:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,888,669
Активни 232
Страници 4,315
За един ден 1,302,066
РЕПОРТАЖ

Виноград плаче за доктор

Здравната реформа остави три села без медицинско лице. За пакетче аспирин селяните пътуват чак до града
Снимка: Иван Русков
2300 души в село Виноград останаха без лекар след старта на здравната реформа. Жителите на селото, предимно роми, не могат да разчитат дори на медицинска сестра или фелдшер. Медицинско лице няма и в съседните села Лозен и Паисий.

"Оставени сме на произвола на съдбата, ще си умрем ей тъй, за едното нищо, ако някой легне болен", жалват се виноградчани. Засега, по чудо, смъртни случаи няма.

Във вторник над 200 души се струпаха на площада във Виноград, за да протестират срещу здравната реформа. Роми и българи заплашиха, че ако държавната власт в България спешно не реши проблема със здравното обслужване в селата, ще обявят гражданско неподчинение и ще блокират пътищата около селото.

Във Виноград има 127 деца в училището, 40 в детската градина и други 30 малчугани, които не посещават учебни заведения. 20 са новородените, които са оставени без всякаква медицинска грижа. 15 жени са бременни. Тях



акушерка не ги е виждала,



камо ли да ги изследват с модерни апарати като видeозон. Само преди броени дни 22-годишна жена едва била спасена в горнооряховската болница, след като родила мъртво бебе с тежки малформации. Момичето е изкарало бременността си без нито един преглед.

Виноград в момента е единственото селище в района, където раждаемостта бележи ръст. "Няма кой да наблюдава развитието на пеленачетата, кой ще поеме отговорност, ако не се намери специалист и новородените не бъдат имунизирани", пита разтревожената млада майка Татяна Бъчварова. Преди седмица по инициатива на персонала в детската градина събрали по 4 лв. от родителите за прегледи на малчуганите преди началото на годината. "Принудихме се да организираме акцията, тъй като голяма част от семействата нямат средства, за да заведат децата си на прегледи в близките градове. Въпреки усилията ни 4 деца останаха неизследвани, защото родителите им не успяха да платят 4-те лева. Засега само Господ ни пази от трагични случаи", казва детската учителка Иваничка Самсиева.

Хората са много бедни.



"Безработицата в селото е 100%,



90 на 100 от жителите на Виноград са от малцинствен произход, имаме многодетни семейства с по 7-9 деца. Кооперацията фалира и засега работят само училището, детската градина и пощата", разказва Мария Стоянова, общински съветник в Стражица и член на комисията по здравеопазване. Въпреки титаничните й усилия Стоянова не успяла да прикотка лекар за трите села.

Стоянова се опасява, че поради лоша хигиена в селото може да избухне и някаква епидемия.

Във Виноград, Лозен и Паисий няма аптека.



"За едно пакетче аспирин тичаме в Стражица,



Горна Оряховица, Велико Търново или Полски Тръмбеш. Когато отидем там, сме принудени да стоим по цял ден, защото автобус има сутрин и вечер", оплакват се препатили.

"Неотдавна дойде фелдшер в селото, носеше и лекарства. Седя 15-ина дни и си замина. Сега двуетажната сграда на бившата здравна служба, която разполага с помещение за аптека, е заключена и не се ползва. Преди време ни взеха и линейката", гневят се виноградчани.

В Стражица отказвали да приемат талоните за избор на личен лекар на селяните, тъй като всички джипита били попълнили бройките си. Пък и никой от тях не бил готов да бие път по селата, за да лекува местните.

"Принудени сме да търсим медицинска помощ в по-големите градове, но си плащаме по 12 лв. за преглед", твърдят селяните. 65-годишната Радка Костадинова разказа, че се принудила да си смени адресната регистрация, за да се сдобие с личен лекар. Жената била диабетичка и не можела да си осигури инсулин. "Преди 2 дни едва я спасихме. Прилоша й и



нямаше кой да й окаже първа помощ,



докато пристигне линейка от Стражица", разказва дъщерята на Костадинова.

"Трябва ни лекар, който има познания по обща медицина", обяснява препатил от лекарска небрежност мъж. Преди месец 48-годишният Стефан Цонев получил оток и вдигнал температура. Потърсил медицинска помощ. Диагнозата, която му поставили, се оказала объркана и в продължение на седмици бил лекуван за хемороиди. Цонев се почувствал зле и тогава му поставили катетър, който се оказал от 1970 година, а за него болният платил 22 лв. "3 часа след интервенцията вдигнах 40 градуса температура и по спешност ме взеха в горнооряховската болница, където се чудиха как да ме спасяват. Наложи се операция. Секунди преди да ми поставят упойка, лекарите установиха, че не разполагат с едно от необходимите лекарства. Наложи се, както бях на операционната маса, да извадя 18 лв. и санитарката изтича да купи медикамента. Докато го донесе, седях 20 минути разпънат на операционната", разказа през сълзи Стефан Цонев. По-късно разбрал, че не е страдал от хемороиди, а от кисти - хирурзите извадили цели 2 кила гной от тялото му. "Престоят в болницата ми струваше около 300 лв., и то заради забавеното лечение", твърди Цонев. Старият катетър му създал допълнителни мъки, тъй като от високата температура, която Цонев поддържал 7-8 дни, гумата се свила на топка в корема му.

Във вторник недоволните от Виноград



приеха протестна декларация



до Народното събрание, премиера, президента и здравното министерство. Те настояха здравното министерство да си коригира здравната карта и да върне лекарската практика във Виноград.

Още през януари, половин година преди старта на реформата, здравната карта на района била променена. Със заповед RD N29 на министър Илко Семерджиев здравният пункт в село Виноград е закрит. Чиновниците решили лекарската практика да е в съседното село Лозен, на 4 км от Виноград. Мотивът за промяната е, че там има и зъболекарски стол. Дотук добре. В Лозен обаче има стол, но няма нито зъболекар, нито лекар, нито даже човек, учил медицина поне един семестър. От районната здравна каса във Велико Търново твърдят, че кабинетът за джипито в Лозен е обзаведен със съвременна апаратура с пари от Световната банка. Но за съжаление нямало мераклии.

Репортерска проверка в Лозен обаче установи, че в трите кабинета на бившата здравна служба в селото



няма и помен от ново оборудване



"Тук всеки се спасява сам. Заради неуредиците в здравеопазването малките населени места дават много жертви", твърди кметът на село Лозен Андрей Станчев. Медицинско лице липсва и в село Паисий, чието население е около 500 души, оплакаха се местни жители.

Преди няколко месеца кметицата на Виноград Иванка Иванова решила да помогне на подопечните си жители и поканила търновския неврохирург д-р Минчо Мойнов да поеме здравното обслужване. Из селото били разлепени съобщения, с които се приканвали всички семейства да внасят по 3 лв. месечно доброволна такса за доктора. Срещу сумата били издавани талони за преглед. "Неврохирургът каза, че ако се запишат поне 200 души, ще се регистрира в касата. Отзоваха се обаче само 60 човека. В селото имаше вътрешна опозиция, която агитираше хората да не плащат тези пари", обяснява председателят на СДС-Виноград Димитър Иванов.

"Д-р Мойнов ни заяви, че няма право да се регистрира като джипи, затова пожела да съберем пари и да му осигурим заплата, иначе щял да се откаже да идва в селото", спомня си Мария Стоянова. Неврохирургът не бе открит за коментар. "Поканата към д-р Минчо Мойнов бе чудесна идея, но тя се изроди. Мислехме, че ще е семеен лекар, а се оказа частно практикуващ. Освен това, дори и да беше останал, медикът се появяваше в селото само петък, събота и неделя", коментира общинската съветничка.

Може би трябва да боледуваме по поръчка, само през почивните дни, негодуват местните хора.

Засега изглежда няма шансове във Виноград, Лозен и Паисий да дойде доктор.
 
Общинската съветничка от Стражица Мария Стоянова така и не успя да намери лекар за селата.
 
Аптеката във Виноград стои празна.
 
Стефан Цонев платил над 300 лева в болницата заради грешна диагноза.
3786
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД