:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,692,280
Активни 897
Страници 3,210
За един ден 1,302,066

Чакайте приватизация на БТК - след изборите

С каквото и да заплашват гърците, по-вероятно е България да не им продаде телекома. Костов дори е намерил вече формулировката
От няколко седмици насам сделката за продажбата на 51% от акциите на БТК и лиценза за втория GSM-оператор очевидно е излязла от сферата на деловите отношения и почва да ангажира чисто политическото внимание. Крайно време беше, като се има предвид, че скоро ще се навърши една година от началото на преговорите с кандидат-купувачите. А и както личи от напрежението, обзело и трите страни - българското и гръцкото правителство и холандците от КПН, нещата вървят към логичен край.

Както се разбра от онзиденшната публикация на близкия до гръцките управляващи вестник "Вима" и вчерашното изявление на премиера Костов, действително е имало писмо от него до премиера Костас Симитис. Макар Костов да твърди, че в текста фразата "анулиране на сделката" не съществува, логично е да се помисли, че щом министър-председателят на една държава се обръща за помощ до колегата си от друга държава с молба да въздейства върху кандидат-купувачи,



значи нещата наистина са стигнали до задънена улица



От думите на Костов се разбра, че всичко друго било хубаво, но имало няколко неясни положения: цената на сделката, липсвали гаранции, че няма да ни сполети участта на румънския и арменския телеком, и липсвали гаранции за националната ни сигурност. Имало и недоверие от страна на купувачите - холандско-гръцкия консорциум KPN-ОТЕ към българското правителство.

Интересно е, че като се почне от ниската цена и се стигне до прословутото сътрудничество на ОТЕ със скандалната "Интраком", тези проблеми си бяха такива още в самото начало на преговорите преди една година. Предварителният протокол за сделката е още от юли миналата година. Да не би когато Бакърджиев го е подписвал, да е имало някакви тайни уговорки? Мълчание. Да не би Костов да не е бил наясно с параметрите на сделката? Мълчание. Защо Костов смени Бакърджиев? Мълчание. Да, но и холандците са прави, като казват: какво сме виновни ние, като си сменяте министрите? Нали преговаряме с правителството?

Основният проблем, който дойде на дневен ред, е, че гръцката държавна ОТЕ има стратегическо сътрудничество с частната "Интраком". Поемайки ангажимент за инвестиции в "Ромтелеком" и в "Арментелеком", т. е. задължението да обнови мрежата им, ОТЕ прави поръчките с посредничеството на "Интраком". Най-често става въпрос за ненужно подобряване на цифровите централи на реномирани световни производители - "Сименс", "Ериксон" и "Алкател". Това обаче оскъпява доставките с около 30-40% и освен че намалява реалните инвестиции, в крайна сметка източва печалбите на компанията.

Вярно, че шефът на KPN Мартен Питерс обяви, че са се споразумели с гърците за основните правила, по които ще се избират доставчиците. Но неговото е просто декларация, а опасенията, изразени гласно от Костов, са основателни. И с каквото и да заплашват гръцките вестници, положението е такова - трябват гаранции, че това няма да се случи и у нас. В края на краищата ние обявихме процедура не просто за купувач на БТК, а за стратегически инвеститор.

Колкото до гръцката преса, тя подсказва, че май наистина ще се стигне до анулиране на сделката.

Логично е да се помисли, че щом писмото на Костов до Симитис е от миналата сряда, а "отговорът" чрез партийната преса идва след това, значи условията, поставени в писмото, не се приемат.

В момента най-вероятно ще стане точно това, което подсказва логиката на политиката на кабинета "Костов" напоследък -

истинското решаване на проблема да остане



за след парламентарните избори през 2001 г.



Във всеки случай до събота, когато е националната конференция на СДС и предстои избирането на нов НИС, официално няма да бъде съобщено нищо. Или пък новината, че отказваме сделката, ще гръмне точно в петък следобед, за да подготви общественото мнение за добрия премиер, който храбро отказва сделката. Обяснението ще е същото, което Костов вече спомена: парите, "Интраком", националната сигурност и претенциите за законови гаранции.

Оттук нататък възможните варианти са два - или да се обяви ново набиране на оферти в рамките на същата процедура или да се обяви нова процедура със съвършено различни условия.

Първото изглежда малко вероятно, защото ако имаше чак такъв интерес към БТК, щяха да бъдат подадени и други оферти, когато трябваше. България достатъчно изчака с откриването на процедурата и я отложи с няколко месеца.

Вторият вариант обаче означава, че ще трябва нов меморандум, за който трябва и нова оценка на компанията. Самото назначване на нов оценител ще отнеме няколко месеца, а изготвянето на оценката - дори и половин година. След това следва ново набиране на оферти (още някой и друг месец), нови преговори и току-виж дошло време за парламентарните избори. И кабинетът "Костов" излиза от ситуацията,все едно че нищо не е било.



Другото не е логично



Няма например никакво основание да се предполага, че ОТЕ ще се държи като мажоритарен собственик на БТК по-различно, отколкото се държи сега като собственик на акции в "Ромтелеком", сръбския или арменския телеком. Абсолютната непрозрачност на управлението, опитите чрез най-различни хитрини да се избягват финансовите ангажименти и прословутото сътрудничество с "Интраком" са пословични.

Всичко това обаче не отговаря на един много важен и дори основен въпрос, който виси от известно време: има ли в края на краищата България сериозното намерение да продава националния си телеком или не? И тъй като нещата отиват повече към второто, как точно ще се измъкне от ситуацията? Може би с цената на поредния компромис, който ще ни накара след години да съжаляваме, че не сме склонили на първоначалните условия?
633
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД