Тайните затвори на ЦРУ, които разбуниха духовете миналата седмица и у нас, се намирали в Албания или Македония, твърди британският в. "Сънди таймс". Изданието цитира анонимни разузнавателни източници.
Миналата седмица в. "Вашингтон пост" разкри, че американското разузнаване държи висши членове на "Ал Кайда" в тайни затвори в Източна Европа, но не спомена поименно държавите. Медии предположиха, че става дума за Полша, Унгария, Чехия, Словакия, Румъния и България. Официалните власти на всички тези страни, включително България, категорично отрекоха твърденията.
Европейската комисия обаче съобщи, че ще разследва информациите, и отправи запитвания към 25-те страни членки и четирите кандидатки - България, Румъния, Хърватия и Турция. В петък подозрението падна главно върху Полша и Румъния. Някои анализатори предупредиха, че членството на Румъния и България може да бъде поставено под въпрос, ако публикациите се окажат верни, тъй като страните вървят заедно.
Вчера "Сънди таймс" написа, че най-гневното отричане на публикацията във вестник "Вашингтон пост", че ЦРУ укрива висши членове на "Ал Кайда" в така наречените "черни дупки", идва от Румъния, Полша и Албания.
В същото време администрацията на американския президент Джордж Буш е разпоредила вътрешно разследване как класифицирана информация е изтекла към "Вашингтон пост" и базираната в Ню Йорк правозащитна организация "Хюман райтс уоч". Високопоставен източник от разузнаването обвини служители на ЦРУ, които са били възмутени от тайните лагери в стил Гулаг. Смята се, че в такива затвори се намират над 30 лидери на "Ал Кайда", наричани от "Хюмън райтс уоч" "затворници-призраци". Повечето от тях вече нямат никаква стойност за разузнаването, но ЦРУ било получило нареждане да ги скрие от световната общност. Публикацията на данни за полетите на самолети на ЦРУ насочи вниманието към бившата полска военна база Житно-Шимани. Полски служители признават, че "Боинг 737", със седем американци е кацнал в базата през септември 2003 година и е качил още петима души на борда. След това самолетът е отлетял за военновъздушната база Михал Когалничану в Румъния, а след това е продължил за Гуантанамо в Куба. Полша и Румъния твърдят, че кацането на самолета няма нищо общо с трансфер на затворници.
|
|