В момента 14% от заетите работят в сивия сектор, съобщи изпълнителният директор на Главната инспекция по труда Тотю Младенов, съобщи БТА. За последните 2 години броят на работещите в неформалния сектор намалял наполовина, похвали се Младенов. Преди въвеждането през 2003 г. на задължителната регистрация на трудовите договори равнището на сивия сектор у нас било 30%.
Въпреки хвалбите на инспекцията през февруари от "Коалиция 2000" и "Витоша рисърч" отчетоха, че равнището на "скритата" икономика си остава относително високо. По техни данни за периода 2002-2004 г. няма съществена промяна на общия й дял. Малък спад се наблюдавал само в годината на въвеждане на задължителната регистрация, но веднага след това случаите на работещи без договори пак се увеличили.
Тревожно ниво на сивата икономика показа и национално представително изследване на НЦИОМ, огласено преди ден. Според анкетираните 14,5% се трудят без договор, 13% пък работят, без въобще да ги осигуряват, а 22% от заетите у нас са осигурени само върху част от заплатата.
Работещите без трудови договори са намалели с 40%, отчете обаче ГИТ. Напоследък все повече чуждестранни работодатели се съобразяват с българското трудово законодателство, отбеляза Младенов. Най-сериозният проблем в чуждите фирми е спазването на работното време, почивките и отпуските. Инспекторите по труда проверяват повторно компанията "Кока-Кола", защото преди време установили куп нарушения от този род.
Сериозен си остава проблемът с наемането на непълнолетни, каза още Тотю Младенов. Деца могат да работят само след разрешение на инспекцията по труда и на родителите. Инспектори по труда са издали общо 138 акта м. г. на работодатели, наели непълнолетни. 60% от сигналите вече са предадени на прокуратурата. Най-често децата работели в шивашки цехове и в ресторантьорския бизнес.
|
|