-----
Албания си дава сметка, че още е твърде далеч от високите критерии на Брюксел, но се засилва за скок от ХV направо в ХХI век, като се опитва да склещи страховития "Канун" (канон). Той се основава на схващането, че
кръвта задължително трябва да се измива с кръв
Частичните успехи в преодоляването на тази отколешна практика обаче се дължат не на властите, а на волята на фамилиите, за които вендетата е върховна морална ценност.
В средата на април босовете на най-големите фамилии в северната част на Албания, в която най-ревностно спазват закона на вендетата, приеха нов "кодекс на честта". Той трябва да замести закона "кръв за кръв" и да играе ролята на паспорт на Тирана за Евросъюза.
Въведеният преди 6 столетия "Канун" от албанския феодал Лек Дукаджини повелява всички мъже, които носят едно и също фамилно име с това на убиеца, да са обект на вендетата чак до седмо поколение. Семейството на жертвата пък определя онзи, който трябва да извърши кръвното отмъщение. Той е длъжен да убие някой мъж от вражеската фамилия, независимо от родствената му връзка с убиеца. Сега, с "поевропейчения" "кодекс на честта"
невинните вече се освобождават от отмъщение
Единствено извършителят на престъплението трябва да плати с кръв. "Вендетата придобива всеобхватност и не бива да се позволява цяла една фамилия да бъде засегната от трагедията", обяснява пред АФП смисъла на "реформата" един от инициаторите й - Кастриот Байрактари. Той е представител на една от най-големите и влиятелни фамилии в района на северния град Кукъс.
Реформата е заимствана от приетия преди 35 години "кодекс" в Черна гора. Бившата югославска република, в която живее албанско малцинство, също имаше проблеми с вендетата. Според инициаторите на срещата в Кукъс, в която участваха над 5000 души и на която фамилиите се договориха за реформата, тя е дала добри резултати в Черна гора.
"Кодексът на честта" забранява оказването на помощ за убиеца, в противен случай "ятакът" ще бъде жестоко наказан. На престъпилите "бесата" (клетвата) се налага 10-годишна забрана за участие в религиозни церемонии. Другите семейства пък няма да допускат бракове с деца от тази фамилия.
И тези
рестриктивни мерки
обаче правят загладените алаброси на европейските чиновници да настръхват. Освен това е доста смело да се каже, че ще има сериозни резултати от тази "революционна" реформа. Запознатите със суровите албански нрави не са оптимистично настроени. Още повече, че подобни опити от последните години не можаха да сложат край на това срамно за новото хилядолетие явление.
В средата на 2001 г. в малкото градче Бука в северната част на Албания се срещнаха представители на 500 от общо 2500-те фамилии, които са в кръвна вражда. Те дадоха "беса", че спират да се избиват в името на "Канун", който предвижда отмъщения до седмо поколение за едно убийство.
Петстотин помирени фамилии не са малко, но в Албания има още 2000 семейства, които живеят във вечен страх от вендетата. Над 1000 албанчета от северната част на страната не напускат домовете си, за да не станат жертва на отмъщение за престъпления, извършени от техни родственици. Те стоят заключени, заедно с бащи, дядовци, чичовци и братовчеди и са обречени да останат там завинаги, за да се разминат с кръвната мъст.
Няма точна статистика, но се смята, че
20 000 са избягалите в планините
и укриващите се в домовете си албанци. През последните 15 години в резултат на вендети са убити над 4000 албанци, посочва гръцкият в. "Катимерини".
Закостенялата съдебна система, както и вековният навик на населението да носи оръжие създадоха идеални условия за подновяване на вендетата след 1991 година. В един цял квартал на Шкодра например, който сам се е нарекъл "махалата на кръвта", живеят 3000 самоизолирали се албанци. Изградили са собствена отбрана, за да избегнат отмъщението.
Властите не са в състояние да изкоренят този средновековен "обичай". Не могат да разчитат обаче и единствено на това враждуващите фамилии да се спогодят помежду си. Въпреки ренесанса на вендетата още не е приет закон, под чиито удари да попадне кръвното отмъщение. В Тирана все още има хора, които не гледат на него като на престъпление. От това пък се възползват всякакви бандити, чиито убийства негласно се приемат като оправдани, тъй като минават под знака на вендетата.
Сега правителството се труди над проект, който предвижда строги санкции и конфискуване на имуществото на убийците. Като се имат предвид темповете, с които се работи обаче, явно ще трябва да го гласува новият парламент - общите избори са насрочени за 3 юли. Дотогава, а и след съставянето на нов кабинет, на властите ще им се наложи да разчитат на поевропейчения "кодекс на честта". И това е нещо, стига да се спазва от раздиряните от кървави вражди фамилии. Докато в Страната на орлите обаче все още властват закони като вендетата, Европа няма да рискува да се сроди с живеещи 6 века назад във времето балканци. Кой знае дали утре няма да се впуснат в кървава мъст и с европейски семейства.