:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,690,971
Активни 918
Страници 1,901
За един ден 1,302,066
КОНСУЛТ

Селскостопанска техника се предлага и на лизинг

За 5 години може да изплатите вносен трактор или комбайн, които ще ползвате над 30 години
Големите арендатори на земя у нас стават все повече. Но старите трактори издъхват, а "безсмъртният" комбайн "Нива", наследен от някогашните текезесета, ръси половината зърно по полето. На фермерите им е дошло до гуша от нескончаемите ремонти на техниката, а пари за нова няма. Този проблем е на път да се разреши, след като отскоро заработи нова схема за покупка на агротехника на лизинг.

В края на миналата година фонд "Земеделие", Обединена българска банка (ОББ) и вносителят на американски селскостопански машини "Джон Диър" въведоха практичен вариант за изплащане, по който кооперации и стопани да се снабдят с нова техника. Преди година друг вносител, германската фирма "Клаас", опита да продава тракторите си на лизинг, но схемата се провали. Стопаните трябваше да плащат 30% от цената на тракторите в брой. Заради хроничната липса на средства системата не проработи, припомня изпълнителният директор на фонд "Земеделие" Стоян Христов. Затова се въвежда нов вариант, в който



държава, банка, производител и стопанин си делят риска по равно



Лизингът на "Джон Диър" се прилага от три месеца, но резултатите са светкавични. Вече са одобрени 24 проекта. За 13 от тях парите са преведени и хората са купили поръчаната техника. В момента фондът търси и други български и чужди фирми, с които да подпише договори, поясни Христов. Целта е да се привлекат крупни производители, за които продажбите на изплащане не са проблем.

Не всяка фирма рискува с лизинг, най-вече заради дългите срокове за възвращаемост на вложените в производството средства. Заради свития пазар на техника обаче това се оказа единственият начин за продажби.

Предстоят евентуално подписване на споразумения с италианската фирма "Ландини", с германската "Фенд" и с руски производители. Напоследък дори родният производител на трактори в Карлово се опитва да прилага лизинга и ако стопаните възприемат схемата по-масово, парковете постепенно могат да се обновят, предричат експерти.



Какво трябва да направят стопаните, за да купят добра машина?



Преди да решите каква машина да купите, посъветвайте се с инженер или търговец, който отлично познава качествата на техниката. Освен към директните представителства на фирмите-вносители, може да се обърнете към техни дилъри. Вносителят на "Джон Диър", фирма "Мегатрон", например има 13 дистрибутора в страната. Свои представителства вече откриват руски и германски фирми. Обикновено дилърите са подготвени инженери, които в детайли могат да ви обяснят какъв трактор за кой терен е подходящ, какъв е разходът на гориво, за колко време може да изорете или засеете, какви резервни части ще ви се налага най-често да сменяте и т. н.

Въпреки че цените на американската и германската техника са много над познатите руски или български марки, родните фермери се ориентират към тях заради качеството. Освен че са по-икономични, предимство е и тяхната сигурност и лесна поддръжка. До 10 години със сигурност може да забравите, че имате проблеми с техниката, обясняват хора с опит. Колкото до двигателите на тракторите и комбайните, и досега 30-годишни американски и германски машини вършат работа в стопанствата на частни земеделци.



Преди да отидете в банката, подпишете договор с търговеца



Преди фермерът да кандидатства за исканата техника, трябва да има договор с фирмата-вносител. В него той описва трактора или комбайна, който кандидатства да купи, както и сроковете, в който може да ги изплати.

Поне 20% от цената купувачът трябва да внесе в брой. За останалите пари ще иска кредит, който се гарантира от фонд "Земеделие". Заема отпуска Обединена българска банка, като единственият залог срещу него е закупената машина. Преди това стопанинът трябва да опише какви терени обработва, за да може да се изчисли дали с произведеното зърно (пшеница, царевица или слънчоглед) ще може да връща годишните вноски. Тази проверка се иска както от продавача на техника, така и от фонд "Земеделие".

Ако клиентът е фирма за отдаване на техника под наем, се проверяват финансовите отчети - клиенти, срокове за издължаване и др. Проверката е рутинна и се прилага при отпускането на всеки заем, обясняват експерти. Тя замества бизнесплана, който финансистите, искат преди да одобрят кредита.

След като договорът с търговеца е подписан, клиентът кандидатства пред фонд "Земеделие", който трябва да гарантира заема. За разлика от банките



фондът приема нетрадиционни имоти и ценности за обезпечение



- земеделска земя, селскостопанска продукция, други недвижими имоти. Стопаните представят исканите обезпечения, а срещу тях фондът гарантира пред банката 75% от кредита. Едва тогава ОББ отпуска парите за техниката.

Заемите се изплащат за максимум 5 години, като първите 9 месеца са гратисни. След това вноските се превеждат на всеки 6 месеца, като лихвата е равна на основния лихвен процент плюс 3%. Разчетите показват, че сроковете и лихвите са напълно поносими и техниката може да се изплаща с произведената продукция, поясниха експерти.



Банката отпуска пари за авансовите плащания



Ако купувачът е затруднен да плати дори първата 20-процентна вноска от цената, банката може да го кредитира допълнително, поясниха от ОББ. Този заем е краткосрочен и трябва се изплаща най-много за 1 година. Парите се отпускат с годишна лихва, равна на основния лихвен процент плюс 2,5%. Обезпечението, което стопанинът представя пред банката, е ипотека на стойност 150% или 200% от стойността на кредита. Може да се залагат други машини или дълготрайни активи.

Опитът показва, че много от купувачите не могат да платят ДДС на машините. Според вида и мощността вносните трактори се продават между 30 000 и 45 000 лв. Цените на комбайните варират между 270 000 и 300 000 лв. С 20-процентния данък цената се натоварва допълнително, което е друг проблем за купувача. Затова фондът и търговците предлагат ново решение - да кредитират стопаните при плащането на данъка.

Заемът отново се гарантира от фонд "Земеделие", като за целта стопаните трябва да представят трето по вид обезпечение. За разлика от краткосрочния кредит за авансовите плащания при покупката този залог е равен на стойността на искания кредит, поясниха от ОББ.



Родният фермер търси мощни машини



Въпреки високите цени кооперации и фермери избират средномощни вносни трактори, сочи опитът на търговците. Евтините малки машини не са практични, затова големите арендатори от Добруджа например разчитат на техника, която да обработва по-големи пространства. Никакъв проблем не е с 1 трактор за 10 часа да се изорат при дълбока оран 400 декара. Тракторите са по-икономични и за горивото. Докато старите машини харчат около 3 л нафта на декар, с новата техника при дълбоката оран са нужни около 1,2 л гориво.

По-големи арендатори и кооперации в Добруджа купуват от средния, а не от най-малкия клас комбайни. Досега са внесени около 45 комбайна само от марката "Джон Диър", очаква се до края на годината да бъдат купени още 20. С тези комбайни за 8,5 часа работа на ден могат да се жънат над 420 декара, като машините почти не отчитат загуби на зърно.

Новата техника, която се предлага на лизинг, гарантира, че загубите при прибирането на реколтата ще бъдат сведени почти до нула.

8167
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД