Облагането с ДДС на туристическите пакети услуги, продавани в чужбина, да се отложи с една година и да се въведе от 1 януари 2002 г. Това реши вчера бюджетната комисия на парламента. Срещу това предложение застанаха само двама сини депутати. Против отлагането на мярката се обявиха и представителите на финансовото министерство.
"ДДС за туризма трябва да се въведе или сега, или никога", обяви зам.-министърът на финансите Николай Георгиев. Според зам.-министъра борбата за въвеждане на налога от 1 януари 2001 г. ще продължи и в пленарната зала при второто четене на промените в ЗДДС.
Политическото решение да се въведе ДДС за туризма не е защитено с никакви икономически аргументи, заявиха вчера хората от туристическия бранш ден преди в парламента да се гледат промените в данъчните закони на второ четене.
Генералният секретар на Световната асоциация на туристическите агенции Биргер Бекман е изпратил писмо до Петър Жотев, в което се изразява безпокойство от евентуалното въвеждане на налога. "Ние сме лично обезпокоени от негативната реакция на немския и британския пазар, които са от изключително голямо значение за българския туризъм", пише Бекман.
В туризма и съпътстващите го дейности са заети 16% от българите. Този отрасъл дава 10% от БВП, защо някой се опитва да го убие, попита шефът на Българската туристическа камара доц. Цветан Тончев. Туроператорите и хотелиерите настояват облагането да се отложи до влизането на България в ЕС.
Едно към едно: Муравей Радев
По критериите на ЕС тази услуга е облагаема сделка и би трябвало да има 20% ДДС. Това беше категорично настояване на МВФ. Аз лобирах това лято поне с една година още да отсрочим облагането с ДДС. Аз си мисля, че би могъл да се намери компромисен вариант. Екип от Министерството на финансите работи със сдруженията на хотелиерите и на туроператорите, в напреднала фаза са. Надявам се да постигнат взаимноизгодно решение, което тази година да реши проблема.
|
|