На 22 март София се превърна в бойно поле - разбити автобуси, потрошени кафенета, пиянски рев и песни, летящи павета, кръв. Гледка, която може да е логична за Косово например, но не и за мирна столица, претендираща да е европейска.
Най-лошото е, че от месеци се знаеше, че точно на 22 март, когато е поредното дерби ЦСКА-"Левски", ще бъдем свидетели на подобна картинка. И че всички органи се кълняха, че тя няма да се случи, защото те са взели всички мерки. Оказа се, че това не е така.
Погромът
Признаци, че столицата я чака тежка нощ, имаше още в ранния следобед. По близките до стадиона улици се разхождаха видимо пияни фенове на двата отбора, въоръжени със специфични атрибути - знамена, палки, факли, свирки, вериги, бомбички...
Първият кървав сблъсък между двете агитки бе към 16 часа пред "Синьото кафе". "Направо ги разбихме "говедата", размазахме ги, идете вижте!", разказваше въодушевено по-късно фен на ЦСКА. Същите думи екзалтирано повтори и фен на "Левски".
Малко преди началото на мача бяха потрошени няколко автобуса от градския транспорт, имащи малшанс да се движат по линията на агитката. "Пътувахме си ние в автобуса, малко се бяхме разгорещили, обаче нищо кой знае колко... Шофьорът обаче ни нервира - направи ни забележка - и ние, като скочихме... А на Орлов мост "чорбари" ни причакват в засада. И започна битка. Потрошихме автобуса. Обаче ги разбихме... Ченгетата гледаха, смеят ли да се намесят?!", така разказаха инцидента с автобус 76.
Първото полувреме на мача мина изненадващо мирно, ако се изключат традиционните в тези случаи бомбички и димки. Истинското меле започна в началото на второто полувреме, когато "сините" фенове изкъртиха остатъците от седалките в сектор "Б" (другата половина бе потрошена на предишната среща между двата отбора през есента) и започнаха да замерят с тях полицаи и футболисти. Едно от парчетата едва не удари вратаря на ЦСКА Тодор Кючуков, а главният съдия и помощниците му сами започнаха да прибират хвърлените предмети от терена. Мачът бе заплашен от прекратяване.
В този момент полицията, която до този момент безучастно наблюдаваше какво става, нахлу в синята агитка и се опита да изведе основните размирници. Това обаче предизвика гнева на останалите, които от солидарност също се нахвърлиха върху униформените. В настъпилата суматоха много от полицаите си изтърваха нервите и прекалиха с ударите и ритниците. На гледката не издържа МВР шефът Емануил Йорданов, който напусна официалната трибуна и тръгна лично да дава указания.
Положението бе временно овладяно. След края на мача полицията отцепи стадиона на две и принуди агитките да се изнесат по два отделни "коридора". Това обаче не им попречи да си излеят емоциите върху случайни граждани. Така пострада едно момче, което спокойно си гледало мача в улично кафене, когато върху него връхлетели група непълнолетни и заради невинна забележка го смлели от бой.
Теория на абсурда
Всяка една от страните има свое обяснение защо въпреки всички превантивни мерки се стигна до погрома.
Според шефа на националния фенклуб на "Левски" Михаил Цветков за всичко са виновни полицаите. "Ченгетата нахлуха като по сигнал сред нашите фенове след едно запалено шалче на ЦСКА. Точно заради това шалче пребиха нашето момче. Смазаха го от бой. Най-страшното бе, че пострадаха и малки деца, и момичета", обясняваше той след мача. Според него МВР не е спазило договорката с тях. "Сред агитката не трябваше да има полицаи. Когато влязохме на стадиона, точно над сектор "Б" имаше кордон от полицаи. Това не сме го договаряли, но си затраяхме. Вярно е, че служителите на МВР ни оставиха да си внесем факлите, но пък ни прибраха на входа всички ленти и знамена. Наистина хора от нашата агитка хвърляха потрошените седалки по полицаите, но това беше просто самозащита от палките", смята Цветков. Той обвини за погрома и ръководството на армейците, което било обещало да няма никакви седалки в сектор "Б". "Явно нарочно са ги оставили там", смята Цветков, макар че призна, че по време на мача не е имало никакви проблеми и провокации от страна на ЦСКА. Според него за всичко са виновни полицаите.
МВР естествено не смята така и също преброи своите жертви. Полицай от спецзвеното "Сигма" е пострадал при сблъсъка между "синята" и "червената" агитка край "Синьото кафе". Главният сержант бил ударен с паве в бедрото от Атанас И. (23 г.).
6 души са потърсили медицинска помощ в "Пирогов" след футболната среща ЦСКА-"Левски" снощи, информираха от СДВР. Двама фенове от "синята" агитка пострадали от хвърлените в сектор "Б" изпочупени седалки, други двама - при сбиване между привърженици на двата отбора на паркинга пред хотел "Шератон" към 20.30 часа. 24-годишен младеж бил ранен при побой в автобус в района на ул. "Граф Игнатиев". В "Пирогов" е оставен за лечение 15-годишният Д. Й., който получил изгаряния II степен на дясната ръка и десния крак от самоделна бомбичка, взривила се в джоба му. Инцидентът станал на стадиона.
45 души са откарани в същото районно управление след
вандалски прояви на "Българска армия". Хулиганите са задържани и изведени от стадиона. На петима от тях са съставени актове по Указа за борба с дребното хулиганство.
Криворазбраната тактика
Защо всъщност един футболен мач вместо радост носи кръв и насилие? За погрома на "Българска армия" и за ексцесиите преди и след мача невинни няма. Виновни са всички страни, които трябваше да вземат мерки да не се повтори ситуацията от 31 октомври 1999 г., когато пак същият стадион, пак след мач ЦСКА-"Левски" осъмна в руини.
Абсолютно нормално е хората да ходят на стадиона, за да се освободят от емоциите - да се навикат, напсуват, да си излеят яда на трети, абсолютно невинен за техните ежедневни неволи човек. Съвсем естествено е фенклубовете да се изживяват като затворени общности със свои правила, лозунги, ритуали, атрибути и врагове. Страшно става, когато бъдат минати границите. А последният случай съвсем ясно показа, че двете агитки, особено "синята", не могат да контролират членовете си и не признават авторитета на избраните от тях лидери. Защото как иначе да си обясним факта, че в сектор "Б" битката бе не само между зрители и полицаи, но и между "свои" - между феновете и охраната, излъчена от самите тях, да овладява емоциите? При подобно отношение и десет вида охрана да бъде закарана на стадиона, пак ще има сбиване.
Пълен провал претърпя и МВР. Въпреки драстичните мерки, които обеща, и въпреки безпрецедентното струпване на всякакъв вид полиция на и около стадиона картинката пак се повтори. Просто защото количественото преимущество е безсмислено, ако се действа неадекватно и ненавреме. С каква тактика може да се обясни сценарият, който следваха охраняващите на "Българска армия" - първо се смалиха като мишки, а после се преродиха в Рамбо. При първите признаци, че страстите ще ескалират, полицаите се оттеглиха на прилично разстояние от сектора, хладнокръвно изгледаха дъжда от седалки, който се изсипа върху терена, и после атакуваха агитката. Жестокостта, с която бяха пребити някои от феновете, не подлежи на коментар.
Така и не стана ясно защо полицията пусна на стадиона хулигани, които и с просто око се виждаше, че са дрогирани и пияни. И защо безучастно гледаше потрошаването на градския транспорт?
Не е вярно да се твърди, че такива неща могат да станат само в България. На много места в Европа има дори по-люти дербита, предполагащи много по-страшни ексцесии. Мачове като "Рейнджърс"-"Селтик" могат спокойно да взривят Глазгоу, тъй като запалянковците там се делят не само по футболен, но и по религиозен признак. Нажежаване на страстите до червено има и на лондонското дерби "Арсенал"-"Тотнъм", на римското "Лацио"-"Рома" или на торинското "Ювентус"-"Торино". Разликата обаче е проста. Хулиганите са еднакви навсякъде, но за щастие има рутинирани полицаи, които се справят със ситуацията. Там никой не би се поколебал да арестува 100 души на входа на стадиона, за да бъде вътре положението под пълен контрол.
От това дали и кога МВР и БФС ще си извлекат поуки от коридата на "Българска армия" зависи как ще се развие ситуацията на предстоящите скоро още два мача между ЦСКА и "Левски" - този път на "Георги Аспарухов". Там положението няма да бъде по-леко. Още повече че в пристъп на емоции един от лидерите на "червената агитка" се закани да подпалят стадиона на "сините". А според откровението на един от вандалите: "Ако искам да гледам мач, ще си остана пред телевизора." Дали пък не е време да се прибегне до най-жестоката мярка, непробвана още в българския футбол - мач при закрити врати? Жалко ще е това да е точно срещата между ЦСКА и "Левски".
Ясно е, че не всички запалянковци са вандали. Проблемът е, че има неколкостотин души, които са способни да окървавят и най-хубавия празник. А понякога, за да спреш една тенденция, трябва да накажеш всички.
|
|