Албена Алексиева e председател на "Очи на четири лапи". Това е организацията, която се е заела с трудната задача да създаде първото в България и на Балканския полуостров училище за обучение на кучета-водачи, които да предоставя безвъзмездно на незрящите хора в страната. Албена Алексиева също е незряща. Тя намира своето куче-водач през 1999 година. Тогава разбира каква голяма полза може да има слепият човек от такова куче и започва да мисли какво трябва да се направи, за да може и други хора да имат такива безценни помощници. Две години по-късно учредява фондацията, около която събира двайсетина силно мотивирани и дейни хора, които са решили, че е крайно време и в България слепите да могат да се възползват от незаменимата помощ на кучетата- водачи.
-----
След дълги битки крайната цел на Албена - училище за кучета- водачи, е на път да се осъществи. Началото се нарича Мартина Маринова. Тя е на 24 и преди две години животът й се променя - приема в дома си куче от "Очи на четири лапи". Кучетата, които се обучават за водачи, прекарват първата си година в т. нар. приемно семейство, което трябва да отгледа и социализира кучето преди да започне истинската му дресура. Мартина е била член на едно от първите такива семейства в България. Работата й харесва, справя се много добре, и вече три месеца се обучава за инструктор в единственото руско училище за обучение на кучета-водачи в Москва. В края на лятото тя ще бъде единственият
дипломиран инструктор за кучета-водачи
в България.
В руското училище, където се обучава Мартина, се използват само лабрадори и немски овчарки. По света обаче се обучават също голдън ретривъри, пудели и някои кръстоски между тях. Кучето, което се избира за водач, трябва да е едновременно лесно за дресура и със стабилен характер - нужно е да се намери равновесието между послушанието и способността за самостоятелно взимане на решение от животното.
Да бъде при приемно семейство за кучето-водач е само началото. След като стане на година, с него започва да работи инструктор - тук вече влиза в действие истинската дресура.
"Специалната дресура има три етапа", обяснява Мартина - утвърждаване, отработка и провокация". В първия етап кучето се запознава с дресьора и започват да му се показват нещата, които трябва да прави: да фиксира препятствия - да спира пред стълби, улици, паркирали коли, неравности по пътя, дупки, надвиснали клони и козирки, спрели насред пътя хора.
По време на отработката кучето е наясно за това какво се иска от него, но трябва да бъде коригирано и насочвано, за да разбере, че това, което прави, е задължително.
При третия етап - провокацията, кучето спира пред някакво препятствие, а човекът продължава. Тук
кучето трябва да покаже воля
да се противопостави на човека. Прекаленото послушание унищожава едно куче като водач за слепи хора - то трябва да може да настоява на своето и да бъде водач в истинския смисъл на тази дума.
Препятствие за слепия човек е всичко, което е различно от гладкия път - стълби, парапети, тротоари, дупки, шахти, клони. "Ако кучето не може да преодолее само препятствието, то спира на място, а незрящият човек със своя бастун трябва да провери каква е причината за спирането. Когато може само да вземе решение, кучето не спира, а избира най-лесния път за неговото преодоляване."
Договорът на "Очи на четири лапи" с руското училище е за обучение на един инструктор - Мартина, и, което е необичайно, но чудесно, тя се връща с кучето, което успее да обучи. Фондацията ще получи това срещу 10 000 долара. Тази цена е преференциална и Албена е много доволна - тази година България ще има първия инструктор и първото българско куче- водач. На Локус (порода лабрадор ретривър) му предстои изпит през април. Изпитът е в три части - общ курс, полигон и в реални градски условия. По време на третата част Мартина ще бъде с маска на очите, а Локус ще трябва да я води така, както ще води бъдещия си стопанин. Кучето се оценява с точки, като започва с максимума от 100, а по време на изпита му се отнемат за всяка грешка - едно неспиране пред препятствие му отнема 10. За да издържи изпита, кучето трябва да има минимум 80 точки.
През юни-юли Мартина ще бъде готова да започне работа в България - нейният финален изпит е да предаде кучето си на сляп човек в България. Този човек ще бъде избран внимателно от "Очи на четири лапи" и ще прекара две седмици в Русия. Там Мартина ще го обучи как да работи с кучето.
Кандидати да получат куче-водач
има много. Изискванията към тях са да бъдат между 18 и 40-годишни и да са физически здрави. "Да имаш куче-водач изисква бърза реакция и добра кондиция, движението с такова куче е изпитание за слепия човек", пояснява Албена Алексиева. Освен това трябва да са отворени и с активен социален живот - хора, на които това куче наистина ще помага. Хората се избират според характера на кучето - активното куче намира своя активен човек.
Практиката в Русия е избраният незрящ да отиде в училището, където за две седмици се учи как се работи с куче-водач. Те идват на това обучение с някого от близкото си обкръжение, най-често човек от семейството. Той минава същия курс, за да може след това да бъде помощник при отработването на всеки нов маршрут. Западноевропейската практика е друга, треньорът се праща на място, задължително със слепия човек. В България ще се прави същото.
Кучето-водач се "пенсионира" на около 10 години - смята се, че на тази възраст започва да се влошава неговата трудоспособност. Тогава то може да остане като домашен любимец в семейството, където е работило, или да се върне при приемното си семейство, ако това е невъзможно. Ако и двата варианта са неподходящи, от училището за кучета-водачи му намират нов дом при хора, които ще го отглеждат с любов и внимание.
------
Каре 1
Търсят се приемни семейства
"Очи на четири лапи" търси кандидати за приемни семейства на кучета-водачи. Приемното семейство отглежда кучето до навършване на първата му година. През това време то трябва да се социализира - да свикне с агресивната градска обстановка, с тълпите, с шума. Най-важното изискване е да гледате кучето в дома си - не на двора и не на балкона. Изисква се също приемното семейство да не живее на високите етажи в сгради без асансьор - за ставите на малките кучета е много вредно качването и слизането по стълби. Едно от изискванията е кандидатите да са от София, за да могат да работят с инструктора. В приемните семейства също не трябва да има съвсем малки деца.
Храната за кучето се осигурява от "Очи на четири лапи".
Ако имате желание и интерес да вършите тази полезна и интересна работа, се обадете на 980 42 41, и научете повече подробности на http://www.e4p.net
------
Каре 2
Слепият не плаща нищо
В "Очи на четири лапи" работят 25 души - от тях само пет са на трудов договор по Закона за насърчаване на заетостта, останалите са доброволци. Фондацията ще предоставя кучетата напълно безплатно. "Незрящият човек няма да плаща нищо, само ние ще плащаме", казва Албена Алексиева, председател на организацията. "Такъв е стандартът в България, че никой сляп човек не може да си позволи да даде парите, които струва такова куче". Едно куче-водач струва около 6000 лева. Средствата, които досега са събрани, са от европейски и американски финансиращи програми, както и от спонсора "М-тел". До момента държавата не е помогнала на начинанието по никакъв начин. Албена се надява кучето-водач да получи статут на помощно средство - "тогава хората ще имат възможност да получат субсидия от държавата". "Очи на четири лапи" планира да купи 10 декара земя в село Чепинци (до Нови Искър), където ще бъде базата на училището за кучета-водачи. "Треньорите, базата и кучетата - това са трите неща, които правят училището", казва Албена.
----
Страницата подготви:
Стела Райчева
За въпроси и мения: iosarian@yahoo.com
|
|