Присъединяването на България към ЕС може да направи това, което редица правителства досега не успяха - закриване на сериозен брой болници. След 2007 г. ще се закриват болниците, които не отговорят на критериите за лечение, обяви здравният министър Славчо Богоев. Според него става дума за под 30% от около 230-те болници у нас. Вчера здравното министерство и здравната каса представиха ангажиментите, които България е поела във връзка с влизането в Евросъюза.
Преструктурирането ще засегне най-вече общинските болници, смята още министърът. Богоев даде пример и с Инфекциозна болница в София, която все още се помещава в сграда в окаяно състояние. Тази сграда трябва да се събори, а кабинетите да се преместят в сградата на Военна болница. Проектът обаче е още от 2003 г.
В ЕС няма общ регламент за брой болници на брой население или задължителни общи критерии за лечение и качество. Никой не ни натиска да закриваме структури, това ще стане по пазарен път, обясниха от МЗ. Хората просто няма да търсят западналите болници. Лечебниците пък получават пари за преминал пациент и тези, в които не ходят достатъчно болни, ще трябва да се закрият.
Освен пазара, единствената регулация за качество у нас е акредитацията на болниците. Досега нито една не е закрита заради лоша оценка. МЗ е почти готово с нова наредба за оценяването но болниците. Според нея те ще трябва задължително да отговарят на базови критерии като наличие на топла вода и отопление. В противен случай ще им се дава лоша оценка и няма да могат да получават финансиране от НЗОК.
За подобно свиване на болници се говори от близо 8 г. Единици са обаче лечебниците, които са свили сериозно структури или са закрити.
Предлагам да остане само Правителствена болница и всичко друго да се закрие.Да се спасямаве поединично...всеки сам за себе си...Който оцелее...
Ми то по-добре да не плащаме здравни осигуровки.То няма да има за какво да ги ползваме скоро явно