МВР поведе убедително в соцсъревнованието на държавните институции коя ще свали повече кожи от гърба на данъкоплатеца. Данъците на Муравей, осигуровките на Нейков, токът и парното на Шиляшки вече бледнеят пред все новите и нови такси за документи на Емануил Йорданов.
След паспортите, личните карти, шофьорските книжки и номерата на колите МВР се сети, че е забравило талоните на МПС-тата, та повели и тяхната подмяна. Какво му плащаш - нищо и никакви 20-25 лева. В замяна обаче всеки ще си има не някакъв мижав хартиен, а достолепен ламиниран талон. И не един, а цели 2 - един за пред КАТ и един за продажба на колата. Талоните ще са като слънце, защото в тях ще грее снимка на номера на рамата на возилото.
Естествено лъскавата придобивка не е по желание, а задължителна. Защото МВР изгражда нова информационна система на регистрираните коли. Чудесно, но защо гражданите да я финансират? Някой да ги е питал
искат ли или не и най-вече могат ли да плащат?
Особено като се има предвид с колко скрити данъци ги натовари само вътрешното министерство от началото на годината. За нови документи за самоличност трябват 58 лв. - 30 лв. за паспорт, 10 лв. за лична карта и 18 лв. за шофьорска книжка (трябва да прибавим и 5 лв. за медицинско). За нови табели с номера на автомобила - още 28 лева. По-старите коли с черни и жълти номера трябва да се снабдят с нови до края на годината, останалите - до 5 г. (засега).
МВР опита неотдавна да одере по още 10-ина лева от шофьорите, като задължи всички да изкарат по един курс за първа помощ в БЧК. Но се вдигна шум и се оказа, че май такова нещо нямало в наредбата, която правителството приело, пък и повечето министри изобщо не разбрали какво са гласували. Нейсе, отървахме 10 лв. и поредната порция излишни нерви. Да не чуе дявол, че до края на годината остават повече от 4 месеца, не се знае какъв скрит налог още може да измисли МВР дотогава.
Но равносметката за годината и към момента е повече от прилична - скритите данъци за вътрешното ведомство
възлизат на около 110 лв. за един човек
със статути на гражданин на републиката, шофьор и собственик на кола.
По най-груби сметки в хазната на МВР от подмяната документите за самоличност, талоните за коли и регистрационните номера трябва да постъпят около 150 млн. лева. Няма как при всичките си разходи ведомството да не остане с доста прилична печалба. При условие че един от основните разходи - заплатите на служителите, е спестен, понеже те се плащат от бюджета, т. е. пак от нас - данъкоплатците.
Ето как скритите налози на вътрешното ведомство се отразяват на общото данъчно бреме.
Да вземем за пример средностатистическото семейство Иванови с двама работещи родители (вече не чак толкова типичен случай), дъщеря ученичка на 15 г. и син студент на 20. Бащата и майката заработват общо средностатистическите 450 лв. месечно.
За лични карти семейството трябва да задели 30 лв. (за дъщерята тя е безплатна, понеже е под 16 г. и картата й е първа). За паспорти на четиримата трябват общо 120 лева. Бащата и синът имат шофьорски книжки - трябват още 36 лв. за нови, плюс 10 лв. за медицински свидетелства. За нови номера на семейната лада, която е с жълти табели - 28 лева. За нов талон - още около 25 лева. Общата сума, която средностатистическото семейство Иванови дължи на МВР през 2000 г. (засега), е 250 лева.
За данъци върху дохода и за социални осигуровки през годината двамата родители дължат около 1200 лева. Т. е. данъчното бреме, като прибавим и таксите на МВР, е скочило през текущата година с около 20%. При това тези пари не се приспадат като разход при начисляването на ДОД-а като социалните осигуровки.
Време е премиерът трябва да охлади апетита на вътрешното ведомство да събира всевъзможни такси. Ако не за джоба на хората,
Костов е добре да помисли поне за престижа
на правителството си, който страда двойно от нездравата меверейска лакомия. От една страна, безбройните такси на МВР правят смешни оправданията на Муравей Радев и Иван Нейков, че данъците и осигуровките не са високи. От друга, току-виж се оказало, че основната функция на МВР е на бирник. Особено на фона на "успехите" му в борбата с престъпността и със собствените му "бръмбари".
Най-сетне добре би било, ако Иван Костов подскаже на Емануил Йорданов, че не е необходимо да си бил адвокат, депутат и настоящ министър, за да проумееш здравата логика - не може хем да си затънал до ушите с подмяната на документите за самоличност, хем да напираш за още няколко милиона талона на коли.
|
|