:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,663,896
Активни 380
Страници 6,461
За един ден 1,302,066
ПО ГРАФИК

Насадете гладиолите сега

Изберете слънчево място и наторявайте редовно
Снимка: Интернет
Гладиолата се счита открай време за едно от най-елегантните растения. В България нейното царство е Велико Търново и областта. Според градинарите именно там растението е най-популярно, повече отколкото във всеки друг регион.

В интерес на истината у нас гладиоли се отглеждат лесно. Просто климатът ни е много подходящ за това растение. Мнозина обаче мислят, че то е капризно и грижите около него са твърде много. Което въобще не отговаря на действителността.

Основното, което трябва да знаете, ако решите да се захванете с това растение, е, че то цъфти през лятото, но се сади напролет. Идеалното време за тази цел е в края на март и началото на април.

Най-напред в градината се правят бразди, дълбоки между 5 и 10 см. В тях се насаждат луковиците, така че да остане въздух от около педя между всяка. Важно уточнение! Луковиците се садят с брадата надолу, а не нагоре! Защото има и такива случаи.

Непременно съобразете мястото. Имайте предвид, че гладиолите много обичат слънцето. Избраното място трябва да е светло, за да се получат красиви цветове.

Следващото важно условие е свързано с торенето. Гладиолите растат в богата почва, така че не подценявайте подхранването на пръстта. Освен това почвата трябва да е и пропусклива, което ще рече да направите добър дренаж.

Колкото до поливането, то тук няма кой знае каква философия. През вегетационния период се полива редовно и умерено. Почвата в никакъв случай не трябва да засъхва. Но и не прекалявайте с водата! Течността се увеличава със затоплянето на времето и намалява с прецъфтяването.

Допълнителна грижа е редовното разкопаване на почвата около стръковете. Но се налага, защото иначе основата на растението ще бъде задушена от плевели.

След като гладиолите прецъфтят, а стъблата пожълтеят, се налага много внимателно да ги извадите от пръстта. Стъблата се отрязват на десетина сантиметра от луковиците и се оставят да изсъхнат. След това се нареждат в щайга за следващата пролет. Съхраняват се в студено и сухо помещение, като отвреме навреме се проветряват на открито.



КАРЕ ----------

Изберете звездната разновидност



Acidanthera bicolor или звездната гладиола е сред най-ефектните разновидности на популярното растение. Тя е родом от тропическа Африка и достига на височина до 50 см. Цветовете й са бели или кремави и силно ароматни. Цъфти през септември и октомври.

За разлика от останалите видове, тя предпочита глинестата почва, обогатена с пясък. Мястото й трябва да е слънчево. Не понася прекаления студ. По принцип се отглежда по-лесно в зимна градина, отколкото на двора.

Полива се оскъдно, а след цъфтежа поливането спира. Тори се от юни до септември с малки дози течна тор. Много внимавайте с водата! Ако прекалите, растението ще заболее.

Добре е напролет да боднете в саксията един пирон, който да обогати почвата с желязо.

-----------------------
 
Цветовете на Gladiolus communis отдалеч приличат на орхидеи.
 
Gladiolus imbricatus е сред най-високите, стъблата й достигат до 1 м.
 
Gladiolus carneus цъфти рано - в периода април-май.
 
Гладиолите са едно от най-елегантните растения.
 
Gladiolus cardinalis е с много атрактивни цвметове.
 
За да цъфти, растението има нужда от слънчево място.
 
На пазара се предлага изключително разнообразие от гладиоли.
1341
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД