:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,690,942
Активни 908
Страници 1,872
За един ден 1,302,066

Щом новият НИС не работи, значи трябва по-нов

До края на годината извънредна конференция на СДС може да промени устава и основните действащи лица в партията
Че новият НИС не работи, е ясно като бял ден. Той зацикли още в началото, като не можа навреме да организира Контролен съвет, не реши казуса с Евгений Бакърджиев и дори не си подели ресорите. Щом като не работи, значи трябва да се смени. По-смелите седесари предвиждат това да стане до края на годината.

Във вторник трябваше да се събере Националният съвет на СДС. Не се събра. Причината, според официалните източници, е, че НИС не е успял да съчини как ще изглежда Контролният партиен съвет, както му заръча конференцията в края на февруари. Ако това е истина, звучи смешно. За арбитраж се говори още от миналата година - по изборите, когато местни лидери вадеха компромати и очи на други местни лидери, само и само да напишат своите хора в листите. Тогава пред сините се изправи големият проблем, че няма кой да решава подобни спорове. Накрая



всички се отнасяха към Иван Костов,



а той пък си гледаше премиерстването. За да бъдем точни, трябва да отбележим, че в НИС почти никой с изключение на Христо Бисеров и Евгений Бакърджиев не може да създаде арбитражна структура, поради простия факт, че не е обръгнал в партийното строителство.

Само че точно те двамата носят мрачната слава на хора, които решават по друг начин подобни казуси. Освен това Христо Бисеров май вече не се занимава с такива дреболии, а Бакърджиев, казват, е болен.

Това, според някои, е истинската причина да се отложи Националният съвет. Смешно, но вероятно е факт.

Болестта на бившия вицепремиер му попречи още да отиде на заседанието на областния съвет на СДС-София, където трябваше да се реши собствената му съдба. Сините столичани не можаха нищо да решат без своя началник, но препоръчаха да не се оттегля отникъде, точно както конференцията пък препоръча да се оттегли. Сега ще се наложи НИС да разплита и този възел, ала синьото Политбюро не дава никакви признаци, че може да се справи. Всеки от новите му членове се измъкна от проблема, а самият Бакърджиев отдавна е дал да се разбере, че ще остави друг да понесе отговорността, каквото и да се случи. А той ще гледа сеир.

От изказванията на членовете на ръководството излиза, че в замисляния Контролен съвет ще влязат юристи вън от структурите и те ще преценяват каква участ заслужава бившето вице. При такова измиване на ръцете, време е пак Костов да се намеси.

Но какво му остава на премиера - да постави ултиматум на Бакърджиев - или си напускаш софийската организация, или изхвърчаш от НИС? Пред такова решение има две пречки. Първо, Командира вече демонстрира, че не обича силовите решения. Иначе щеше да посочи някои от корумпираните пред конференцията. Второ, ако все пак го направи, Костов рискува да разцепи напълно и без това



хлабавото откъм спойка ново ръководство



В такава хипотетична ситуация Бакърджиев със сигурност ще се обърне срещу Командира и срещу целия НИС и с люлинското СДС зад гърба си ще се превърне в официална вътрешна опозиция на управляващите. Само това им липсва на сините - точно когато корабът потъва, помощник-капитанът с основната част от екипажа да обявят бунт. От друга страна, някак не върви цялата управляваща партия вече месец да тръпне в очакване Бакърджиев да каже какво предпочита - да бъде шеф или да бъде по-шеф.

Същото безсилие струи и от



прословутото разпределение на ресорите в НИС,



което също занимаваше доста време медиите и народа. Комичното в случая е, че вместо новите лидери да се ориентират към основните теми, по които трябва да се движи една партия, стана обратното. Ресорите се определят според хората. Никой в новия НИС не разбира от медии, следователно никой не се нагърбва да ги движи. За сметка на това има нов шеф, който отбира от социални грижи - хоп, появява се ресор "Социална политика". В ръководството влезе д-р Михаил Михайлов, очаква се да се създаде ресор "Здравеопазване, младеж и спорт". Фарсът с личните планове за действие, които нисаджиите трескаво пишеха, е поредното доказателство, че не са наясно за какво са избрани.

Хора от сините среди говорят, че и самият Иван Костов не е в състояние да стегне редиците на своите. Когато конференцията избра новият НИС, той вдигна рамене в подчинение на волята на мнозинството.

Ако Командира все още има волята да спаси партията си, трябва да го направи преди изборите - президентски и парламентарни догодина. Според Иван Сотиров, който в последния момент си оттегли кандидатурата за председател на СДС-София, още до края на 2000 г. той ще свика нова извънредна конференция, която да се занимае с промени в партийния устав. На последния форум сините не промениха текстове в своята си библия. За това трябваше да се погрижи Йордан Соколов, но неговите хора не се бяха подготвили. Остава да гадаем какво щяха да променят сините.

Противниците на Бисеров отсега залагат, че



в евентуален нов Устав ще бъде премахната длъжността главен секретар



Ако приемем тезата, че Костов отдавна иска да се оттърве от компрометирания Христо Бисеров и не успя да го направи на конференцията, това наистина е вариант. Организационен секретар на "Раковски" 134 вече има. Това е младият и надежден в очите на Шефа Емил Лилов. На форума през февруари Костов демонстрира топли чувства към видинчанина. А Лилов в ответ потръпваше от удоволствие. Според сегашните текстове главният секретар осъществява ръководство и контрол върху легитимността, състава и дейността на структурите и органите на СДС. Местните организации обаче са съвсем изпуснати.

От друга страна, раждащият се арбитражен съвет ще върши абсолютно същата работа. Ако се окаже, че някой безпристрастен външен човек може да въдворява ред и дисциплина, без да се опитва да налага свои кандидати, да пази събранията с охранители тип "мутра" и да назначава, длъжността главен секретар става излишна. Освен това, Евгений Бакърджиев най-вероятно ще поеме ресор "Местни организации". Интересно е как Бисеров и Бакърджиев ще кръстосват авторитети по общински и областни препирни. А такива можем да очакваме с купища, особено при реденето на кандидат-депутатски листи.

Препоръката да не се дублира властта в СДС и да се разделят партийните от държавните постове може да изиграе лоша шега освен на Бакърджиев и на Бисеров, който е шеф на Комисията по сигурността в Народното събрание, така и на Светлана Дянкова, Никола Николов, Йордан Цонев, които също оглавяват комисии. Екатерина Михайлова пък съвместява постовете шеф на парламентарната група и зам.-председател на СДС. Тези формалности като нищо могат да се използват от недоволните от официалното ръководство в партията, които съвсем скоро



ще вдигнат глас в искане за нов форум



Ако се пренапише уставът на СДС и бившето вице излезе от НИС, ръководството остава с два члена по-малко и ще се наложи конференцията да гласува нови лидери. Тогава вече Костов има шанс да помогне на делегатите да подберат хора, които могат да спечелят изборите. И Ахмед Доган, когото сините усилено ухажват, ще ги посъветва да действат в тази насока. Какво мислят в Брюксел и Вашингтон за основните действащи фигури на най-голямата партия в страната, ще се разбере, когато дойде време за предизборен пазарлък и външно спонсорство.
666
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД