:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,691,552
Активни 920
Страници 2,482
За един ден 1,302,066
Мания

Младо и старо се качи на тротинетка

Дори скандалният британец Роби Уилямс пори въздуха на новото модно изобретение. Депутати на тротинетки - това пък е поредната приумица на щурите германци
Снимка: Ройтерс
Нова мода тресе малки и големи в Европа, Америка, Япония и Австралия. Проблемът с безкрайните задръствания по оживените улици може би има своето рационално и екологично чисто решение - за по-бързо придвижване и по-добро здраве, изберете... тротинетка. Вече не е странно, а страхотно да видиш деца, тийнейджъри, младежи, компютърни специалисти и финансови брокери да търкалят по улицата двете колелца на своята най-нова тротинетка. Единият крак на паважа, другият - на дъската, ръце, здраво стиснали дръжките на кормилото, човек с официален костюм профучава по градските улици и алеи - модерен чиновник отива на работа. Налудничаво? Е, може би не съвсем, след като милиони хора по света вече прибягват до това ексцентрично превозно средство, по-мобилно от колата, по-забавно от метрото.

----------------------------

"Продават се като топъл хляб", обяснява Кевин Ранкин, помощник-управител в магазин на известното Медисън авеню в Манхатън. "Продаваме по 500 на седмица. Хората идват направо от Уолстрийт в пепитените си костюми и си вземат по една тротинетка за себе си, една за хлапето и една за баба. Голям майтап!", допълва той.

Новата тротинетка е подобрен вариант на традиционната детска играчка, позната на предкомпютърното поколение. Двете колела, съединени с една груба дъска, с които много от днешните възрастни са обелвали нос и колене, сега имат много по-изискана и атрактивна форма. Освен това тротинетките са незаменими при претовареното градско движение с това, че са



сгъваеми и леки, събират се в раница,



имат удобни колела, а при някои модели - дори моторчета и седалки. "Запи", "Зутър", "Летящи дъски", "Бръснач", "Давайте, крачета", "Микро" - имената им са по-любопитни от самите приспособления. Продавачите се оплакват, че не им стигат наличните количества. "Тази мода се разразява като горски пожар и не й се вижда краят", споделя Тони Фарел, вицепрезидент на една от най-големите фирми-производителки на тротинетки - "Шарпър имидж". Дори хора над 40-те се забавляват страхотно при придвижването си из града, което досега е било, меко казано, кошмарно. Децата пък харесват ярките цветове и леката форма на тротинетките. Можете да намерите модели във всякакви цветове - червено, зелено, розово, оранжево, синьо.

Манията по тротинетките започна със съвсем лекия



"Бръснач" на цена 99 долара и 95 цента



- най-евтиния модел от новите тротинетки. След като обхвана Япония, тя се разпространи с шеметна скорост в Австралия, преди да завладее Америка и Европа. В Япония манията стигнала дотам, че се появили 10 магазина, продаващи само тротинетки. Откакто тази мода завладяла страната през април, японците са купили 1 млн. тротинетки на стойност 121 милиона долара.

В Ню Йорк предпочитаният модел от хората, които търсят по-бързо придвижване, е "Зутър" - сгъваема, подобна на "Бръснач"-а тротинетка, но с ръчни спирачки, по-големи колела, по-високи дръжки и доста по-висока цена - тези модели се търгуват между 269 и 389 долара.

"Когато някога като дете в Доминиканската република се возех на дървената си тротинетка, не съм си представял дори, че като порасна, пак ще карам тротинетка, и то по улиците на Ню Йорк. Още по-малко, че ще ги продавам. Те обаче се превърнаха в хита на сезона", разказва с почуда 32-годишният Филип Чайтман, съсобственик на голяма бруклинска компания за производство на тротинетки.

Навсякъде в претъпкания център на Манхатън можете да срещнете зареждащия се с батерии модел "Запи", който върви на цена от 650 долара. Полицаите обаче се оплакват, че новите превозни средства им създават проблеми. "Щом ги хванем, им пишем актове, понеже имат мотори и трябва да имат фарове. Пешите полицаи обаче имат сериозни проблеми с настигането на тротинетките", оплаква се следователят Уолтър Бърнс от нюйоркската полиция.

За тези, които се интересуват от удобствата, е подходящ моделът "Градски бръмбар" - със седалка и мотор с батерия, който вдига



22 км в час и се продава на "скромната" цена



от 599 долара и 95 цента.

В слънчева Флорида пък феновете на тротинетките си направили клуб. Името му на български би звучало нещо като "Тротинетисти без граници". По-важното е, че в него са се обединили много любители на силните усещания в градски условия. Те си помагат със съвети, новини за поредния модел и дори при ремонта.

Тротинетката модел "Микро", макар и да няма мотор, само за осем месеца след появата си във Великобритания се превърна в любимец на звездите. Световноизвестният британски певец Роби Уилямс, местните филмови знаменитости Джуд Лоу и Сейди Фрост, телевизионният водещ Гейл Портър и т. н. са сред най-големите фенове на причудливото возило. Въпреки цената от 300 долара за една година в Обединеното кралство са продадени над 30 000 тротинетки. Сред най-ревностните клиенти са естествено децата и учениците, но също и компютърни факири и високоплатени чиновници.

В Германия пък се появило друго чудо - депутатите се надпреварват по коридорите на Райхстага, яхнали... тротинетки. В огромните офиси на американските Интернет компании компютърните специалисти си уреждали състезания с... тротинетки.

Важно предимство на "Микро" е фактът, че е лесно сгъваем и се побира дори в раницата на гърба на дете или под чина в училище. Той обаче е по-подходящ за гладки повърхности, отколкото за разбити и продънени улици. Иначе има опасност от обелване я на нос, я на коляно, я на някой лакът.

Въпреки малките си размери "Микро" достига завидни скорости. "Един клиент от Шотландия ни писа, че по нанадолнище стигнал 72 км в час, но на мен това ми се вижда малко страшничко", разказва Ник Джослин, шеф на вносителите на тротинетки във Великобритания.

Дали тротинетките ще станат превозното средство на бъдещето, е въпрос на предположение. Колкото и да са достъпни за всякакви възрасти и класи и колкото да са безвредни за околната среда, те все пак не са най-авторитетният начин за придвижване.



Има 3 снимки в BTAfoto.

1. Scooter Тротинетоманията завладя малки и големи. Имате право и на избор - дали ще се движите със силата на моторче, или на собствените си крака.



2. Scooter4 - Така изглежда атрактивният модел "Давайте, крачета!".



3. Xooter - Моделът "Зутър" печели почитатели с компактната си форма и добрата скорост из натоварените градски улици.
 
Японска чиновничка лавира с тротинетка между пешеходците на път за работа. Тази мания не подмина и далечна Япония.
5766
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД