Прокуратурата и МВР проверяват седем фирми, във всяка от които са открити големи количества алкохол с фалшив бандерол. Четири от тях са производители, а три - дистрибутори. Производството и поставянето на фалшиви бандероли е престъпление, затова тези компании ще бъдат разследвани от компетентните органи, обяви вчера Васил Панов, шеф на "Оперативен контрол" в Главна данъчна дирекция (ГДД).
От началото на октомври данъчните са извършили 1700 проверки на магазини, складове на едро и хипермаркети. Открити са 84 312 бутилки твърд алкохол с фалшив бандерол, които са отнети в полза на държавата. Това обаче е само част от нередовния алкохол, който е пуснат на пазара, уточни г-н Панов. Досега са съставени 275 акта за нарушение и са наложени глоби общо за 4,025 млн. лв. основно на търговци на едро и на дистрибутори. Малките магазинчета почти не са проверявани, защото ако у тях бъде намерен нередовен алкохол, дори да нямат вина, ще бъдат глобени с 15 000 лв. А тази сума може да предизвика фалита им, обясниха инспектори.
Фалшиви бандероли се поставят главно на твърд алкохол от всякакви марки, обясни Панов. Той уточни, че производителите им ще бъдат ревизирани от данъчните. В някои от тях проверките вече текат. Ниската цена най-често е сигнал за фалшивия бандерол. Ако ракия или водка от 0,7 л и 40 градуса струва под 3,50 лв., значи за нея не са платени акцизът и ДДС, обясни г-н Панов.
Търговци, които открият сред стоката си бутилки с нередовен стикер и уведомят данъчните за тях, няма да бъдат глобявани. Само алкохолът им ще бъде отнеман в полза на държавата. Този режим ще се въведе с промяна в закона за акцизите, като вероятно ще влезе в сила от следващата година, каза още Панов.
|
|