Уважаеми г-н Марин, най-сърдечно Ви поздравявам за победата на президентските избори! Имам към Вас два въпроса: 1. Как виждате Вашата лична роля в издигане авторитета на вицепрезидентската институция, която през последните години бе особено обезличена?
2. Не мислите ли, че реформата в Българската армия трябва да започне с реформа на военнообразователната система, защото едва когато подготвим кадри от нов тип, те ще могат да осъществят духа, а не формалната страна на реформата? Как виждате именно духа на реформата във военнообразователната система, а не формалната страна - колко училища, колко факултета и т.н.?
sah@dir.bg
Мария Добрева
Благодаря за поздравленията. Победата на президентските избори е успех на всички, които гласуваха за г-н Първанов и за мен. Желанието ми е да работим така, че и тези, които гласуваха за нас, и тези, които не гласуваха, да възприемат нашата победа като полезна и за тях.
Ролята на вицепрезидента се определя от разбирането и желанието на държавния глава как и доколко да използва качествата, знанията и уменията на вицепрезидента. А също и от възможностите на вицепрезидента да подпомага президента в неговата дейност. Ще работя в екип с държавния глава. Президентът формира и провежда политика. Вицепрезидентът го подпомага в тази дейност. Според мен вицепрезидентът трябва много да знае, много да работи и малко да говори.
Споделям мнението ви за първостепенното значение на военнообразователната система. Нужно е тя да се ангажира не само с обучение, но и с възпитание. Да запази и да развие достиженията и традициите на българската военна наука и практика. Да използва върховните постижения във военното дело на другите страни, приложими и полезни в нашите условия.
Г-н вицепрезидент, не е тайна, че във вашето изгонване
от редовете на Българската армия има пръст и част от
сегашното й ръководство. Как смятате да работите за в бъдеще с тези хора и има ли промяна във вижданията ви,
заради които бяхте изгонен относно военната реформа?
staslivia@yahoo.com
Принципните ми виждания за военната реформа остават без промяна.
В моето отношение към сегашното ръководство на Българската армия няма нищо лично. Не се вживявам в ролята на съдия. Готов съм да работя с всекиго - в името на успешното провеждане на една истинска военна реформа.
Господин генерал, уважаеми г-н вицепрезидент,
Как стана така че ПРЕДИ 1981-83-а г. всичко в нашата реактивна артилерия беше секретно. Дори родителите ни не знаеха като какви служим. А СЕГА дори журналистките са наясно с тайните на ракетни войски. Да не говорим за нашите БРАТЯ от НАТО. Не знам как е в базите на НАТО, но от филмите не съм останал с впечатлението, че всеки си влиза и излиза в тях като у нас.
Ние по католици от папата ли ще ставаме? Ако влезем в НАТО, нас ще ни пускат ли така свободно в базите им в България (евентуално)?
о.з.сержант Петков
Съгласен съм с вас. Никой няма да ни уважава, ако ние сами не се уважаваме и не отстояваме своите интереси.
Уважаеми г-н генерал,
Не смятате ли, че натискът срещу България да унищожи своите ракети СС-23 (8К14) е поради факта, че страната ни е възприемана по-скоро като вероятен противник, а не като съюзник на НАТО?
Ако тези ракети бъдат унищожени преди влизането на България в НАТО, хората, които са помогнали и гласували това да се случи, според мен трябва да бъдат обвинени в държавна измяна. Какво мислите Вие?
С уважение: Александър Атанасов, София, ж.к. "Младост-3"
Разбирам вашата тревога, свързана със снемането от въоръжение на ракетите СС-23. Бедата е в това, че този въпрос се разглежда извън цялостния план за военната реформа, мерките за модернизация и превъоражаване на армията. Извън целия комплекс от проблеми, свързани с политическите и военните гаранции за националната ни сигурност. Без да се извеждат на преден план социалните въпроси, които трябва да се решат.
Сега има условия това да се поправи. Днес може отказването от тези ракети да се компенсира, в това число и с доставяне на друго съвременно въоръжение. При положение че това не се случи, вашето обвинение ще бъде точно и вярно.
Г-н Марин, вашият предшественик в лицето на Тодор Кавалджиев се превърна в един от основните борци срещу корупцията през последните две години. Той участваше в почти всеки форум по темата, постоянно се изказваше, че във високите етажи във властта има подкупност. Вие ще продължите ли тази линия? Как виждате вие борбата с корупцията в България?
Петър Петранов, София
Да, ще продължа тази линия на поведение на г-н Кавалджиев. Разликата между него и мен ще бъде в това, че г-н Първанов и аз ще говорим и действаме в една посока.
Борбата срещу корупцията в България ще бъде много трудна. Всеки корумпиран служител трябва да получи заслуженото според закона наказание. Мерки трябва да се вземат на всички етажи на властта, като се върви отгоре надолу. Пример трябва да се даде от най-високите етажи на властта. Ако в други сфери на политиката могат да се правят компромиси, в борбата срещу корупцията те са недопустими.
Г-н вицепрезидент, смятате ли, че 45 000 души в българската армия са достатъчни за защита на държавата? Как вие виждате евентуалните промени във военната доктрина и в концепцията за национална сигурност? Какви са според вас рисковете за страната в краткосрочен и дългосрочен план? Откъде могат да дойдат заплахите за страната?
Иван Андреев, Варна
При днешните условия, при това състояние на армията ни 45-хилядният й мирновременен състав е недостатъчен. Намаляването на армията до 45 000 души може да се компенсира с нейната висока подготовка, боеготовност и боеспособност. Това означава усилена и ефективна бойна подготовка на войсковите формирования, модернизиране, превъоръжаване и висока степен на тяхното окомплектоване.
Трябва да се разработи нова концепция за национална сигурност и нова военна доктрина. В тях членството ни в НАТО не бива да се разглежда като цел на националната ни сигурност, а като едно от средствата за нейното гарантиране.
В концепцията по национална сигурност да се преформулира самото понятие "национална сигурност", като се свърже освен с въоръжено нападение, политически диктат и икономическа принуда, но и с опасността от терористични действия.
Трябва да се определи съотношението между елементите на националната сигурност, при които тя е защитена, и ясно да се дефинират националните интереси. Необходим е прецизен анализ на военностратегическата среда, в който изчерпателно да се посочат рисковете, заплахите и опасностите за България, включително и факторите за дестабилизация на националната сигурност. Като например: агресивният религиозен фундаментализъм и екстремизъм, терористични организации и действия, кантрабанден трафик на оръжие, хора и наркотици, организирана престъпност, пране на "мръсни" пари, социално неравенство и икономическо неравновесие, информационна и комуникационна сигурност. Де се създаде ясен и ефективен механизъм за оценка на рисковете и степента на заплаха за сигурността на страната и на гражданите. Точно да се формулират отговорностите и задълженията на системата за национална сигурност - президент, Консултативен съвет по национална сигурност, Народно събрание, специализирани комисии, Министерски съвет, специализирани служби. Да се регламентират ясни правила за вземане на решения, взаимодействие и координация. Да се дефинират кризите от военен и невоенен характер, като се определят механизмът и структурата на действие при възникването им.
Във военната доктрина да залегнат принципите на отбранителната политика, на целите, изграждането и развитието на отбранителния потенциал. Да се заложи връзката на отбранителния ни потенциал с военнопромишления комплекс и специалното производство. Определяне програмата за модернизация и превъоръжаване на Българската армия и реформата в нея съобразно националните интереси, външнополитическите приоритети и гаранциите за националната сигурност.
Г-н Марин, много съм учудена, че се включихте в политиката. Обяснете ми, моля, как стана така, че един висш военен реши да стане политик? Какво ви накара да се включите в тази мръсна игра? Обещаха ли ви нещо? Преди да отидете при БСП, доколкото помня, бяхте кандидат-депутат от ДПС. Какви са причините един български генерал, роден при това в Батак, да се съюзи с една турска партия?
Маргарита Каменова, Стара Загора
Тези въпроси, без последния, съм си задавал и сам. Пред мен е стоял и още един въпрос: не трябва ли да се опитаме тази "мръсна игра" да я направим чиста?
Желанието ми да отговоря на този въпрос не само с думи, но и с действия ме доведе в политиката. Да, срещу това ми обещаха нещо и то е: много работа и голяма отговорност. И с БСП, и с ДПС ме свързват еднакви и близки разбирания за националните интереси на България. Споделям философски издържаното и житейски изстраданото разбиране на г-н Ахмед Доган за нацията като гражданско-политическа субстанция, а не като етнос. Ценя всеки български гражданин според неговото лично достойнство, лични качества и приноса му за България, независимо от етническия му произход. И точно такъв подход според мен най-приляга на един български генерал, роден в Батак.
Г-н бъдещ вицепрезидент, като как точно ще изпълните предизборната си програма, която г-н Георги Първанов нарече социална. Нали това му беше мотото - социалният президент. Защо лъжете хората, вместо да им кажете, че няма да имате правомощията да изпълните обещанията си?
С уважение:
Камен Василев, Бургас, кв."Братя Миладинови"
Президентът на Република България може и е длъжен да отстоява социална политика и вие ще се убедите в това. В Консултативния съвет по национална сигурност ще се разглеждат теми със социална насоченост. Няма да се прикриват корупцията и злоупотребите с власт.
Ще се даде възможност на специалните служби да вършат професионално своята работа. Нашите дипломатически представители в други страни ще работят в интерес на държавата. Ще се провежда балансирана външна политика. Тези и други промени в дейността на президентската институция ще имат своя позитивен резонанс - пряко и косвено - в решаването на социалните проблеми на държавата ни и на всеки от нас. Чак тогава ще заслужим уважението, в което ме уверявате.
Здравейте, господин генерал!
Искам да ви попитам защо само за няколко седмици променихте мнението си за НАТО на 180 градуса. Вие ме спечелихте като гласоподавател, защото бяхте достоен офицер и гордо отстоявахте позициите си, дори с цената да ви уволнят от армията.
А сега, когато сте във властта, заявихте в едно от първите си интервюта в медиите, че идеята за референдум за НАТО вече не била на дневен ред. Бихте ли ми обяснил защо така се променят хората като влязат във властта?
о. з. полковник Яни Овчаров, Сливен
Благодаря за вашето доверие. Властта наистина променя хората. Слабите се поддават на изкушенията, които тя предлага, а силните ги превъзмогват. Моето мнение и отношение - не само към НАТО, но и към всичко останало, се определя от интересите на нашата страна. Гледам на влизането във властта само като на възможност да работя по-резултатно за тях.
Г-н Марин, защо се противопоставихте навремето на Петър Стоянов? Защото бяхте антинатовец? Защото бяхте патриот? Защото ви беше скъпа воинската чест или защото сте националист? Кое всъщност ви отличава от останалите висши военни, които най-спокойно се пренастроиха и смениха без особени сътресения битието си на генерали-"московци" със статута на генерали-натовци?
Как живяхте, впрочем, в периода, докато бяхте уволнен от Стоянов? Как си изкарвахте хляба? А имате ли представа как живеят и с какво преживяват съкратените ви колеги офицери от армията? Каква ще бъде вашата дан за облекчаване на положението им? По какъв начин ще им покажете съпричастността си?
Въпросите ми станаха много, за което извинявайте. Останете си със здраве!
Анастасова, съпруга на съкратен офицер
Ще се радвам, ако вие ме възприемането като патриот, националист и човек на войнската чест.
След моето уволнение живях като всеки колега, оказал се извън армията с една пенсия. С тази особеност, че бях лишен от възнаграждението, което получава при уволнение, и от възможността да си намеря работа.
Ще направя всичко необходимо издигането на социалния статус на колегите в армията и на тези, оказали се извън нея, да бъде важна съставна част от военната реформа. Има идеи как може това да стане, остава те да бъдат реализирани.
Генерале,
Вие сте деен човек и едва ли лесно ще се поберете в правомощията на вицепрезидента, дадени по конституция, които са крайно ограничени.
Желю Желев вече каза, че има идеи държавният глава да получи повече права. Вие смятате ли, че трябва да се даде още власт на институцията, която ще представлявате? Как си представяте новата си дейност? И още - ако Георги Първанов ви делегира правото да помилвате затворници, ще освободите ли Цветелин Кънчев?
Мадлен Георгиева, почитател на силните хора
Не е моя работа да мисля и да говоря за увеличаване на правомощията на президента и на вицепрезидента. По-важно е пълно и ефективно да използваме правата и задълженията, които са ни предоставени от Конституцията.
Помилването на един затворник, независимо от това как се казва, ще се определя от неговото поведение и от това дали след освобождаването му от затвора, няма да бъде опасен за хората и обществото. На всеки човек трябва да се даде възможност да се поправи и да докаже това с поведението си.
|
|