:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,672,634
Активни 741
Страници 15,199
За един ден 1,302,066
Прогноза

Хърватия ще опита да ни догони на прага на ЕС

Загреб има покровители, които могат да забавят България и Румъния
Хърватия се качва на бързия влак за ЕС след ареста на генерал Анте Готовина. България, която заедно с Румъния в момента е на гара "Разпределителна" и чака решение дали ще бъде приета през 2007 г., или ще бъде отложена за 2008 г., има причини да следи с повишено внимание поведението на кантонерите в Евросъюза. Някои от тях вече дадоха знак, че биха желали да закачат хърватския вагон към българо-румънската композиция. Ако това се случи, посрещачите на България и Румъния в ЕС ще знаят, че трябва да ги чакат със закъснение.

Ако Анте Готовина бе арестуван преди година-две, нямаше да има притеснение. Хърватия се ползва със симпатии на Запад главно чрез



подчертано европейски образ



Средният й доход на глава от населението е 2,5 пъти по-висок, отколкото в България и Румъния. Това повишава шансовете й за по-лесно интегриране в европейския пазар и намалява страховете на западняците, че бедни хървати ще атакуват работните им места. Без Готовина сега ясно се вижда, че Хърватия си е била готова за присъединяване към Евросъюза почти колкото съседната Словения, която вече е вътре.

Продължителният отказ на Загреб да предаде издирвания от трибунала в Хага генерал създаваше само един тежък проблем за членство - страната не можеше да докаже, че признава върховенството на закона, което е възлово изискване според политическите критерии от Копенхаген (1993 г.). Притиснати от общественото мнение, което симпатизира на обвинения във военни престъпления Готовина, хърватските власти внезапно извършиха пробив в края на септември, когато главната прокурорка на трибунала каза, че са започнали да й сътрудничат. До този момент техният вагон бе в глуха линия, след като изпуснаха шанса си да започнат преговори с ЕС на 17 март. Хърватия бе на път да изостане дори след Турция, която успя да се пребори за започване на преговори на 3 октомври. Точно в този възлов момент тя получи мощна подкрепа от най-верните си приятели в ЕС - Австрия и Германия. Виена дори изправи Евросъюза пред



ултимативно искане:



или едновременен старт на преговорите с двете страни, или замразяване на кандидатурата и на Анкара. Тъй като решаването на такива въпроси става само с консенсус, достатъчен бе един глас против.

Съединените щати вече бяха извили ръцете на 25-те да гласуват благоприятно за Турция, срещу която имаше най-голяма съпротива. Хърватия изглеждаше далеч по-малък проблем и затова се наложи по най-бързия начин да бъде отстранена пречката "Готовина".

Шансовете на Хърватия вече са много големи и това ще проличи още идния понеделник, когато в Европарламента Комисията по външна политика ще обсъди доклада на германския християндемократ Елмар Брок за изпълнението на стратегията за разширяването на ЕС през 2005 г. В него се "отбелязва с удоволствие, че Хърватия отговаря на необходимите политически критерии", и се "приветства фактът, че Хърватия може да бъде разглеждана като функционираща пазарна икономика, която може да се справи с конкуренцията (в ЕС)". Посочват се и основните й проблеми, които много приличат на забележките към България: нереформирана съдебна система, задръстена с висящи дела, корупция, тромава администрация и нужда от подобряване на положението на ромите.

От януари председател на ЕС за шест месеца става Австрия. Няма съмнение, че тя ще направи всичко възможно, за да придвижи ускорено напред кандидатурата на Хърватия. Точно през този период (април-май) Комисията на ЕС ще трябва да се произнесе



дали да задейства отлагателната клауза



за България и Румъния. Привидно двете държави са с цяла обиколка напред, защото вече са подписали присъединителен договор, а Хърватия още не е започнала преговорите. Ако финалът е през 2007 г., те са недостижими. Но евентуалното им отлагане би дало надежда на Загреб да се измъкне от компанията на Турция, която ще се движи отчайващо бавно, и да се включи сред финалистите. Те биха могли да бъдат забавени и след 2008 г. чрез протакане на ратификацията на присъединителния им договор, както намекна през лятото Ангела Меркел в Бундестага, още преди да стане канцлер на Германия.

Единственият начин да не се случи този неприятен сценарий е България да престане да имитира реформи и да пристъпи към действия, както все по-твърдо я подканя Комисията на ЕС. Загреб предаде на съда лице, смятано за национален герой. Ще се реши ли София да изправи най-сетне на съд лицата, смятани и в България, и в Европа за най-обикновени мафиоти?
31
2660
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
31
 Видими 
10 Декември 2005 00:40
От статията останах с впечатление че България е доказала че признава върховенството на закона! Смях в залата..
10 Декември 2005 09:30
Др. Терзиев е започнал с една неверна и чисто пропагандна "теза" - "Загреб има покровители, които могат да забавят България и Румъния" - и след това го е загазил.
Кой, бре др.Терзиев, ще пусне Хърватска с голям държавен дял в икономиката в ЕС? Нали после тези предприятия ще струват милиарди. Първо ще приватизират и после ще влизат...
10 Декември 2005 10:45
Загреб предаде на съда лице, смятано за национален герой.
Явно нещо грешно съм разбрал, че Готовина е арестуван в Испания. Освен ако междувременно не са предали на съда Давор Шукер
А иначе Хърватия не само ще се опита да не-знам-какво-си. Нещо повече, в Загреб винаги са били напълно убедени, че ще бъдат приети не по-късно от нас и самият факт, че сега трябва да ни "догонват" им се виждаше някаква лоша шега и въпиюща несправедливост.
10 Декември 2005 10:56
Хърватия си е истинска западноевропейска държава, която отдавна трябваше да е в ЕС. Чистота, ред, законност, няколко пъти по-високи доходи оттук. Хърватите са много силно вярващи католици. Много добро впечатление ми направи в катедралата в Загреб - неделната проповед беше против КОМУНИЗМА. Просто няма какво да говорим за нашата православна "църква", с червените попове и катедралата на името на руски светец........
Единственото, което им пречеше досега за присъединяването е, че са големи патриоти и националисти и не искаха да сътрудничат на трибунала в Хага и да предадат тези, които са се борили за свободата им с/у сърбите....
10 Декември 2005 11:37
"Загреб има покровители, които могат да забавят България и Румъния"... Излиза, че те имат покровители, а ние - не. След това всичко си идва на мястото - те имали само 2, 5 пъти по-висок доход на глава от населението. Та май затова и имат покровители.
10 Декември 2005 11:51
"Гара Разпределителна"- тая железничарска терминология ме праща направо в съветски филм. Хърватите са лошите деца на европейското семейство. Сърбите, румънците и ние сме "доведени деца". Това са предразсъдъци от векове, които не изчезват лесно. Кой, как и кога е въпрос на конюнктура.
10 Декември 2005 12:08
Няма нищо лошо в това Хърватия да бъде закачена за нас. Лошото е ако ние сами изостанем. Хърватия обаче има един проблем, който текущо трудно ще разреши - бюджетът на ЕС. Нашите договори с Румъния са подписани и бавно, но славно вървят напред. Договор с никаква друга страна не може да има, преди да е ясно има ли пари за нея. А преди да има договор, не може да има и ратификация. Освен това при неприета Европейска конституция, ЕС не може да бъде повече от 27 страни. По договора от Ница това е горната граница, като тя е определена заедно с България и Румъния. Няма място за хърватите. Няма начин и да се измести една от България или Румъния, защото Хърватия е страна с различни показатели като население, БВП, гласове в институциите и пр.
10 Декември 2005 12:56
Е, хайде стига вече сме дъвчели темата с ЕС.Нашите управници направиха ли така, че да ни преджобят /за това което уж договорили с ЕС/ още от началото на 2006?Направиха го.Други последствия от влизането ни в ЕС не се виждат.Значи е все тая кога ще ни приемат, може и през 2020-та.От началото на 2006-та де факто вече сме в ЕС.Честито.
10 Декември 2005 15:54
Хърватия да ни настигне????
Кога ние ще стигнем - това е въпросът.
10 Декември 2005 16:00
Кво толкова го дзвакате това ЕС, дето н и е цъфнало ни е вързало."Хърватия се ползва със симпатии на Запад главно чрез

подчертано европейски образ ..."-глупости.Симпатиите са там където е католицизма, недраги ми необразовани авторе!Тука някой по-горе правилно забеляза (без да знае защо, сигурно си е барал макарончето в часовете по история) че катедралата в София била кръстена на руски светец.Мимоходом само ще отбележа, че затова е и построена, в чест на победата на православието над исляма, воглаве със стотиците хиляди ВЯРВАЩИ руски войници, дали живота си на българска земя.
Та такива са симпатиите и в ЕС, на верска основа.
10 Декември 2005 16:06
Отново се пише по сериозни въпроси без необходимата подготовка и като се измислят "статистически данни".
Би ли цитирал авторът на тази статия от къде е прочел за равнището на БВП на Хърватия спрямо България(2.5 пъти)?
Защото аз намирам в Time Almanac 2004 например че GDP/PPP (т.е. по покупателна способност на човек от населението) на България е $6200, а за Хърватска е $6700.Т.е. тук не става въпрос за пъти повече, а за малко повече.
Мит е че Хърватска е много напреднала, едва ли не до равнището на Словения.След 1992 (войната в Югославия) двете страни тръгнаха по различни пътища, пък и още тогава Словения бе по-развита от Хърватска.
Така по настоящем нещата в Хърватска не са никак розови и в много отношения са доста по-назад от България.Например банковата система и общият дял на частния сектор в икономиката, законодателството и др.
Вярно е че хърватите винаги са били по-европейска страна от България, далеч по-чисто е, а и общия "външен" вид е доста по-добър от този на България.Но зад този "външен" вид се крият същите познати нам проблеми-огромна корупция в митници, здравеопазване и сред политиците, неработеща съдебна система, неконкурентна спрямо европейските стандарти икономика.
Така че по-леко с възторга по хърватския напредък-и те са на същия хал като нас.
10 Декември 2005 16:44
Според мен България , Румъния и Хърватия ще бъдат приети заедно в ЕС през 2007 но датата ще бъде 1 май а не 1 януари .
10 Декември 2005 18:01
Баси, смях в залата! Хърватите щели да ни догонват!?!
Ако не друго простотия и самочувствие си имаме в изобилие. Връщам се от командировка в Брюксел и там хората викат че България остава за 2009, решили са да изчакат следващите ни избори, че не им се разправя с червени маимуни - президент, министър-председател и парламентарен шеф. Дотогава се надяват поне Царя да стане президент, та да ни измие очите за пред света...че с тия неграмотни комунистически палачи сме за никъде!
Личо аз няма да се изненадам ако Хърватия влезе преди нас, заедно с румънците, които вече си оплетоха кошницата и подписаха с Америка. ........
За нас остава дебелата и изпотена, червената, братска, източна, пияна и импотентентна каманда на путкин и товаришчи....
10 Декември 2005 18:26
Още едно време се чудех как може Хърватско и Словения да бъдат част от просташка Югославия. Разликата беше очебийна.
Сравнение между задунайската губерния и Загреб пък може да стане само в празна московска кратуна... :Д
Тез ще ги приемат а ние осте ще слушаме глупостите на Филчев и Перванков...
и ще крещиме срестху НАТО и ЕУ.
10 Декември 2005 19:19
Аз също подкрепям мнението, че за да влезе в ЕС, Хърватска трябва да премине през значителна по обем приватизация. Това не може да стане нито бързо, нито без големи далавери, скандали и трусове в икономиката. Вярно е, че Хърватска изглежда по-добре от БГ, но икономиката на БГ на практика вече е преструктурирана, каквото и да означава това. Единствената съществена спирачка е управлението на БСП, украинецът-министър председател (с баща КГБец) и президент като Седефчов - бивш БСП лидер.
10 Декември 2005 21:54
Според Световната банка (данни за 2005 година) доходът на глава от населението в България е 2 740$ годишно, докато за Хърватска сумата е 6 590$. Съотношението е 2, 4 пъти.
10 Декември 2005 23:54
Можем само да са радваме, ако наще стратегически съюзници на Балканите Хърватско и Албания се поучат от нас и се постараят да ни стигнат.
Ша требва да помогнем на хърватите да наваксат бръзо големото си изоставане от нас та поне през 2010г. и тех да ги приемат в ЕС по изключение.

Редактирано от - другаря Тодар Живков на 10/12/2005 г/ 23:58:24

11 Декември 2005 00:22
Фонди-Монди-Дунди-Пек
[Златен]
от Bermuda
катедралата в София била кръстена на руски светец.Мимоходом само ще отбележа, че затова е и построена, в чест на победата на православието над исляма, воглаве със стотиците хиляди ВЯРВАЩИ руски войници, дали живота си на българска земя.

Според руския специалист Степан Кощурко, ръководител на Международния обществен център “Подвиг” в Москва, през войната 1877-1878 загубите на руската армия, на финландския батальон и румънската бригада се изчисляват общо на 15 567 убити и 6842 умрели от раните си войници и офицери. Тези данни са публикувани във в. “Дума”, бр. 239 от октомври 1996 г., раздел “Общество”. Според поставената плоча на Шипченския манастир убити са 18 200 руски воини във войната.

И да не са "стотици хиляди" пак трябва да се почитат и да им се палят свещи.
Но след като знам, че руският "светец" Александър Невски не е имал нито едно сражение с монголо-татарите, а е бил примерен техен васал, всеки път като паля свещи за убитите руски, финландски и румънски войници и 3 пъти повече български опълченци и друго българско население, имам неприятното чувство, че паля свещ на ислямиста Чингиз хан.




Редактирано от - Олег Офренов на 11/12/2005 г/ 00:36:13

11 Декември 2005 08:07
Ми начи, мунди фунди пек се нуждае от образователен тек....
11 Декември 2005 10:57
След като в България продължава да се разпространява легендата, че не ни щат в Европа, защото сме православни и пишем на кирилица, защо не погледнете Гърция и Кипър? Отгоре на всичко Кипър е и разделен. Да, ама я да сравним БВП на Кипър и България (преди приемането на новите членки) и тогава истинската причина лъсва.
Всичките алабалистики за покровители, лобите и др. бледнаят пред обективните фактори за оценка. Ама на някой пак му се иска да ни изкара жертви, този път на Обединена Европа.
11 Декември 2005 11:09
Бати просташката селяндурска логика!


Приемането на нови страни и разширяването на Европейския съюз се извършва ИМЕННО по причина необходимостта от КОНВЕРГЕНЦИЯ - политическа и икономическа между държавите на целия континент!!
А НЕ първо да се извърши изравняването, та тогава щело да има приемане и разширяване! Европейският съюз е визия, идея, свързана с проект за обединяване и мирно съществуване на цялата територия на континента.

Всекакви разсъждения за ЕС като единствено и само икономическа идея, наливат вода във воденицата на оня смрадлив пуделски парцал блеър, който всячески се стреми да взриви ЕС отвътре. Подобни лайна трябва да бъдат изчиствани от лицето на земята, без секунда колебание!
11 Декември 2005 12:02
Долу българската политическа порнография!!! Всички политици над 40г. да напуснат властта, заедно и с по-младите, които имат някакви връзки с мафиотски или каквито и да е стари политически организации.
Разпускане на народното събрание и разформироване на всички сега действащи политически партии!
Забрана на всички политици, които до сега са били в Народно Събрание да участват активно в каквито и да е политически организации независимо партии или неправителствени организации.
Едва когато това бъде изпълнено може евентуално да се създадат предпоставки за начало на някакво възраждане!
11 Декември 2005 12:29
Олег Офренов , Русия е била васал на татарите от Златна Орда, а не роб. Просто са плащали данък и Великия хан е утвърждавал Великия Княз. Нещо като Княжество България и Източна Румелия - били сме васали на Султана, но турски войски в България е НЯМАЛО. Турски Васали са били и Влашко и Сърбия преди нашето освобождение.

Лакомите кръвожадни рицари - кръстоносци и шведи- викинги са избивали и поробвали съседите си - фино- угорски племена ( финландци, естонци ) и балтийски племена (латвийци и пруси, литовци ). Те са били мно0О0ого по ЖЕСТОКИ и АЛЧНИ от татаро- монголите. Понеже са избивали и поробвали народите които са завладявали ( например - бродтичи, лютичи, пруси )

Великата заслуга на Свети Александър Невски е, че спаси ЧОВЕЧЕСТВОТО от кръвожадните варвари - викинги и професионалистите войни - убийци - монаси- рицари Кръстоносци

По сравнение с тях, татаро- монголите са добродушни наивници, които се задоволяват с малко.
11 Декември 2005 14:08
Хи хи хи, Хърватия ще ни догони....Егати вица! - Харватия е с десет обиколки пред нас приятели. Време е вече да си извадим главите от пясъка и да се огледаме. Да видим, че сме затънали в помия и огледалото в което сме се вторачили не е достатъчно за да излезем от нея !!!!!!
11 Декември 2005 15:29
Всички ли сте съгласни с цитираните по-горе данни за покупателна способност на човек от населението на България за 2004 год.- 6200$ и доход на глава от населението на България за 2005 год.- 2740$?Може ли някой да обясни как такива сведения попадат по световни алманаси и институции?
11 Декември 2005 16:17
Пеньо,
Като разделиш 6200 на 2740 ще видиш колко пъти нашите средни цени са по-ниски (все още) от тия, с които се сравняваме.
Надявам се сега да ти стана малко по-ясно.
11 Декември 2005 16:21
Cruella, ти цитираш данни за БВП по абсолютна стойност, аз цитирам данни за БВП по паритетна покупателна способност.В Хърватия всичко е по-скъпо от България-хранителни стоки, недвижимости, услуги и т.н.По принцип в света сравнения се правят на базата на паритетна покупателна способност най-малкото защото в различните страни действат различни цени, заплати, данъчни ставки и т.н.За това и в конкретния случай по-меродавно е да се правят сравнения по паритетна покупателна способност....
11 Декември 2005 16:36
Душко
[Златен]
от Austria
Лакомите кръвожадни рицари - кръстоносци и шведи- викинги са избивали и поробвали съседите си - фино- угорски племена ( финландци, естонци ) и балтийски племена (латвийци и пруси, литовци ). Те са били мно0О0ого по ЖЕСТОКИ и АЛЧНИ от татаро- монголите. Понеже са избивали и поробвали народите които са завладявали ( например - бродтичи, лютичи, пруси )
Великата заслуга на Свети Александър Невски е, че спаси ЧОВЕЧЕСТВОТО от кръвожадните варвари - викинги и професионалистите войни - убийци - монаси- рицари Кръстоносци
По сравнение с тях, татаро- монголите са добродушни наивници, които се задоволяват с малко.

Ех, Душко, имало е късмет "ЧОВЕЧЕСТВОТО", че са го спасили от "кръвожадните варвари". Как не се намери някой светец да спаси и руснаците в Новгород, Клин, Тверь, Торжок, Бежецкая пятина от варварите.
Освен ако не са българи, както твърдят някои.
Ако е истина, така им се пада!

Карательная экспедиция 1569-1570 г.г. в Новгород
"В 1569 году царь Иван IV Грозный получил донос, обвинявший новгородцев в намерении посадить на престол князя Владимира Старицкого и передать Новгород и Псков польскому королю. Эта безымянная «подметная» челобитная стала поводом для огромной карательной экспедиции царского войска в Новгород.

Втайне подготовленный поход опричного воинства начался в декабре 1569 г. Царь хотел, чтобы его появление в Новгороде оказалось внезапным, поэтому передовому отряду было приказано убивать всех, кто попадется на пути. Жестокому разгрому подверглись Клин, Тверь, Торжок, Бежецкая пятина, в которых были убиты несколько тысяч человек.

Подойдя к Новгороду, отряды опричников приняли меры, чтобы «ни един человек из града не убежал». 6 января 1570 г. в Новгород въехал сам царь с основным войском. Начался погром. Убивали и мучили страшными казнями всех без разбору - мужчин, женщин, детей. Людей обливали горючей смесью и поджигали, сбрасывали с моста в реку Волхов и заталкивали под лед баграми и палками. За один день убивали от пятисот-шестисот до полутора тысяч человек. Всего было убито около 10-15 тысяч человек.

Округа в радиусе 200-300 км от Новгорода была опустошена опричными рейдами. Сжигали хлеб, уничтожали скот, убивали крестьян."



11 Декември 2005 16:44
България и Румъния ще бъдат приети в ЕС най-вероятно на 1.1.2007 или в най-най-лошия случай на 1.1.2008.
Пълен абсурд е Хърватска да бъде приета на 1.1.2007 и почти невъзможно е това да стане на 1.1.2008.Защо?
Тази страна може да стартира преговори за членство през януари 2006.България и Румъния преговаряха с ЕС над 5 години.(започнаха през януари 2000 и завършиха през април 2005).Колкото и по-напред да са хърватите от нас, на тях ще им траябва поне едно 2.5-3 години, така че най-оптимистичния за тях сценарий е 1.1.2009 или още по-вероятно 1.1.2010.Няма как да стане по-рано!
Една ноя позната учителка в столично училище беше с учениците на екскурзия това лято в Западна Европа.Единствените две граници/митници(извън разбира се западноевропейските), където митничарите са се държали нормално, без традиционните простотии и искания на рушвети, са били българската и словенската.На черногорската и хърватската митници положението е било трагично-оставени да чакат с часове докато се "сетят" да платят подкуп и да ги пуснат.И това са все пак ученици!
Доста показателно в някои отношения колко европейска страна са Хърватия.
11 Декември 2005 19:52
Степен,
Нема как да игнорираш Блеър и Великобритания по простата причина, че Великобритания е вторият по големина нетен контрибутор след Германия. Колкото и да се пенявят французите, те си вземат обратно като субсидия за фермерите голяма част от вноските. Много, ама много повече от всички европейски страни. Затова не е коректно тъкмо те да плачат за ЕС.
Това е положението! И Блеър е в правото си да иска реформи за премахване на субсидиите за селското стопанство (цели 42% от бюджета на ЕС!). Вместо това тези пари моигат да се пренасочат за образование, наука и нови технологии.
Да не говорим, че субсидирането на аграрния сектор и затварянето му за продукция от по-бедните държави обрича същите на застой и липса на пазари. Това левомислещите не го ли отчитат? Е какво, излиза, че политиката на Блеър е изгодна точно за по-бедните страни, а не за разглезените фермери от богатите.
Може много да се пише по въпроса, но искам да изтъкна, че Великобританя е твърдо ЗА приемането на България в ЕС. Докато точно французите са склонни да се офлянкват когато става въпрос за френските интереси. Щото ако бяха много загрижени за бедните, веднага щяха да се откажат от субсидиите.
Хайде, помисли малко и върху това.
11 Декември 2005 21:58

Преди две години Франция и Англия стигнаха до съгласие за бюджета на общата политика в селското стопанство, според който той няма да надвишава 1% на година-който е по-малък от ръста на инфлацията.Това означава прогресивно намаляване на този бюджет.След като България и Румъния бъдат приети той отново ще намалее.
Проблемът е там, че голяма част от тези субсидии отиват за едно малцинство от крупни фермери, за които може да се каже, че представляват цели корпорации.
Другият проблем се състои в субсидиите за европейски селскостопански продукти, които се изнасят за “третия свят”на по-ниски цени от техния пазар. Но тук вече се навлиза в друга материя, която е в пряка връзка със завладяването на световните пазари.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД