За мнозина българи с ниво на интелигентност над средното изкарването на един депутатски мандат е мечтата на живота им. С плам, достоен за перото на Алеко, почти всеки нашенец с диплома за висше пресмята как, ако стане депутат, ще уреди своята и на семейството си съдба едва ли не во век и веков. Пребиваването в парламента дори и за един мандат наподобява посещението на Божи гроб в миналото и дори бившите депутати се радват на едно особено отношение в обществото - подобно на хаджиите.
Ако проследим съдбата на депутатите от 39-ото НС, като че ли в мечтите и сметките, свързани с депутатското поприще, има резон.
Повечето от депутатите на НДСВ успяха да се уредят в парламента и за този мандат. Някои от тези, които вече не търкат депутатски банки, станаха зам.-министри. Извън борда останаха предимно хора, които по една или друга причина напуснаха НДСВ. Повечето от тях обаче не са се отказали от политиката.
Такъв е случаят с Алеко Кюркчиев, чието депутатстване ще бъде запомнено най-вече с разправиите му с органите на КАТ. През юни колоритният Алеко в последния момент влезе в листата на Новото време в Бургас, макар и на не чак толкова престижното 6-о място. Партията му не успя да прескочи 4-те процента, но Кюркчиев заявява, че ще продължи да се занимава с политика и дори отсега се готви за редовните местни избори след 2 години. Сега той е действащ хирург в болницата "Св. Екатерина". "Нито предишният, нито сегашният министър ще променят нещата, докато не се промени принципът на заплащането", така Кюркчиев коментира предприетите от министър Гайдарски кадрови промени в здравната сфера.
"Слава богу, сега не съм депутат",
заяви бившата колежка на Кюркчиев Гадар Хачикян. Тя се прочу с евтиния апартамент, с който успя да се уреди. На изборите Гадар беше на 4-о място в хасковската листа на НДСВ. Сега адвокатства по всякакви дела, без наказателни. Още е член на НДСВ и смята, че не се е откъснала от политическия живот на страната. "Засега ми харесва да си бъда адвокат", твърди Хачикян.
Елка Анастасова, която бе сред първите жълти люспи в предния парламент, на изборите през тази година се яви като водач на листа в Кюстендил на партия "Гранит". "Занимавам се със себе си сега, отделям си доста време", сподели Анастасова. Тя почти не работела и повече си почивала, но също не се отказва от политиката. "Готвим се за следващите избори, събираме сили, няма да се откажем докато нещата в държавата не се променят", декларира Анастасова.
От 1987 г. се занимавам с политика и не мисля да се отказвам, категорична е Теодора Литрова, която се отцепи от движение "Оборище". В момента обаче тя се грижела повече за семейството си. Бившият й колега Тошо Пейков пък бе добре възнаграден за лоялността си към Симеон. След като не успя да спечели нито един мандат като водач на листа в Търговище, той стана изпълнителен директор на фонд "13 века България". "Подпомагаме финансово църкви, манастири и училища", обясни Пейков.
"За мое удоволствие вече не съм депутат,
парламентът е едно мръсно блато,
което трябва да бъде изчистено", това сподели с характерната за него експресивност Иван Козовски. Въпреки омразата си към всичко парламентарно той все пак се кандидатира за депутат от партия "Гранит". "Във Варна съм си и ще започна да си пиша мемоарите", разказа Козовски. Той подкрепял "Атака" в много от техните начинания, но не бил съгласен изцяло с тяхната политика. В момента той работел по специалността си - акушер-гинеколог. "Републикански консултант съм за Североизточна България", подчертава Козовски.
Извън парламента остана и Камен Влахов, прочул се с репликите "стани-падни" и "на кълбета ще станем", казани по адрес на "паяците" в София. Последното, което се чу за него, е, че е лишен от адвокатски права за 12 месеца, тъй като не си е плащал дълго време месечните вноски в касата на Софийската адвокатска колегия.
Новото време, които се стараеха да бъдат фрешмейкърът на предишния парламент, също не се отказват от политиката. Със самочувствието на най-голяма извънпарламентарна партия те вземат отношение по всеки актуален обществен въпрос. Наскоро новият парламент прие на първо четене закон за меценатството, който му бе
завещан от Кошлуков и компания
Самият Кошлуков бе първият, който оповести, че ген. Бойко Борисов има намерение да се кандидатира за кмет на София.
Мнозина от дясната опозиция също не успяха да се класират в новия парламент. Благой Димитров, който беше от най-активните депутати на ДСБ, стана жертва на правилата на собствената си партия. Местните структури на партията на Костов сами подредиха листите си чрез гласуване, което остави Димитров трети във Варна, откъдето влезе само водачът - д-р Николай Михайлов. Бившият депутат в момента се е върнал към частния си бизнес в сферата на телекомуникациите и слабо се интересува от партийните дела. Според него бъдещата му политическа кариера е само в сферата на вероятностите.
Георги Панев, Муравей Радев и Йордан Соколов станаха жертви на предизборното "проветряване" на ДСБ. Останали без подкрепата на лидера си трима от най-верните хора на Костов вкупом обявиха, че прекратяват депутатските си кариери. Соколов още е на висок пост в ДСБ - председател е на националния вътрешнопартиен арбитраж, където наказва провинилите се съпартийци. Пред "Сега" Соколов и Радев отказаха да разкрият с какво се занимават в момента извън политиката.
Бившият вицепремиер Петър Жотев напусна обиден ДСБ два дни преди края на мандата на предишния парламент. По думите му няколко години му трябвали, за да прозре авторитарната същност на Иван Костов. Мълвата беше, че се е разсърдил от отреденото му място в листите. При хубаво време Жотев често може да бъде забелязан да играе шах на площада пред Народния театър.
Валентин Василев беше
една от жертвите на системата Д'Ондт
В последния момент името му изпадна от листата на избраните в София-област, а вместо него влезе Олег Попов от БСП. Сега Василев е раздвоен между ангажиментите си в СДС-София и Българо-германския форум, а мечтата му е да види десницата обединена.
Никола Николов беше изваден скандално от НС на СДС от листата в Разград. Той се върна към частния си бизнес - производство на екологични стъклопакети и продажба на стъкло. На въпрос за бъдещите си политически планове Николов отговаря кратко и ясно - "почивка".
Лъчезар Тошев е член на НС на сините и все още е фактор в СДС. Иначе работи като служител в кабинета на Филип Димитров, който е зам.-председател на парламента.
Йордан Нихризов продължава да предвожда своята БСДП. Малко оставаше да влезе и в този парламент покрай Костов, който се беше заел да събере отново печелившия формат на ОДС от 1997 г. Нихризов все пак стана водач на смолянската листа на ДСБ, където спечели скромните 3363 гласа, а за нов мандат в парламента му трябваха поне двойно повече. В момента той си изкарва хляба като експерт в НОИ, а в политически план му предстои конгрес на БСДП.
Моньо Христов също още се занимава с партията си БЗНС-НС, където е член на Управителния съвет. "В момента не правя нищо, бъдещето ще покаже дали ще се занимавам активно с политика", каза Христов.
Първият, който стана независим депутат в предния парламент, бе бившият зам.-председател на ДПС Осман Октай. На изборите той се яви с Коалиция на розата, която не успя да влезе в парламента. "Бил съм в кухнята на политиката,
познавам и мръсотията, и позитивите,
сега почти съм се оттеглил", каза Октай. В момента той се занимава с основаната от него Асоциация за регионално икономическо сътрудничество (АРИС). "Предмет на дейност на АРИС са консултации, посредничество и лобизъм по различни проекти", каза Октай. По думите му асоциацията има клонове във всички европейски страни.
Малцина депутати на БСП в миналия парламент не успяха да се класират и в този. Един от тях е ген. Любен Петров. "Правилно постъпих, като се оттеглих, защото и този парламент предава националните интереси", обясни генералът. Като предателство той квалифицира продължаващото ни участие в Ирак и намеренията за разполагане на американски бази у нас. "Това не е моята политика, няма какво да правя в този парламент", категоричен е Петров.
От парламента липсва и Бриго Аспарухов, който напусна 39-ото НС предсрочно. Това стана заради назначението му за координатор на специалните служби от бившия премиер Симеон Сакскобургготски. Заради разразилия се тогава скандал Аспарухов все пак не зае поста. Името му се чу отново, когато новият вътрешен министър Румен Петков го назначи за член на Обществения съвет за борба срещу престъпността към МВР, който впоследствие също бе разформирован.
Престижно е да си бивш депутат и всеки, усетил меда и жилото на властта, не го забравя лесно. Някои дебнат да удари пак техният час, други признават, че вече са бити карти в политиката. Всеки обаче използва авторитета и контактите, придобити в парламента, за частните си интереси. Защото у нас професионални политици почти няма, а всеки пост е просто трамплин към друг.
"За мнозина българи с ниво на интелигентност над средното изкарването на един депутатски мандат е мечтата на живота им." Това е абсолютно погрешна теза и затова НЕ прочетох статията.
За място в парламента се борят хора които не могат да правят друго освен да дърдорят глупости. Там професионализма възлиза на не-повече от 4-5%.
Интелигентните хора работят това за което са мечтали и което им доставя душевно равновесие, дори и да не е високоплатено... .