:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,686,928
Активни 731
Страници 29,493
За един ден 1,302,066
В."Ескусия":

Атина е разгневена на София заради ОТЕ

Вероятно е преговорите за БТК да се възобновят след 9 април
Силно озадачено е гръцкото правителство след посланието с недопустимо съдържание, което изпрати на 15 февруари министър-председателят на България Иван Костов до г-н К. Симитис по въпроса за закупуването на Българската телекомуникационна компания от ОТЕ.

Миналият четвъртък министърът на външните работи Г. Папандреу предприе демарш към българската страна и разговаря по телефона с българската си колежка г-жа Михайлова. Гръцкото правителство счита, че в случай на провал на тази сделка при всички положения ще възникне сериозен проблем в двустранните отношения...

В настоящия момент се провеждат интензивни дипломатически контакти между Атина и София и, както имаше възможност да научи "Ескусия", се полагат усилия за разсейване на отрицателната атмосфера, създадена от посланието на Костов, особено в онзи пункт, в който се характеризира участието на ОТЕ в акционерния капитал на БТК като заплаха за националната сигурност на България.

Гръцката дипломация взема много сериозно предвид факта, че г-н Костов ще посрещне конгреса на управляващата коалиция Съюз на демократичните сили на 25-26 февруари в критична политическа ситуация.

Отбелязва се, че на 25 февруари изтича срокът, който е поставил г-н Костов за окончателен отговор на София в процеса на преговорите с гръцко-холандския консорциум ОТЕ - КПН. В тези рамка, Атина би възприела като особено положителен сигнал възможността да не се получи отрицателен отговор (както сочи всичко) за гръцко-холандския консорциум на 25 февруари, защото подобно развитие би довело до осуетяване на процедурата за приватизация на БТК. С оглед на изборите, които ще се проведат в Гърция на 9 април, би било по-благоразумно, както смята Атина, преговорите да се прекъснат и да продължат по-късно "на свежа глава".

И дано тогава - след като се преразгледат и оценят трезво плюсовете и минусите за двустранните отношения от практическото "прогонване" на ОТЕ от българската икономическа среда, както заплашва г-н Костов с посланието си от 15 февруари - да се даде възможност на двете страни да стигнат до добър край. ( със съкращения)

---------

В коментар на С.Сидерис в същия вестник се отбелязва, че, ако България не даде положителен сигнал за сделката с ОТЕ, Гърция поставя под въпрос предстоящата тристранна среща между външните министри на България, Гърция и Турция на 5 март. Гърция щяла да постави целия комплекс от проблеми в сделката пред Европейската комисия, дори ако БТК бъде продадена на компания от държава-членка на ЕС.
Партиен живот

9300902 Сините кланове в битка за НИС

15 ще се борят за вакантните пет места в ръководството на СДС
НИС не е просто Национален изпълнителен съвет на СДС. НИС е върхът на държавния сладолед, мекото на баницата, НИС е на управленската крушка опашката, НИС е маята на властта...

И поне още една година - до изборите, така ще бъде.

В събота, по време на 11-ата партийна конференция, 10- членният състав на НИС ще претърпи структурни и персонални промени. Според предварителните очаквания тези промени ще приличат на промените, които Иван Костов извърши в кабинета си в края на декември, когато основният отбор бе заменен с хора от втория син ешалон. Новите лица в оперативното политическо ръководство на СДС вероятно ще достигнат до 50 на сто.

Сега в НИС има 10 души - председателят Иван Костов, главният секретар Христо Бисеров, зам.-шефовете - Надежда Михайлова, Екатерина Михайлова, Йордан Соколов и Евгений Бакърджиев и членовете - Александър Божков, Васил Гоцев, Муравей Радев и Филип Димитров.

По устав, НИС се състои от "до 11 души". По право в него влиза председателят на парламентарната група. Екатерина Михайлова обаче бе избрана за член на НИС, преди да бъде избрана за шеф на ПГ - затова ръководството остана от 10 души.

Петима от НИС не могат да бъдат помръднати от местата им с топ - Костов, Бисеров, Бакърджиев, Ек.Михайлова и Соколов.



Ако някой от тях си отиде,



това означава просто нова революция в СДС, пред която дори смутните времена през 1991-1992 г. ще бледнеят като лунна сянка в зимно време. Никой в СДС, дори и Костов, не би могъл да си позволи да предизвика нови размирици в организацията, като сложи грубо ръка върху везните на партийното равновесие.

Останалите пет места в НИС са свободни.

В 10 часа в събота Костов ще помоли делегатите да не избират министри (Муравей Радев и Надежда Михайлова) в политическото ръководство на партията. Де факто министър е и главният преговарящ Александър Божков. Васил Гоцев и Филип Димитров също са с едва тлеещи шансове за ново място в ръководството.

Революция в синия стан едва ли ще има, но това съвсем не означава, че борбата за вакантните 5 места в НИС няма да бъде жестока. Основните кланове в СДС - на Бисеров и Бакърджиев, искат да вкарат повече свои хора в ръководството. Костов също има свои фаворити, с които иска да си подсигури гърба.

Номер 1 в класацията за НИС засега е 35-годишният Димитър Абаджиев. Лансиран е директно от линията Костов - Ек.Михайлова. Абаджиев се прочу около промените в съдебната система. Малко след като стана член на външната и правната комисия на парламента той оглави и международния отдел на СДС. Спечели конкурс на фондация "Маршъл" за млад източноевропейски политик и изкара едномесечна специализация в САЩ, където слуша лекции на бившия държавен секретар Хенри Кисинджър.

Абаджиев е човекът, който поддържа връзките на СДС с братските партии от Европа - той е постоянен представител на сините в в управителните съвети на трите съюза - Европейската народна партия, Европейския християн-демократически съюз и в Европейския демократичен съюз.

По същия коридор - в надпреварата би трябвало да се пусне и Велислав Величков. "Детето на демокрацията" има шанс, ако делегатите бъдат помолени от Костов да подмладят радикално ръководството на партията. Величков има един голям плюс - фенът на "Ботев"-Пловдив е шеф на Ем Си Ди Си - младежката организация на СДС.

По съзтезателната пътечка към НИС отдавна бяга Никола Николов. Поддържа го групата на Евгений Бакърджиев. За разлика от Абаджиев, шефът на парламентарната икономическа комисия има собствена поддръжници сред депутатите, които пък по правило са и лидери в своите региони. Твърде е възможно бившият научен сътрудник в Института по приложна минералогия в Разград и директор на "Диамант" ЕАД да изпревари Абаджиев на финала.

Известно е, че международникът от Омуртаг Абаджиев и шефът на производителите на вино и спиртни напитки Николов трудно комуникират.

Освен Николов, разградската организация издигна кандидатурата за НИС и на областния управител на Кърджали Пламен Иванов. Той е вторият човек, който групата на Бакърджиев ще се опита да вкара в ръководството на партията. Кандидатурата на Иванов има своите силни и слаби страни. Роденият в Плевен програмист организира отлично местните избори в Кърджали. Той обаче не се вписва в бъдещите коалиционни взаимоотношения на сините с ДПС.

Групата на Бакърджиев има още един кандидат за НИС - бившият търговски министър Валентин Василев. Той бе издигнат от софийското СДС, естествено. Василев е вечен кандидат за всичко.

Вечно не го избират.



Човекът на Христо Бисеров в новия НИС



би трябвало да бъде Светлана Дянкова. Родената в Кюстендил електроинженерка израсна бързо до зам.-председател на ПГ на СДС и шеф на парламентарната социална комисия. Дълго време бе спрягана за пост в изпълнителната власт. Имаше проблеми в габровската си партийна организация, но същата организация все пак я издигна за кандидат-член на НИС. През последните месеци упорито се появява пред журналисти след вторнишките заседания на изпълнителния партиен съвет.

Вторият човек на Бисеров в битката за НИС може да бъде Емил Лилов. Педиатърът от Видин направи може би най-шеметната кариера в досегашната история на сините - влезе в парламента на 11 февруари 1999 г., а на 11 май осъмна като секретар на партийния Орготдел, който замени мрачната Национална координация. Под негово подчинение, и разбира се на Бисеров, са всички регионални секретари, които де факто ще управляват всички сини структури в страната.

Кандидат за НИС е и Иван Сунгарски. Шефът на парламентарната комисия по правата на човека и вероизповеданията, не е "човек на...", въпреки поддръжката, която му оказваше Костов. Избирането на Сунгарски за член на НИС би се таксувало като изненада и като



наказателен вот срещу клановете в партията.



Сунгарски беше издигнат от партийната организация в София-област, която оглавява.

Марио Тагарински също ще пробва шансовете си за НИС след като сливенската партийна организация застана зад него. Бившият министър имаше някакви аспирации за лидерското място в софийското СДС, но накрая разбра, че въобще не може да се кандидатира за този пост. Неговите хора в София се отказаха да влязат в битка с Евгений Бакърджиев.

Вечен кандидат за изборни постове в СДС е бившата тв звезда Асен Агов. През март 1996 г. той даже се пробва неуспешно в битката за кандидат-президентската номинация на сините срещу Петър Стоянов и Александър Йорданов. Шансовете на Агов се сринаха след непремерените му изказвания около посещението на Хашим Тачи в София.



Бившият правосъден министър



и настоящ депутат Васил Гоцев беше издигнат за член на НИС от партийната организация в Перник, но шансовете му отново да влезе в ръководството на партията са твърде малки. Всички крила в СДС очакват от Гоцев да се оттегли достойно от надпреварата като използва за мотив напредналата си възраст - през юли Гоцев ще навърши 71 години.

Дълго време като кандидати за НИС се спрягаха други трима секретари на партията - Едуард Клайн от отдел "Стратегии, платформи, програми", Красимир Каменов - отдел "Вътрешна политика" и Петър Рафаилов от финансовия отдел.

Единствената логика, по която Клайн и Рафаилов могат да попаднат в НИС, е отпадането от съвета на техните досегашни преки началници - Александър Божков и Муравей Радев.

Враговете на Йордан Цонев в партията активно го спрягат като кандидат-член на НИС, но той едва ли ще се състезава. След тежките удари около изборите в Бургас, Цонев гради ново амплоа, което не включва участие във важни партийни постове.

Цяло чудо ще е, ако делегатите на 11-ата конференция успеят да извадят от кандидатското море онези хора, чрез които ще се запази деликатния баланс на вътрешнопартийните интереси.

Ако не успеят, ако една от групите в партията вземе връх, творческата криза в синия стан, меко казано, ще се задълбочи.

А идват избори.
811
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД