:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 145
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

14 на сто от заетите работят в сивия сектор

Шивашки цехове и ресторанти наемат непълнолетни без разрешение
В момента 14% от заетите работят в сивия сектор, съобщи изпълнителният директор на Главната инспекция по труда Тотю Младенов, съобщи БТА. За последните 2 години броят на работещите в неформалния сектор намалял наполовина, похвали се Младенов. Преди въвеждането през 2003 г. на задължителната регистрация на трудовите договори равнището на сивия сектор у нас било 30%.

Въпреки хвалбите на инспекцията през февруари от "Коалиция 2000" и "Витоша рисърч" отчетоха, че равнището на "скритата" икономика си остава относително високо. По техни данни за периода 2002-2004 г. няма съществена промяна на общия й дял. Малък спад се наблюдавал само в годината на въвеждане на задължителната регистрация, но веднага след това случаите на работещи без договори пак се увеличили.

Тревожно ниво на сивата икономика показа и национално представително изследване на НЦИОМ, огласено преди ден. Според анкетираните 14,5% се трудят без договор, 13% пък работят, без въобще да ги осигуряват, а 22% от заетите у нас са осигурени само върху част от заплатата.

Работещите без трудови договори са намалели с 40%, отчете обаче ГИТ. Напоследък все повече чуждестранни работодатели се съобразяват с българското трудово законодателство, отбеляза Младенов. Най-сериозният проблем в чуждите фирми е спазването на работното време, почивките и отпуските. Инспекторите по труда проверяват повторно компанията "Кока-Кола", защото преди време установили куп нарушения от този род.

Сериозен си остава проблемът с наемането на непълнолетни, каза още Тотю Младенов. Деца могат да работят само след разрешение на инспекцията по труда и на родителите. Инспектори по труда са издали общо 138 акта м. г. на работодатели, наели непълнолетни. 60% от сигналите вече са предадени на прокуратурата. Най-често децата работели в шивашки цехове и в ресторантьорския бизнес.
2
535
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
21 Април 2005 13:28
Според мен този проблем може да се реши, ако се промени философята на данъ4ната система като се облагат не приходите, а разходите, т.е. никакъв или минимален данък общ доход и по-високо ДДС.Това би могло да затрудни доста бизнесса, който и без това шмекерува с ДДС-то , но ако се удължат сроковете за изплащане на ДДС / предполагам 4е в БГ това трябва да става месе4но.../ и се въведе по-силен контрол , въпреки по-големите разходи тези 14%(които в действителност според мен са доста пове4е) биха могли да се стопят напълно!
21 Април 2005 17:55
bg_stranger,
проблемът не е толкова в ДДФЛ, колкото в неплатимите задължителни осигуровки.
Производителността (или по-скоро покупателната способност на вътрешния пазар) е такава, че ако трябва да е "на светло" голямата част от работещите ще са съвсем реално безработни (просто защото оставането им на работа ще е на загуба).
*
Решението, освен преминаване изцяло към косвени данъци е и премахване на задължителното осигуряване. И тогава понятията "светло", "тъмно" в този аспект губят смисъл.
*
А дотогава е по-добре някой да произвежда нещо "на сянка", отколкото да не прави нищо и чака на социални помощи "на светло".
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД