Банки и застрахователи могат да създадат гаранционен фонд, който да покрива риска по заемите, които ще се отпускат по проектите от предприсъединителната програма на Евросъюза САПАРД. Това стана ясно при втората среща на земеделския министър Венцислав Върбанов с кредитни експерти и застрахователи. Целта е банките да се отворят към финансиране на земеделието, което до момента е символично, коментираха присъстващите. От поканените 36 банки и застрахователи обаче интерес проявиха едва 10-15 експерти.
Никъде в закона не е записано, че заемите трябва да се обезпечат с имущество, равно на 125% от стойността на кредита, поясни изпълнителният директор на Централна кооперативна банка Тенчо Тенев. Инструкция на БНБ до търговските банки обаче налага още по-жестоки правила - при обезпеченията да се признават едва с 40% от стойността на ипотекираните имоти. Затова някои банкери искат дори 250% обезпечения.
Ако банките променят вътрешните си правила и въведат по-облекчени критерии по финансирането на проектите по САПАРД, стопаните по-лесно ще получават заеми. Около 10% от земеделските кредити в момента не се връщат, сочи статистиката. Ако се създаде гаранционен фонд с капитал 10 млн. евро, той може да покрива този риск. Освен банки и застрахователи в него могат да се включат самите кредитоискатели, както и международна финансова институция, поясни Тенев.
Утре кабинетът ще гледа финансовото споразумение с еврокомисията за отпускане на парите от 2000 до 2006 г., съобщи зам. министър Андрияна Тошева. Очаква се идната седмица и Брюксел да парафира документа. Вероятно в края на другата седмица фонд "Земеделие" ще бъде акредитиран като разплащателна агенция по САПАРД.
|
|