Владимир Дончев е роден на 12 август 1960 г. в Пловдив. Вече втори мандат е депутат от родния си град. Заместник-председател е на ПГ на НДСВ. На последния конгрес на НДСВ беше избран за главен секретар на партията.
---
- Г-н Дончев, каква е оценката ви за първите 100 дни на кабинета?
- Задоволителна. Този кабинет показа добра коалиционна култура. Показа, че министрите могат да работят заедно, че имат амбиция да постигнат сериозни резултати в секторите, за които отговарят. Засега кабинетът не показва, че работи като единен и хомогенен отбор. Съгласен съм с оценката на повечето политолози и наблюдатели, че има по-скоро опити за изява на отделни министри в техните сфери на отговорности, отколкото желание правителството като цяло да изпълнява една обща програма. Причините за това са две. Първо - изключителните амбиции на някои представители на отделни политически сили да се изявят успешно. Интересното е, че това са преди всичко представителите на БСП. Сигурно дългото време, през което са били далече от властта, е натрупало у тях спортна и управленска злоба и хъс. Имам предвид здравеопазването, социалната политика, вътрешните работи - там амбициите са много сериозни. Другата причина за това, че правителството още не е заработило като отбор, е, че управленската програма едва сега беше приета. Не може да се приеме, че един отбор може да работи без програма.
- Чувства ли се НДСВ неотменна част от политиката, заложена в тази програма?
- Като член на НДСВ се чувствам част от общата цел, заложена в това коалиционно правителство, а именно осъществяването на основния национален приоритет - членството в ЕС. А що се отнася до самата политика - тя е процес, нещо, което става тук и сега. И доколкото това се случва, всеки носи отговорност. Тъй че - да, ние сме част от тази политика.
- НДСВ само своите министри в кабинета ли подкрепя безрезервно или цялото правителство? От думите ви изглежда, че си харесвате само вашите хора.
- Ха-ха! Въпросът е забавен и затова се смея. Естествено, че всяка политическа сила първо е амбицирана нейните представители да се представят най-добре. Това си е едно състезание. В това състезание ние претендираме да сме най-добрите. Паднаха ни се тежки ресори. Реформите в образованието, в административната система, в съдебната система, евроинтеграционният процес са все изключително тежки отговорности. Много реформи, а малко ресурси. Но това няма значение. Някои ще кажат: ами то по-големият коалиционен партньор нарочно ви е изолирал от ресурсите. Ако някой смята, че е така, то това е отговорност на коалиционния партньор. Това няма да попречи на нашите амбиции да се справим с поверените ни отговорни задачи. Напротив, ще докажем, че имаме най-добрия управленски екип.
- Какво стана с т.нар. "червена метла"? Защо я скрихте в гардероба?
- Не приемам този термин. Ако говорите за прекомерните амбиции на някои леви партийни лидери от ниския и средния ешелон, то това е доста обяснимо, тъй като тези хора твърде дълго време са били далече от реалната политика и са загубили част от политическия си опит и рефлекс. На тях бихме напомнили, че имаме една нова, коренно различна коалиционна обстановка. Тази приказка, която се разиграваше през последните 15-ина години за смяната на махалото вляво и вдясно, не би следвало вече да бъде разказвана. Трябва да работим малко по-прагматично и с по-дългосрочно виждане. Аз смятам, че на върха на тази коалиция висшите представители на политическите сили са напълно наясно с тази нова коалиционна политика и я изповядват. Ако това някъде не става, то е заради прекомерната амбиция и жажда за позиции на лица от низшия и средния ешелон. И смятам, че нашите ръководители знаят това нещо и правят необходимото този процес, който вие наричате "червена метла", да бъде стопиран и да се приложат едни нормални, грамотни, съвременни коалиционни формули, които да позволят на това управление да е ефективно. Иначе няма да успеем да си изпълним програмата.
- Какво може да взриви коалицията? Лоши пророци й предричат скорошен край.
- Поначало коалиционното управление е по-нестабилно. Ако погледнете близката история на средноевропейските страни, те са се управлявали предимно от коалиции. Винаги те са се взривявали от разни скандали. Значи трябва да бъдем изключително внимателни, да не влагаме прекалено големи емоции в междуличностните си отношения в рамките на коалицията. Имам предвид под високите нива. И второ - всяка от политическите сили трябва да внимава с изявленията си за оценката за работата на своите партньори. Имам предвид скорошните изказвания във висшите кръгове на БСП, които бяха доста непремерени.
- Кои точно изказвания имате предвид?
- Оценката, която беше направена за правителството на НДСВ. Освен че бяха непремерени, тези изказвания бяха и откровено неверни. Не смятаме, че по този начин трябва да се прави политика сред своя електорат. Взаимните подозрения, нападки и безпочвени обвинения, че сме били правителство на корупционните практики, са абсолютно безумни тези. Затова е доста учудващо да го чуваме точно от устата на нашите коалиционни партньори.
- Ако партньорите ви от БСП поискат разследване на сделки, направени от вашето правителство, които считат за корупционни, това може ли да стане повод за разтуряне на коалицията?
- Управлението на НДСВ в неговия успешен мандат винаги се е отличавало с една определена откритост и в никакъв случай не е налагало по политически път корупционни практики. Затова и никой не би следвало да се притеснява от подобни проверки. Когато обаче има политическа тенденция в тези проверки, когато водещи политически лица и министри на НДСВ получават скалъпени обвинения със смехотворен характер като шпионаж, например, то това действително почва да създава впечатление за някаква тенденциозност. Именно с това ние няма да бъдем съгласни.
- Възможно ли е отлагането на членството ни в ЕС да задейства разпада на коалицията?
- Това би предизвикало сериозни сътресения в рамките на коалицията и тук именно ще се прояви опитът, балансираността и умението на всяка политическа сила да излезе от една хипотетично тежка ситуация. Аз се надявам, че ние ще бъдем приети в ЕС. Усилията ни, а и общоевропейската обстановка, по-скоро тласкат България към ЕС. Вероятно това ще се случи, и то скоро. Но при един по-песимистичен вариант, ще зависи много от политическия такт на всяка политическа сила ние да излезем от тази ситуация по-обединени и по-силни, за да бъдем полезни на страната си. Най-лесно е да се дръпнеш и да посочиш с пръст другия. Аз смятам, че мъдър ще бъде този политик, който намери средния път. Тоест да прескочим препятствията и да продължим към основната цел, а не да се затваряме в личния си теснопартиен интерес. Дори и при един неблагоприятен сценарий, аз смятам, че в интерес на страната е ние да продължим напред.
- Макар и да е рано, президентските избори вече фокусират вниманието ни. Наскоро просветният министър Даниел Вълчев призова БСП да подкрепи вашия кандидат за президент. Споделяте ли това мнение и какво се крие зад него?
- Аз няма да се изразя по същия начин. По-скоро смятам, че новата коалиционна политика налага широк кръг от консултации, голяма откритост между партньорите при излагане на позициите, включително и за бъдещата кандидатура на президент. Нормално е никой предварително да не предпоставя една или друга личност, тъй като това до голяма степен би ограничило разговорите. Естествено че има изявени личности в тази страна и аз умишлено няма да ги спомена. Според мен те са повече от една. Нека да оставим изявените политически лица в България сами да направят своя избор. След това да бъдат проведени съответните разговори на най-високите политически нива, които да предпоставят една или две разумни кандидатури, които няма да разделят народа, но пък и няма да предпоставят предварително състезанието. Българското общество има право да избира повече от един. НДСВ и БСП, като най-големите политически сили, могат да излъчат крупни и успешни кандидатури.
- Вие привърженик на коя тактика сте - НДСВ да участва със собствен кандидат или да подкрепи обща коалиционна кандидатура?
- Личното ми мнение е, че най-успешна би била тактиката на взаимните отстъпки, на общото обсъждане на кандидатурите с оглед на това, че ние в крайна сметка сме в една коалиция.
- Вие сте единственият в партията, който не заявява открито, че Симеон Сакскобургготски е безапелационната ви кандидатура за президентските избори. Как да си го обясним?
- Първо, нашият лидер е твърде скромен човек, за да се налага и аз да се включа в общия хор. Неговите качества просто са безспорни и те надхвърлят представите на страната. Но аз ще спра дотук.
- НДСВ обвързва ли президентските избори с избора на главен прокурор.
- Мисля, че не е коректно да коментираме по този начин този въпрос, именно от уважение към институциите. Уважението ми към институцията главен прокурор и към институцията президент не би следвало да ги вкарва в някакви политически пазарлъци. Разбира се, разговори трябва да има, защото това не е неполитически въпрос, но смятам, че трябва да сме много въздържани в това отношение и да не предпоставяме нещата.
Пореден Мазнислав.
нема чета
_______________________
Никой не може да ме накара да спазвам договор, който не съм подписвал.
дон Хуан