:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,787,223
Активни 257
Страници 14,097
За един ден 1,302,066
СПОР

Сила и sila

"Сменят си азбуката народи с неустойчива

култура... За да поиска един народ такова нещо,

освен с неустойчива култура той трябва да

се отличава с още нещо - трябва да е продажен."



Професор Никола Георгиев



Основният аргумент на мераклиите за нова азбука е утилитарен. По-удобно било в мрежата. Там всичко било на чиста латиница, хем на английски. Така и така светът върви към уеднаквяване на символиката, към интеграция и глобализация, казват те. А тия наши буквици в Интернет само беля правят. Пък и защо по улиците да се превеждат табелките и рекламите, защо да се учат две азбуки, да се губи време и пара, а?

Въпросът е такъв: струва ли си да се набляга на националните отлики, струва ли си да се поддържат местните екзотики в етнохарактеристиката ни, такива като азбука, език, знаме, фолклор, история, или - обратното, те час по-скоро трябва



да се заменят с по-полезни и важни знания?



С такива, които те правят част от англоговорящия и англомислещ, безусловно доминиращ геополитически фактор? Част от силата, де. Като помисли човек непредубедено и отвисоко, няма спор, че по-удобно е за людете да говорят един език. Вавилонската кула не е безсмислен мит, а ако на тогавашния по-суров бог тя не е била угодна, то сегашният Good English Goddie изглежда точно това иска.

От тази гледна точка, ако решим да се борим за удобството последователно, добре ще е да го направим веднага. Така ще изпреварим останалите и ще се наредим на по-предно място в идейно, ако не в икономическо отношение. В новото глобално състезание - кой до бъде най-близо до лидера, това не е маловажно.

За целта е добре да минем немедлено на латиница, а Кириловата азбука да се изкорени - не радикално, но бързо. И не би трябвало да спираме дотук. Голяма част от мисленето ни, включително някои архаични и ориенталски страни на манталитета, са свързани с езика. Самите думици



"продажност", "селянин", "човече"



ни дърпат назад. Друго е "corruption","farmer" и "man". Някак холивудски изглежда само като го четеш. Ако утре Министерският съвет приеме постановление, с което официален език в България става английският, добре или зле ще бъде? То хич не е невъзможно. Ще се почне с децата. Яслата да е задължителна за всички, а там - ударно английски. После мрежата ще довърши останалото. Възрастните персони могат да си ползват българския две-три десетилетия в бита, сетне естественият подбор ще приключи тази уникална лингвистична революция. Това ще направи ли българите по-богати и по-приети в света? По-вероятно да. Някой ще каже - ама няма да са точно българи. Е, какво да се лъжем, не за едното име живее човек, а често - за няколко долара повече. Първо може би комшиите ще ни се смеят, но след време ще почнат да плащат на преводачи все по-кисело, а ние ще караме така -



на майчиния English,



и ще се смеем последни. Революцията трябва да се представи като обект на историческа гордост и да се надуваме, че първи прегръщаме глобализацията - изцяло и безусловно. Докато другите ни дишат прахта.

Ала щом става дума за удобство, не трябва да се ограничаваме само с азбука и език. Къде му е удобството да имаш армия? 50 000 души в разцвета на силите си, които следва да бъдат издържани, вместо да произвеждат обществен продукт?

Армията да се премахне. А къде му е далаверата (dalaverata, sic) да се плащат заплати на хиляди даскали, които набиват в главите на дечурлигата ненужни неща като Вазов и Йовков? Да се спестят тези средства. По-нататък ще се стигне и до по-фундаментални неща, като например къде му е далаверата да се боледува и остарява - няма, нали.

Но за тоз футуризъм е рано, да се върнем на азбуката.



А ако не стане баш така?



Ако се окаже, че удобството и далаверата не са точно това, което изглеждат? Ако се окаже, че като замениш думата "баща" с думата bashta, или ba6ta, а после и с думата father, то работата, с извинение, не се подобрява в самочувствен аспект, а само допълнително се оцапва? Ако се окаже, че народът се е делнал на две гневни тълпи, и едната, стиснала лаптопи под мишници, вика на другата: "Fuck you, fatheri shibani!", а другата, стиснала гаечни ключове и мотики, вика на първата: "Море, келеши ниедни, ей с'а че ви вкараме милата родина в тиквите!"

Бога ми, при цялата ми прогресивност някаква сила ще ме грабне и ще ме тури при вторите!

Така ще стане, знам се.



И ще ви кажа защо



Защото, като напиша примерно "сила", и в главата ми вече е пълно с неща, които изобщо не се появяват, ако напиша "sila". Да не говорим за "power"... Като напиша "сила", ми се появява един синеок, дето виси на една греда със страшна такава... Появява ми се как съединението я прави... И съединените ми се явяват за части от секундата, мили са ми някак, едни такива мустакати, червендалести или охтичави байовци; някои юнашки ядат пръжки с лук и пият червено вино, други пишат:



...и отронил сетни сили

грохне мъртъв на земята някой воин поразен...



Не е ли сантимент това и струва ли си да се улавя човек за такъв химерен уют в главата, ще кажете вие.

Не знам струва ли си, ще кажа, ама със страшна сила се улавям.

Не ме ядосвайте.
1321
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД