Достъп до данъчните досиета на граждани и фирми ще имат всички органи с контролни функции към финансовото министерство. Сред тях са финансовият контрол, дирекциите за застрахователен надзор и за контрол върху хазарта. Сега достъп до тази информация има само данъчната администрация.
Това предвижда промяната в Данъчния процесуален кодекс (ДПК), която синият депутат Христо Христов предлага по искане на самото финансово министерство. Вчера поправката породи спорове в бюджетната комисия. Депутатът Венцеслав Димитров напусна заседанието с мотива, че промяната е внесена в последния момент и че се предлага като част от корекциите в Закона за данък добавена стойност. Това не е законодателство, това е фарс, заяви Димитров. Мнозинството на комисията обаче подкрепи промяната.
Още в края на пролетта Муравей Радев поиска по-широк достъп до данъчните досиета. Тогава той предложи тази информация за граждани и фирми да се предоставя на всички държавни чиновници. Правителството обаче отхвърли идеята с мотива, че ще се нарушат конституционни права на гражданите. Според запознати промяната в ДПК се внася между двете четения на корекциите в данъчните закони, за да се избегне минаването й през кабинета.
Бюджетната комисия реши лекарствените средства, произведени у нас за износ, да се облагат с нулева ставка. Сега те са освободена доставка. Промяната ще позволи на фирмите да си връщат данъчен кредит и те ще свалят цената на лекарствата.
Комисията отхвърли искането на Руси Статков от БСП да се въведе по-нисък ДДС за детски храни и доставки в райони с висока безработица. "Докато аз съм във финансовото министерство, няма да има диференцирани ставки", обяви зам.-министърът Николай Георгиев. Той заяви, че ако се стигне до въвеждането на такива, той ще си подаде оставката.
|
|