията вътре в БСП, на онези връзки, които бяха разкъсани в последните 12 години. И това беше една от големите драми на БСП - от една страна, имаме електорат от 45-50 години нагоре, а от друга, възрастните номенклатурни пластове на елита бяха низвергнати, обвинени, обидени...

----------------------

- Основните опасения са, че той не познава структурите на БСП.

- Така е. Той не е извървял естествената кадрова стълбица. Не е бил в апарата, с изключение на последните години, но като международник винаги е бил отстрани на организационния живот на партията. Той е външен човек. Това е огромният му риск. Но това не е минус, защото тази липса парадоксално може да се окаже голям плюс. Когато човек дълго е вървял по тези стълбици и дълго се е въртял във вътрешноорганизационни боричкания и интриги, психиката му вече е травмирана. А човек, който никога не е бил вътре, е свеж.

------------------

Въпросът е дали тази му неосведоменост и липса на опит ще стане причина него да го подвеждат и манипулират най-близките му сътрудници. Но ако се окаже достатъчно интелигентен, гъвкав и дори хитър, това няма да стане.

---------------------

- Като нормален ли трябва да се приема фактът, че изборът на Станишев в известна степен беше предизвестен?

- Първанов в момента е силната личност, победилата личност и е съвсем нормално конгресът, т. е. тези 700 души да вземат предвид неговите предпочитания. Тъй като Първанов излиза от структурата на партията и от 22 януари няма да да бъде прилично да присъства на партийни форуми, това беше жестът на раздяла. И необходимата доза уважение към досегашния лидер, който в изключително трудна обстановка изведе БСП от големите рискове на забрана, на репресии. И най-вече направи чудото, като спечели президентските избори. Много естествено е той да си посочи човек, който от негова гледна точка би могъл да бъде продължение на такава успяваща политика.

- Какви са основните предизвикателства пред БСП оттук насетне?

- 12 години БСП беше мачкана. Чрез избора на Първанов за президент се обърна кривата. Тя започва да става възходяща и това е предизвикателството. Сега трябва да се развърже кълбото на много чисто организационни и кадрови проблеми вътре в БСП.

- Например?

------------------

- Проблемът за възстановяване на единството между поколенията в лидерската група на БСП. За да тръгне кривата нагоре, БСП трябва да се подготви за получаване на властта. БСП в момента не е готова за това. Трябва да се създаде вътрешнопартиен, граждански и експертен ресурс. Когато дойде моментът БСП да влезе във властта, ако тя не се окаже готова, ще имаме следващият предизвестен провал - този, който се случи 1995-1997 г.

---------------------

- Казахте, че не очаквате разкъсване на лявото пространство. А какво още може да се случи в дясното?

- То вече е разпарчетосано. Досега са ни известни 3 партии на дясното монолитно СДС. С НДСВ стават 4. А досега вдясно имаше един абсолютен тоталитарен монопол - СДС начело с Иван Костов. Той загуби властта и една от причините за това бе, че обществото се оказа нетърпимо към този нов демократичен тоталитаризъм.

След като обществото наказа СДС, естествено е да вземат връх центробежни сили вътре в него. Така че предстои разпадане и след това отново ще започне обединяване. Т. е. това, което се случи вече и приключва като фаза в лявото пространство.

- А как мислите, НДСВ трябва ли да стане партия?

- Винаги съм мислел, че не е в интересите на Симеон Сакскобургготски НДСВ да се превърне в истинска партия. Защото начинът му на поява, на включване и участие в политическия живот всъщност е дестабилизиране на всички класически партийни структури.

-----------------------

Поведението, манталитетът на Сакскобургготски не съответства на класически формули на парламентарен демократизъм. В много голяма степен той изтегля и централизира властта еднолично в ръцете си. Затова структурите само биха му пречили.

В много голяма степен той премахва и публичността в политическия живот, много неща стават тайно. Той вече много месеци систематично отказва да се включва в процедурите на демократичния публичен диалог - като се започне от това, че дори програмата на правителството не беше обсъдена в парламента, и се стигне до това, че пресцентърът на Министерския съвет не желае да дава информация. По нито един важен въпрос не се стига до решение след публичен дебат.

Затова смятам, че Симеон може да е ефективен ръководител на България, но той не влиза в класическите форми на парламентарен, многопартиен плурализъм. Не вярвам, че той желае да има силна, реална партийна структура под него, защото смятам, че той възприема това като нещо заплашващо истинските му цели.

----------------------

- Какви са те?

- Той да каже.

- Според вас?

- В момента той има статута на премиер, т. е. ръководител на изпълнителната власт, а до голяма степен действа като едноличен монарх. Така че той е премиерът-цар. И мисля, че това му харесва.

- Все някой ден НДСВ сигурно ще стане партия. Какво ще стане тогава?

- Ще стане под натиск. И това ще бъде изкуствено формирование.

- Натиск откъде?

- Отвсякъде - отвътре, отвън. Но може ли да има национална партия от 800 души и това да бъде партия, която ни управлява? Това просто е смехория.
1071
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД