В това ще се убедим, ако посетим откритата вчера изложба "Архитектурни проекти от 60-те години на XX в.", организирана от Националния политехнически музей и Университета по архитектура, строителство и геодезия. Тя представя над 70 архитектурни скици на жилищни, обществени и промишлени сгради от времето на масово внушаваната в онези години жилищна култура. Авторът - арх. Венелин Пенев, е намерил нестандартен начин да популяризира българската архитектура в България и в чужбина. До края на 60-те г. скиците са обиколили почти всички континенти, макар това да носи на създателите им само морални награди и малко бонове за "Кореком".
Бял туш на черен фон изобразява наредени като войници до болка познатите ни жилищни кооперации с плоски тавани и правоъгълни балкони, които още обитаваме. Ако днес у нас това предизвиква единствено клетви по бедността и ненормалната ни държава, то за тогавашния селски човек, по неволя станал гражданин, тези апартаменти са си били цяла културна революция.
Острата жилищна криза по онова време и нарастващата нужда от разрушаване каноните на култовата архитектура от 50-те г. примиряват чисто функционалните решения с външния облик на сградите, което виждаме и в скиците на експозицията. Сградите придобиват по-модерен вид (поне дотолкова, че да не ни се присмиват чужденците), фасадите стават по-олекотени, а приложението им - по-голямо.
Изложбата заслужава интереса не само на специалистите, но и на тези, които искат да си спомнят духа на времето. Скиците могат да бъдат видени до 22 април в изложбената зала на Архитектурния факултет в сградата на УАСГ.
|
|